70.000 TL'ye kadar sistem önerisi

Bütçe
70.000

Kuzubaba

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, yarın mimarlık uygulamaları kullanılacak bir sistem satın alacağım ve ana hedefimiz bu sistemin uzun yıllar ölmemesi. Elbette 10 yıl sonra da bu sistem üzerinden yapacağız tüm işleri demiyoruz fakat çöp hale de gelsin istemiyoruz.
Bilgisayar parçaları konusunda bilgi birikimim yok, sadece uzun vadeli ve 70.000 bandını aşmadan mimarlık programlarını kullanabileceğimiz bir sistem satın almak istiyorum. Bu doğrultuda vereceğiniz her türlü fikire talibim. AM5 nedir, RAM ne işe yarar, mimarlık uygulamaları işlemci mi ister ekran kartı mı ister hiçbir şey bilmiyorum. Bunları şu yüzden söylüyorum: Yazdığım parçaları bildiğim için değil, önerilerle seçtim. Ama alabileceğimin en iyisini almak istiyorum :) Yeni bakışlar, yeni fikirler işime yarayacaktır.

Sistem parçaları:
Anakart: MSI Pro B650-P AM5 DDR5 6400 MHz.
İşlemci: Ryzen 9 7900 AM5 3.7 GHz.
Ekran kartı: MSI RTX 4070 Ti Gaming X Slim 12g GDDR6X.
RAM: G.Skill flare X5 32 GB (2x16 GB) DDR5 6000MHz CL36.
SSD: Samsung 1TB 980 Pro M.2 ( okuma 7000 / yazma 5000 )
PSU: MSI MAG A750GL PCI-E5 750W 80+
Kasa: Cooler Master MB520 mesh e-ATX mid Tower kasa.

• Kasa ve PSU mevzusunda yardımınızı istiyorum. PSU'yu birisi önermişti o yüzden ekledim listeye fakat kasayı tamamen ortalama fiyat görmek için ekledim yani yüksek ihtimalle oradaki kasayı almayacağım. Sizin önerileriniz doğrultusunda bir kasa tercih edeceğim. PSU+kasa için 7000 TL civarında bir çözüm önerebilirseniz harika olur.

• Bir diğer sorum Ryzen 9 7900 mü yoksa Ryzen 9 7900x3D mi? Eğer çok bir farkı yoksa daha ucuza geldiği için 7900 almayı düşünüyorum fakat bu konuda da önerinize açığım.

Şu anlık sorularım bunlar. Diğer tüm parçalar için de önerinize açığım tamamını YouTube'daki arkadaşların önerilerine göre seçtim. Diyorsanız ki bu parça kötü veya bunun yerine şu çok daha iyi olur, önerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz :) Şimdiden herkese teşekkürler.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim arkadaşlar. Konu başlığından dolayı konu engellenmişti şuan görünüp görünmediğini bilmiyorum umarım görünüyordur :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı