8+8 GB RAM, Kullanılabilir 6.96 GB

teknolojikunduzu

Yoctopat
Daha fazla  
Önceden kullandığım 4+4 8 GB RAM'ı çıkarıp 16 GB DDR 3 1600 MHz (8+8) RAM taktım bilgisayara. Tamamen uyumlu ve sıkıntısı olmayan RAM'lar.

Fakat bilgisayar özelliklerine girdiğim zaman 16 GB RAM'ın yanında APU işlemci kullandığım için ekran belleği için alınandan kalan kullanılabilir RAM kısmı gözüküyor. Normalde 13 14 GB olması gerekirken 6.96 gözüküyor.

• Bu sorun için soketlerin yerini değiştirdim.
  • Üst bellek işlemci sınırını kapattım.
  • BIOS'u resetleyip denedim. Fakat yine olmadı.

Bilgisayarım zaten 64 Bit olduğu için Windows sürümü yükseltmemin gereksiz olacağını düşündüm. Soğutucu vidasıyla da alakası olduğunu pek sanmıyorum.
Tek çözümü BIOS'u güncellemekte buldum. Umarım olur. Başka bir öneriniz varsa cevap olarak yazabilirsiniz. Akıl, akıldan üstündür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ayar zaten kapalı. İlk başta açmanı söyleyen cahillere selam olsun.

Sistem özelliklerini yaz.

CPU-Z ile her bir modüle ait SPD kısmından ekran görüntüsü paylaş.

RAM'leri tek tek dene her ikisi de tek taktığın zaman çalışıyorsa sorun yazılımsal veya tam oturmamış vs. çözülebilir yani ama birinde açılmıyorsa PC o ram bozuktur boşuna zaman kaybetmezsin.

Sisteminiz nedir? Anakart 4 slotlu ise 2-4 olarak deneyin. Bir de parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın.

Önceden kullandığım 4+4 8 GB RAM'ı çıkarıp 16 GB DDR 3 1600 MHz (8+8) RAM taktım bilgisayara. Tamamen uyumlu ve sıkıntısı olmayan RAM'lar.

Fakat bilgisayar özelliklerine girdiğim zaman 16 GB RAM'ın yanında APU işlemci kullandığım için ekran belleği için alınandan kalan kullanılabilir RAM kısmı gözüküyor. Normalde 13 14 GB olması gerekirken 6.96 gözüküyor.

• Bu sorun için soketlerin yerini değiştirdim.
  • BIOS'u resetleyip denedim. Fakat yine olmadı.

Bilgisayarım zaten 64 Bit olduğu için Windows sürümü yükseltmemin gereksiz olacağını düşündüm. Soğutucu vidasıyla da alakası olduğunu pek sanmıyorum.
Tek çözümü BIOS'u güncellemekte buldum. Umarım olur. Başka bir öneriniz varsa cevap olarak yazabilirsiniz. Akıl, akıldan üstündür.
Anakart ve işlemci'yi söyleyin. Belki destek yoktur. Ya da varsa bile 4x4 şeklindedir belki. Kontrol etmekte fayda var.

Geri
Yukarı