7800x3D sistemde egzoz fan çalışmıyor

J3Lade

Centipat
Daha fazla  
Selam, 7800x3D - 4070 Ti super bulunduran hazır sistem bilgisayar aldım. Sistemde 360mm sıvı soğutma mevcut. Dikkatimi çeken egzoz fanının çalışmaması oldu. Acaba içerisinin sıcaklığı yüksek olduğu zaman mı çalışıyor yoksa sürekli çalışması mı gerekiyor? Bilgisayarı sökmeden önce sizlere danışmak istedim.

Bağlantısı tam yapılmamıştır. Kablosunu kontrol edin. Çalışmama durumu olmaz sadece yavaş çalışır ve yüke göre fan hızı artar. BIOS'dan bunun ayarını işlemci sıcaklığına göre ayarlarsanız işlemciye göre hareket eder ama tamamen durmaz hiçbir zaman.

Selam, 7800x3D - 4070 Ti super bulunduran hazır sistem bilgisayar aldım. Sistemde 360mm sıvı soğutma mevcut. Dikkatimi çeken egzoz fanının çalışmaması oldu. Acaba içerisinin sıcaklığı yüksek olduğu zaman mı çalışıyor yoksa sürekli çalışması mı gerekiyor? Bilgisayarı sökmeden önce sizlere danışmak istedim.
Egzoz fanının çalışma durumu hakkında kesin bilgi almak için bilgisayarınızın belgelerine veya üreticisinin destek kaynaklarına başvurmanız önemlidir. Ancak genel olarak, egzoz fanının sürekli olarak çalışması, sistem performansı ve bileşenlerin sağlığı için daha iyidir.

Sürekli çalışsa daha iyi. İşlemci sıcaklığı belli bir sıcaklığa gelene kadar 0 RPM'e ayarlanmış da olabilir.

Ama ben bağlantısının atlandığını veya kusurlu fan denk geldiğini düşünüyorum.

Kasanın arka kapağını sökün ve fandan çıkan kabloyu takip edin. Muhtemelen kabloyu fan/rgb kontrolcüsüne bağlamamışlardır. Fan kablosu boştaysa kontrolcünün üstünde fan yazan kısma takabilirsin. Benim sistemimde de LED Switch kablosunu takmayı unutmuşlardı.

Üstte 360mm so.

Egzoz fanının çalışma durumu hakkında kesin bilgi almak için bilgisayarınızın belgelerine veya üreticisinin destek kaynaklarına başvurmanız önemlidir. Ancak genel olarak, egzoz fanının sürekli olarak çalışması, sistem performansı ve bileşenlerin sağlığı için daha iyidir.

Biraz önce iletişime geçtim, böyle bir sistem için problem teşkil etmeyeceğini söylediler ama garantisini de vermediler diyelim. Mail atmamı istediler belgeleyip gönderdim haber bekleyeceğim.

Üstte 360mm soğutucu desteğiniz varsa üste takılması daha iyi olurdu.

Maalesef, 360mm sadece ön tarafa uygunluk gösteriyor. Üst tarafa sığmıyor.

Kasanın arka kapağını sökün ve fandan çıkan kabloyu takip edin. Muhtemelen kabloyu fan/rgb kontrolcüsüne bağlamamışlardır. Fan kablosu boştaysa kontrolcünün üstünde fan yazan kısma takabilirsin. Benim sistemimde de LED Switch kablosunu takmayı unutmuşlardı.

Bir soketin takılmadığını gördüm. Artık fazla soket mi yoksa fanın soketimi bilmiyorum. Firma mail atmamı istedi gönderdim bende.

Yeni konular

Geri
Yukarı