8 GB DDR4 RAM yükseltme

Bütçe
300-450

kungormus

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, iyi geceler herkese. Benim RAM'lerimden biri arızalandı. 8+8 şeklinde 16 GB kullanıyordum fakat 8 GB yetmiyor. 8 GB bir RAM daha almak istiyorum. Şu anki RAM'im 8 GB 2400 MHz CL17 bir RAM fakat ben ileriye dönük olması açısından daha yüksek frekanslı bir RAM alayım diyorum, hem daha ucuz oluyor genelde hem ileride yükseltme yaparken aynısından alırım diye düşündüm. Fotoğrafını da ekte koyuyorum. Alacağım RAM'in uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım, bana ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

c47a8638-b8cf-4164-9dd7-958e04d77032.jpg

Anakartınız destekliyorsa elinizdeki RAM'i satın, 8x2 3200 MHz RAM alın.

Anakartım 3600'e kadar destekliyor sanırım ama hem elimdeki RAM'i satıp yenisini almak için beklemek istemiyorum hem de 2 tane yeni RAM alacak bütçem yok yakın zaman için. Sıfır almayı düşünüyorum, hem garantili olur hem taksitle almış olacağım.

Sanırım evet. Ancak hem frekansı çok düşük hem de fiyatı daha yeni teknolojilere göre daha yüksek frekanslara göre daha yüksek. Ben standart piyasada bulunan uygun fiyatlı bir RAM ile bunu Dual şekilde çalıştıramaz mıyım? Bazı forum yazılarını okudum da CL16'yı CL17 ile çalıştıranlar olmuş sanırım BIOS üzerinden ayarlar yaparak. Bunun gibi şeyler mümkün mü? Yoksa uyumsuzluk kesin olur mu?

Dual olarak alınmamış her iki modülün sorun çıkarma olasılığı var.
Bu sebeple bütçeniz varsa ve anakartınız destekliyorsa 16x2 Dual kit alın.

Maalesef bütçem çok kısıtlı, yeni RAM takviyesini bile zor yapıyorum ve ikinci el de almak istemediğimden en baştan yeni bir çift RAM almak epey pahalı geliyor. Dual alınmamış modüllerin sorun çıkarıp çıkarmayacağını anlayabileceğimiz bir değer, bir özellik vs var mıdır acaba?

Anakartım 3600'e kadar destekliyor sanırım ama hem elimdeki RAM'i satıp yenisini almak için beklemek istemiyorum hem de 2 tane yeni RAM alacak bütçem yok yakın zaman için. Sıfır almayı düşünüyorum, hem garantili olur hem taksitle almış olacağım.

Sanırım evet. Ancak hem frekansı çok düşük hem de fiyatı daha yeni teknolojilere göre daha yüksek frekanslara göre daha yüksek. Ben standart piyasada bulunan uygun fiyatlı bir RAM ile bunu Dual şekilde çalıştıramaz mıyım? Bazı forum yazılarını okudum da CL16'yı CL17 ile çalıştıranlar olmuş sanırım BIOS üzerinden ayarlar yaparak. Bunun gibi şeyler mümkün mü? Yoksa uyumsuzluk kesin olur mu?

Maalesef bütçem çok kısıtlı, yeni RAM takviyesini bile zor yapıyorum ve ikinci el de almak istemediğimden en baştan yeni bir çift RAM almak epey pahalı geliyor. Dual alınmamış modüllerin sorun çıkarıp çıkarmayacağını anlayabileceğimiz bir değer, bir özellik vs var mıdır acaba?

Yasa dışı paylaşım diye uyarı yedim galiba yasaklı bir site forumda, bütçeniz kaçtı tam olarak?

Maalesef sorun çıkacak mı diye bir test yapamıyoruz ancak deneyerek ve kullanarak bunu anlayabiliyoruz.
Bütçeniz yoksa bu durumda sizin elinizdeki belleğin model numarasının aynısını ya da en yakın kod numaralı bir bellek daha alıp denemek olacaktır.

Maalesef sorun çıkacak mı diye bir test yapamıyoruz ancak deneyerek ve kullanarak bunu anlayabiliyoruz.
Bütçeniz yoksa bu durumda sizin elinizdeki belleğin model numarasının aynısını ya da en yakın kod numaralı bir bellek daha alıp denemek olacaktır.

Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

Crucial 8GB (1x8GB) Ballistix RGB Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 PC Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da gibi RAM'ler var ama sizinkiyle birlikte çalışmayabilir. Biraz dişinizi sıkıp iyi bir markanın Dual Channel RAM'lerini almak en mantıkklı seçim olacaktır.

Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için. Sanırım bir süre daha bekleyeceğim dediğiniz gibi. Şu an için 8 GB yeterli genel anlamda, bazen hissettiriyor ancak idare edilebilir. Tekrar teşekkür ederim.

Geri
Yukarı