8 bin TL 4K F/P Monitör önerisi

modelleri öğrenmek istiyorum. letgodan yada sahibinden ikinci el düşürebilme imkanım olabilir. 4k istiyorum çünkü ilerisi de benim için önemli en az 3,4 yıl monitör ile uğraşmak istemiyorum. sizin var mı 144 hrz 4k kaliteli fiyatı uygun bir monitör tavsiyeniz ?

5 ms renk yenileme çok düşük değil mi ?

Önerdiğinize baktım. 2k ama ben ilerisi için 4k istiyorum. Bilgisayarımı yeni topmadım ve bütün bileşenleri uzun süre kullanmak istediğimden bir tık iyisini tercih ediyorum.
İlerisi için, uzun yıllar kullanayım diye bileşen alınmaz, hele monitör hiç alınmaz. Monitör bozuldu mu genelde komple panel değişimi gerekiyor, o da neredeyse yenisi kadar para. Artık üreticiler "plânlı eskitme" diye bir politika kullanıyor. Firma ürününüze 2 yıl garanti veriyorsa o ürün normal kullanımla genelde 2 yıldan fazla dayanmaz. Adamlar hesabını kitabını yapıyor ona göre garanti veriyor. Amaç ürünün garanti süresi bitiminde bozulup müşterinin yeni ürün alması. Dededen kalma 60 yıllık buzdolabı hâlâ tıkır tıkır çalışıyor, ama 2 yıl önce eşek yüküyle para verip aldığınız 4K HDR televizyon cortlamıştır, yapacak bir şey yok. Ben sırf bu nedenle dahi üst modeller alınmaması taraftarıyım, F/P modelleri ya da daha ucuz modellerle idare edilebilir. Türkiye'de ikinci el elektronik ürün almak da kumardır.

1 ms olarak satılanların çoğu 3-4 ms değer veriyor zaten. 4K 60 Hz monitör 10 ms bile olsa tercih edilir. Önemli olan görüntü kalitesidir. Bir de 4K Ultra ayarlarda çoğu oyunda 100 FPS üzerini görmezsiniz, 144 Hz yenileme değeri gereksiz. Yırtılmayı önleyeceksiniz ve elinizde tek seçenek 60 Hz kalacak. Örneğin RTX 4080 Witcher 3 RT ayarlarda 60-70 FPS, Microsoft Flight Simulator'de 60-80 FPS civarı verebiliyor.

Şahsi kanaatim basit FPS oyunları (valo,cs gibi) oynanmayacaksa çözünürlük daha önemli.
4K Medium > 2K High > 1080p Ultra

@GalaxySal450 Daha iyi bir argümanınız veya tecrübeniz varsa belirtin.

@Sparity

DLSS ile 4K'da 144 fps mümkün gibi. Nvidia buna çok bel bağlamış gibi, oyun performansı hesaplarını hep DLSS'e göre yapıyor.​

Son düzenleme:
O fiyata daha iyi monitörler var hocam.
1 ms olarak satılanların çoğu 3-4 ms değer veriyor zaten. 4K 60 Hz monitör 10 ms bile olsa tercih edilir. Önemli olan görüntü kalitesidir. Bir de 4K Ultra ayarlarda çoğu oyunda 100 FPS üzerini görmezsiniz, 144 Hz yenileme değeri gereksiz. Yırtılmayı önleyeceksiniz ve elinizde tek seçenek 60 Hz kalacak. Örneğin RTX 4080 Witcher 3 RT ayarlarda 60-70 FPS, Microsoft Flight Simulator'de 60-80 FPS civarı verebiliyor.

Şahsi kanaatim basit FPS oyunları (valo,cs gibi) oynanmayacaksa çözünürlük daha önemli.

4k 144hz single oyunlar hariç çok fazla oyunda alınabiliniyor. 6900xt ile 4k 144hz kullanıyorum ve 4k 60hz 3080ti gibi bir karta israf olur.
Saydığınız 3 oyun da muazzam ağır, o oyunlarda ultrada 60fps bile alamaz zaten.

4k 144hz single oyunlar hariç çok fazla oyunda alınabiliniyor. 6900xt ile 4k 144hz kullanıyorum ve 4k 60hz 3080ti gibi bir karta israf olur.
Saydığınız 3 oyun da muazzam ağır, o oyunlarda ultrada 60fps bile alamaz zaten.
Evet doğru ama problem o değil. 4K monitör alınma nedeni görüntünün kaliteli olması isteği. Yoksa 2K veya 1080p'de 200+Hz alternatifler çok. Herhangi bir oyunda ayar kısarak da yüksek FPS alınır zaten. Önemli olan 4K'da VRAM ve çekirdeğin müsaade ettiği en yüksek ayarda gözlerin bayram etmesi ve VSync açarak oynayabilmek. Burada hangi oyunların oynandığı daha önemli. Kimisi 1080p Low ayarda CS oynarken 280 Hz arar, kimisi de simülasyon takılır ve 4K'da gerçekçi grafiklerde 30 FPS bile yeterlidir der.

Evet doğru ama problem o değil. 4K monitör alınma nedeni görüntünün kaliteli olması isteği. Yoksa 2K veya 1080p'de 200+Hz alternatifler çok. Herhangi bir oyunda ayar kısarak da yüksek FPS alınır zaten. Önemli olan 4K'da VRAM ve çekirdeğin müsaade ettiği en yüksek ayarda gözlerin bayram etmesi ve VSync açarak oynayabilmek. Burada hangi oyunların oynandığı daha önemli. Kimisi 1080p Low ayarda CS oynarken 280 Hz arar, kimisi de simülasyon takılır ve 4K'da gerçekçi grafiklerde 30 FPS bile yeterlidir der.
Hocam spidermani ultrada 75fps oynadım, fh4 ekstreme 110fps veroyor. Goe'da fsr2.0 ile 75 falan alsbiliyordum. Bf1 ultrada 4k 244hz ultra alabiliyorum vb... Ve oyunlardaki her ayar önemli değil. 4k'nın güzel yanı oyunun net olması. Bloom,, chromatoc abbrevation vb...bir çok ayar var ve bunlar kısılabilir. Görüntü gene de muhteşem olacak.

4k 144hz bir monitör almayacaksan 4k monitör almanı tavsiye etmem. Soruma cevabın evetse. 2k 144-165hz monitör bakman daha sağlıklı olacaktır. Bu bütçede 4k 144hz bulamazsın çünkü.
Hocam bakıyorum 2 gündür evet 13 binin aşasında yok. O da gigbayte nin 144 hrz 1ms 4k özellikli monitörü var
Şuan fiyat performans o gözüküyor.

Yeni uyanm
Hocam bakıyorum 2 gündür evet 13 binin aşasında yok. O da gigbayte nin 144 hrz 1ms 4k özellikli monitörü var
Şuan fiyat performans o gözüküyor.
M28u sanırım bahsettiğiniz. İyi bir monitördür benimkiyle aynı paneli kullanıyor.

M28U 13 bine alınır mı? Ne diyorsunuz hocam? Başka bir alternatifi var mı acaba üç açağı beş yukarı?

Geri
Yukarı