7800x3D sistemde yüksek sıcaklık

hanbugra

Hectopat
Selam herkese,

Forumdaki deneyimli arkadaşlar sayesinde ilk sistemimi kurdum ve montajını kendim tamamladım ancak sistem boştayken CPU sıcaklıgının boşta 48 derecelerde olması kafamı oldukça mesgul ediyor ( expor RAM'ler icin BIOS flash yapıp guncellemeyi gercekleştirdim ve frekans 6000MHz kullanımı aktif ). Oyunlarda ve yük gerektiren uygulamaları kulandıgımda sıcaklık degeleri 70-80 dereceleri buluyordu. Cinebench de %100 iken 85 dereceyi geçmiyordu.

Bunun üzerine BIOS da Core Boost ozelligi kapattıgımda oyunlarda CPU sıcaklıgının 50 derecelerde çalıştıgını gördüm. Tabii ki bu performans olarak da işlemciyi kırpmak anlamına geliyordu ki Cinebench de 17000 puanlardan 15000 puanlara gerilemesine sebep oldu lakin işlemciyi bu şekilde kullanmak bana daha mantıklı geldi. Sistem boştayken 48 derecelerde calısması ise biraz garip açıkçası... Cinebench %100 de iken sıcaklık degeri ise 60'ı gecmiyor.

BIOS da CPU pump calısma sıcaklıgı ise standart ayalarda aşagıda linkteki gibidir;

Sizlere asıl sorum Ryzen Master programında olan Auto O.C. Kullanılır mı? ilgili linkteki yönergeleri uygulayarak oyunlar ve yuk isteyen uygulamalarda sıcaklıgın 50 derecelerde çalışması sağlamak ve sistemin DOS'tayken mantıklı olarak 30 derecelerde olması, amacımız performans kaybını cok tırpanlamadan ideal CPU sıcaklık degerlerini yakalayabilmek.

Bu konuda sizlerin destegine ihtiyacım olacak Ryzen Master'ın güncel versiyonunda asagıdaki görselde ifade edildiği üzere manual ayarları bulamadım. İlgili konu baslıgındaki yönergeleri uygulamak CPU'um farklı oldugundan mantıklı gelmedi.

Bu başlık altında sizlerin yardımıyla çözüme ulaşabilirsek cok sevinirim,

Mevcut sistem.
Arctic II 360mm Liquid Freezer sogutucu.
AMD 7800x3D.
4070 Ti Super.
MSI B650 Tomahawk Wi-Fi
Antec performance II FT kasa.
NZXT C850 Gold 850W.
G.Skill 32 GB(2x16) tridenttz5 Neo RGB 6000MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı