75 HZ Monitörde FPS sabitlenmeli mi?

İşletim sistemi
Windows 10

effectiveeye

Hectopat
Arkadaşlar 75 HZ monitörüm mevcut. Yüksek sistem isteyen oyunlarda doğal olarak FPS 35-50 arasında kalıyor. Bu noktada oluşan tutarsızlık ise ekranda yırtılmalara neden oluyor. Bu yırtılmaları minimuma indirmek için FPS sabitlemek istiyorum. (Aslında benim burda yırtılma dediğim şey, konsollardaki mantık, 30 FPS'de oynatmalarına rağmen stabil görüntü sağladıkları için akıcı gözüküyor).

AMD Radeon Software veya RTSS kullanıyorum bunun için. Şimdi burada sabitlemem gereken FPS çoğu kişinin yaptığı gibi 30 FPS mi, yoksa benim monitörün yenileme hızının yarısı olan 37,5 mu?

Teşekkürler.

Bu arada Monitörüm: ASUS 23,8 VA24EHE 5MS 75HZ FULL HD HDMI FREESYNC IPS MONITOR
Ekran kartım: Sapphire RX 580 8 GB PULSE

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam FreeSync destekliyorsa monitör açabilirsin yırtılmalar için.
FreeSync destekliyor monitör ve ekran kartı ama AMD Radeon Software'de FreeSync desteklenmiyor gözüküyor. HDMI kablo kullanıyorum ondan dolayı mı acaba?

Güncelleme: Monitörün kendi menüsünden kapalıymış. Şimdi açtım ve aktif ettim. Yırtılmaları test edeceğim. Bu yırtılmaların daha da düşmesi adına başka önerileriniz varsa çok memnun olurum.
Görüntüde yırtılmalar FPS, monitörün desteklediği Hz değerinin üstünde olursa gerçekleşir diye biliyorum.
Yırtılma diyerek yanlış bir tabir kullanmış olabilirim.

Aslında benim kasettiğim frametiming yani şu videoda bahsedilen:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki kişi VSync ve FPS limit kullanarak, frameler arasındaki zamanı tutarlı hale getirmeye çalışıyor. Bu sayede oyun deneyimi yumuşak bir hale geliyor(Aynı konsollardaki gibi, 30 FPS olmalarına rağmen smooth bir oynayış sunuyor)

Benim burda merak ettiğim üst düzey oyunlar için sabitlemem gereken değer 30 FPS mi yoksa monitör yenileme hızının yarısı olan 37,5 mu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı