8 GB RAM'den 6 GB kullanılabilir

kaan2503

Decapat
Selamlar, bugün işlemcimin macununu yeniledim. Sonrasında Windows 8.1'den Windows 10'a yükseltmeye karar verdim ve Windows 10'u yükledim (hiçbir şeyi saklamadım) ama sonrasında bilgisayar özelliklerine baktığımda kullanılabilir RAM'in 4 GB olduğunu gördüm. Birkaç çözüm denedim ama kullanılabilir RAM 4 GB'dan 6 GB'a çıktı. Benim bunu 8 GB yapmam lazım. Bilgisayarım APU değil, ekran kartım GTX 960 4 GB. İşlemcim AMD FX 6300. RAM'larim ise 3 tane var, 2-2-4 şeklinde. 2 GB olanların markası ve MHz'si aynı ama 4 GB olanın markası ve MHz'si farklı.

Selamlar, bugün işlemcimin macununu yeniledim. Sonrasında Windows 8.1'den Windows 10'a yükseltmeye karar verdim ve Windows 10'u yükledim (hiçbir şeyi saklamadım) ama sonrasında bilgisayar özelliklerine baktığımda kullanılabilir RAM'in 4 GB olduğunu gördüm. Birkaç çözüm denedim ama kullanılabilir RAM 4 GB'dan 6 GB'a çıktı. Benim bunu 8 GB yapmam lazım. Bilgisayarım APU değil, ekran kartım GTX 960 4 GB. İşlemcim AMD FX 6300. RAM'larim ise 3 tane var, 2-2-4 şeklinde. 2 GB olanların markası ve MHz'si aynı ama 4 GB olanın markası ve MHz'si farklı.
RAM testi yaptınız mı?

PC'yi fişten çekin. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi temizleyip takın. Bu sırada BIOS pili sökük olsun. Daha sonra pili takıp deneyin.

Windows 8.1 kullanırken böyle bir şey yoktu ama. Ayrıca kullanamadığım 2 GB çok fark ediyor oyunlarda Rust oynarken çok drop yiyorum. Düzelmezse 8.1'e döneceğim sanırım

Windows 10, 8.1'e göre daha çok RAM tüketiyor. Sistem kendini çalıştırabilmek için gerekli olan kısmı kendine ayırıp gerisini size bırakıyor, her sistemde olan bir durum. Ayrıca yıl olmuş 2021, 8 GB RAM artık yeterli değil Windows 8.1'e dönmek yerine en az 16 GB RAM kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı