7000 TL'ye kadar telefon tavsiyesi

Savia

Kilopat
Makaleler
1
Kriterlerim aman aman değil. Kamerası iyi olsun, %100 şarjla bir günü çıkarsın, ekranı S9'unkinden kötü olmasın vs. oyun oynamadığım için ekran tazeleme hızı falan da önemli değil, 60 Hz yeterli.

Gördüğüm kadarıyla bu bütçede önerilen 3 telefon var; iPhone 11, 12 mini ve S20 FE SD. Üçünü de uzun uzun araştırdım ama yine de fikir almak istedim. Şu an 64+64 (microsd) kapasiteli S9 kullanıyorum ve ağzına kadar dolmuş vaziyette. Bu yüzden iPhone modellerini beğeniyor olmama rağmen kapasite olarak yetersiz gördüğümden sıcak bakmıyorum. 128 GB modelleri ise bütçemin çok üstünde.

Iphone 11 ekran olarak S9 modelinden geçeceğin için kötü olur. Önerim S20 FE SD 865 modeli. 12 Mini bunlardan daha iyi bir cihaz, ekranı da AMOLED ekran. Ekranı küçük kalıyor diğerlerine göre ama.

Iphone 11 ekran olarak S9 modelinden geçeceğin için kötü olur.
Aynısını düşünüyordum :( OLED ve IPS arasında cidden dağlar kadar fark var.

12 Mini bunlardan daha iyi bir cihaz, ekranı da AMOLED ekran. Ekranı küçük kalıyor diğerlerine göre ama.
Küçük ekranı dert etmem ama küçük form faktöre sahip olduğu için ısınma sorunu olabildiğini söylüyorlar. Günlük kullanımda fark edeceğimi sanmıyorum fakat not edilmeye değer sanırım. "iPhone daha optimize çalıştığı için 64 GB yeterli" gibi -bence saçma- cümleler duyuyorum, bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Isınma sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum. Elbette IOS, Android'den daha stabil. Android eski Android değil onlar da çok yol aldı. Samsung arayüz olarak iyi bir marka.
64 GB ben almam şahsen, 128 GB alırım. Bana yeter diyorsanız siz bilirsiniz.

Isınma sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum. Elbette IOS, Android'den daha stabil. Android eski Android değil onlar da çok yol aldı. Samsung arayüz olarak iyi bir marka.
64 GB ben almam şahsen, 128 GB alırım. Bana yeter diyorsanız siz bilirsiniz.
Bana yetmeyeceğini düşündüğüm için özellikle değindim zaten kapasite konusuna 😅 Android'den gayet memnunum bu arada (yazılım olarak daha uzun desteklense çok daha iyi olurdu tabii), Exynos'a ve bir ayağı çukurda olan bataryaya rağmen kasma, takılma vs. yaşamıyorum. Neyse, S20 FE'de karar kılmama ramak kalmıştı zaten, hâlâ da en iyi seçenek gibi duruyor. Teşekkürler.

Exynos'a ve bir ayağı çukurda olan bataryaya rağmen kasma, takılma vs. yaşamıyorum.
Elindeki cihazdaki Exynos 9810 güçlü bir işlemcidir. Exynos 990 dışında amiral gemisi modellerde hüsrana uğratan bir Exynos modeli yok.

Elindeki cihazdaki Exynos 9810 güçlü bir işlemcidir. Exynos 990 dışında amiral gemisi modellerde hüsrana uğratan bir Exynos modeli yok.
990 kadar kötü bir işlemci katiyen değil zaten, ama S9 Snapdragon modelini kullanan bir arkadaşımla yan yana koyup karşılaştırdığımızda bile büyük farklar var. Yakın tarihlerde alınıp benzer şekilde kullanılmış telefonlar bir de. En kritik nokta da ben FHD+ çözünürlükte şarjı idare edemezken adam WQHD+ çözünürlükte gün içinde şarja takma ihtiyacı duymuyor. Şu an kontrol ettim mesela, öğlen 3 gibi şarjdan çekip 55 dakika ekran açık kullandığım telefonun şarjı %46. Şahsen kabul edilemez buluyorum bu farkı. Video editlerken vs. ısınması da cabası. Telefon yanıyor diye bir iki kere buzluğa koyduğum oldu yav :D

@BERWAR Gittim aldım bugün S20 FE'yi, gerçekten güzel telefon. 120 Hz kullanmam diye düşünüyordum telefonda önemsemediğim için ama kullandıktan sonra 60 Hz'e düşürmeye gönlüm el vermedi valla :D Yalnız 10W'lık kablosuz şarj cihazı ile sanırım 10W kullanarak şarj edemiyorum. İlla 15W'lık bir cihaz mı olması gerek?

Geri
Yukarı