Çözüldü 7200 RPM HDD veri aktarım hızı çok düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

XXA1000GELDİXX

Centipat
Daha fazla  
HDD içinde veri aktarımı yaparken hız yaklaşık 1 MB/sn oluyor. Arada sırada 20 MB/sn'ye kadar çıkıyor ama geri düşüyor. 7200 RPM 8 yıllık, eski bir HDD ama yine de bu hızların normal olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hızınız yine de yavaşda 1MB olması küçük dosyalar atmanızda dolayı.
Örneğin 1KB dosyayı atarken 5KB kadar düşebilir.
Şöyle düşünün bir oyunu dosyasının içinde 20GB dosyada var 1KB dosyada, 20GB dosya atarken tek dosya yüksek hızla atar ama 1KB dosyayı direk atar ve cok fazla böyle küçük varsa sanki yavaş atıyormuş gibi gözükebilir.
En fazla böyle anlatabildim birisi toplarsa sevinirim.

Tek büyük bir dosya mı atıyorsunuz yoksa küçük dosyalar mı?
Fark etmiyor, tek büyük dosya atarken de yavaş küçük küçük dosyalar atarken de.
Disk parçalanmış olabilir bazı programlar aracılığı ile diski birleştirebilirsiniz.
Birleştirirken disk sıfırlanıyor mu?
Hızınız yine de yavaşda 1MB olması küçük dosyalar atmanızda dolayı.
Örneğin 1KB dosyayı atarken 5KB kadar düşebilir.
Şöyle düşünün bir oyunu dosyasının içinde 20GB dosyada var 1KB dosyada, 20GB dosya atarken tek dosya yüksek hızla atar ama 1KB dosyayı direk atar ve cok fazla böyle küçük varsa sanki yavaş atıyormuş gibi gözükebilir.
En fazla böyle anlatabildim birisi toplarsa sevinirim.
Yavaş atıyormuş gibi gözüktüğünü düşünmüyorum çünkü büyük dosya atarken de bu şekilde oluyor.

Birleştirirken disk sıfırlanıyor mu?
Sıfırlanmıyor.
Fark etmiyor, tek büyük dosya atarken de yavaş küçük küçük dosyalar atarken de.
Windows 7 kullanıyorsanız o aktarma değerlerinde bir sıkıntı var. Bende de hep düşük gösteriyordu.

7 kullanmıyorsanız diskte yazma önbelleği kapatılmış olabilir. Aygıt yöneticisinden diski bulup özelliklerinden açmayı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı