6900 XT sistemde ekrandaki renkler aşırı doygun ve parlak

Rezanix

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar son 3 gündür ekrandaki renkler aşırı doygun gözüküyor, özellikle kırmızı renklerde kolayca fark ediliyor. Renkler çok sıcak ve sanki fosforluymuş gibi geliyor. Normalde 20 saat PC'ye baksam gözüm yorulmaz fakat bu haliyle PC'ye baktığımda 30 dakika sonra kapatasım geliyor, uykumu getiriyor. Bu problemin tam olarak ne olarak adlandırıldığını bilmesemde sanırım "Aşırı doygun" diyebilirim. Sorun yaklaşık 3-4 hafta önce AMD ekran kartı sürücüsünün çökmesi ve 1 dakikalık gri ekranda kaldıktan sonra ekran geldiğinde doygun renkler olmasıyla başlamıştı. Ama PC'ye reset attığımda renkler eski haline dönüyordu bir problem olmuyordu. Son 3 gündür ise bu sorun kalıcı olarak kaldı, ne yaparsam yapayım hiçbir şekilde çözüm bulamadım. Birçok kaynakta araştırma yaptım bu sorun hakkında bir konu da bulamadım. Ne yapacağımı bilmiyorum PC ekranına bakmaktan ve kullanmaktan soğuttu.
Şu ana kadar denediğim çözümler:

-Monitörü fabrika ayarlarına döndürmek.
-DDU ile AMD ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, tekrardan kurmak.
-DDU ile AMD ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, sürücüyü kurmadan test etmek.
-PC'ye format atmak.
-BIOS sıfırlamak.
-Ekran kartını söküp tekrar takmak.
-DP kablosunu söküp farklı girişlerde denemek.

Türkçe kaynaklarda sorun ile ilgili bir konu bulamadığım için yabancı kaynaklara baktım fakat yabancı kaynaklarda da bir konu bulamadım, belki sorunu araştırırken yanlış anahtar kelimeler kullanıyorumdur. Gri ekran hatasını araştırdığımda 6900XT + Samsung Odyssey G7 kullanıcılarının son zamanlarda açtığı konuları görsem de asıl sorun olan doygun renk problemi hakkında bir şey bulamadım.

• Ekran kartı: Sapphire Radeon RX 6900 XT Nitro+
  • Monitör: Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSMXUF 27"

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bana ekran kartı ilk geldiğinden beri sürekli yüksek sıcaklıklarda çalıştığından dolayı hiç içime sinmese de kabullenmek zorunda kalmıştım. Ama dediğiniz gibi gerçekten sıcak çalışması tehlikeli, özellikle 80 derece üstü büyük sıkıntı.

Hocam evet hata da bana göre çok bariz belli oluyor ama ben yaklaşık 1.5 yıldır eski görünümüne alışık olduğum için direkt anlayabiliyorum. Ama zaten birçok marka apaçık sorun olsa bile hatalarını kabul etmiyor. Özellikle benim de talihsiz bir kişiliğim olduğundan dolayı bu sorunu görmezden gelme ihtimallerini çok yüksek görüyorum.
Bence bu durumda sıkıntı çıkarmamaları en azından ücretsiz onarım yapmaları gerek onarılabilecek bir durumsa ve garantinin mağdur edeceğini düşünmüyorum.

Bence bu durumda sıkıntı çıkarmamaları en azından ücretsiz onarım yapmaları gerek onarılabilecek bir durumsa ve garantinin mağdur edeceğini düşünmüyorum.
Şimdi baktım da Sapphire'ın Türkiye distribütörü (Endeks Bilişim) XPG'nin distribütöründen farklıymış. Umarım Endeks bilişim bu konuda daha ilgili davranır.
Hocam bir de ben ekran kartını bilgisayarcıda test etmeden önce Samsung destek hizmetlerine yazıp onlara da bir danışayım mı, bir yararı olur mu?

Şimdi baktım da Sapphire'ın Türkiye distribütörü (Endeks Bilişim) XPG'nin distribütöründen farklıymış. Umarım Endeks bilişim bu konuda daha ilgili davranır.
Hocam bir de ben ekran kartını bilgisayarcıda test etmeden önce Samsung destek hizmetlerine yazıp onlara da bir danışayım mı, bir yararı olur mu?
Bir danışabilirsiniz, zararı olmaz ama bilgisayarcıya gidip test etmeyi ihmal etmeyin. Ekran kartında problem var gibi.

Geri
Yukarı