8 GB ve 12 GB RAM arasında performans farkı var mı?

Solid Snake

Hectopat
Ben şu ana kadar hep en fazla 8 GB RAM kullandım (4x2) bir tane 4'ü söküp onun yerine 8 GB RAM koyarsam FPS gözle görülür fark olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şu ana kadar hep en fazla 8 GB RAM kullandım (4x2) bir tane 4'ü söküp onun yerine 8 GB RAM koyarsam FPS gözle görülür fark olur mu?

8'den 16 ya geçtim hocam en az diyorum size kanıt dahil atabilirim 80FPS'den 180 190u gördüm Valorant'ta tabii ki benim bilgisayarım APU olduğu için çok fark etti ama sizde de en azından 15-30 FPS artar.

8'den 16 ya geçtim hocam en az diyorum size kanıt dahil atabilirim 80FPS'den 180 190u gördüm Valorant'ta tabii ki benim bilgisayarım APU olduğu için çok fark etti ama sizde de en azından 15-30 FPS artar.

Tabii dediğim gibi masaüstü falansa 15 FPS artar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dual channel olup olmaması ve APU olup olmaması önemli. Örneğin 4x2 ile 8x2 arasında MHz ve CL farkı yoksa APU bile olsa RAM kullanımı oyunda yüksek değilse; örneğin 8 GB RAM'de APU düştükten sonra 6 kalıyor ve sistem optimize değilse 2.5 civarı harcar, bunda da oyun 2-2.5 GB'ı geçmiyorsa FPS olarak fark olmaz. Ancak ağır oyunlar oynuyorsan dual channel kıyası iki tarafta da olsa RAM sıkıntısı geçeceği için akıcılık artar, ortalama FPS gözle görülür şekilde artabilir ancak sınırda FPS kullanımı olan oyunda bile gözle görülür artmayan FPS'in alt değerleri %1-%0.1 artacağı için akıcılık ve oyun zevki artar.

Özet olarak; sistem özellikleri (APU vs.) ve kullanılan yazılımlar fark eder.
Önerim 4+8'e geçeceğine ikisini de sat 8x2 yap. En rahatı o olur.

Geri
Yukarı