800 TL IPS Monitör Tavsiyesi

GroundFalconx

Hectopat
Daha fazla  
Bütçem 800 TL. Bilgisayarı genelde film izlemek ve oyun oynamak için kullanıyorum. Benim için monitörde önemli olan renklerin canlı gözükmesi fakat oyun oynarken de herhangi bir ghosting olayı vs. olmasını istemiyorum.

Aklımda 3 model var;

SAMSUNG 23.5" LC24F390FHMXUF (Bu model için curved olmasından dolayı çoğu kişi oyun oynamak için pek iyi bir monitör olmadığını söylüyor.)

LG 23,8" 24MP59G

BenQ 23.8” GW2406Z (Bu monitöründe 60 Hz olması biraz kafa karıştırıyor açıkcası oyunlarda 60 Hz yeterli olur mu?)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçem 800 TL. Bilgisayarı genelde film izlemek ve oyun oynamak için kullanıyorum. Benim için monitörde önemli olan renklerin canlı gözükmesi fakat oyun oynarken de herhangi bir ghosting olayı vs. olmasını istemiyorum.

Aklımda 3 model var;

SAMSUNG 23.5" LC24F390FHMXUF (Bu model için curved olmasından dolayı çoğu kişi oyun oynamak için pek iyi bir monitör olmadığını söylüyor.)

LG 23,8" 24MP59G

BenQ 23.8” GW2406Z (Bu monitöründe 60 Hz olması biraz kafa karıştırıyor açıkcası oyunlarda 60 Hz yeterli olur mu?)
Oyun için 60 hz ideal ama oyuncu monitörü almanı tavsiye ederim. Film izlerken idare edersin ama oyun biraz yorucu iş olduğu için tercihin oyuncu monitörü olabilir.

Asus 21,5" VZ229HE - 5ms - IPS - 75hz
Asus 23" VZ239HE - 5ms - IPS - 75hz

BenQ 23,8" EW2440ZH - 4ms - AMVA2 - 60hz

Samsung 23,5" LC24F390FHMXUF - 4ms - AMVA2 - 60Hz - FreeSync - Curvet - sRBG %119...
Oyun için 60 hz ideal ama oyuncu monitörü almanı tavsiye ederim. Film izlerken idare edersin ama oyun biraz yorucu iş olduğu için tercihin oyuncu monitörü olabilir.
Soldaki temsili oyuncu monitörü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asus 21,5" VZ229HE - 5ms - IPS - 75hz
Asus 23" VZ239HE - 5ms - IPS - 75hz

BenQ 23,8" EW2440ZH - 4ms - AMVA2 - 60hz

Samsung 23,5" LC24F390FHMXUF - 4ms - AMVA2 - 60Hz - FreeSync - Curvet - sRBG %119...

Soldaki temsili oyuncu monitörü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Açıkcası bu iletinizden sonra benq ve samsung arasında ikilemde kaldım :) Siz benq olan modeli kullanıyor musunuz? + ve - leri neler

Kavisli ekrana artı veya eksi vermek göreceli olur. Ben kavisli ekranı eksi olarak değerlendiriyorum.

Kavisine gıcık olup Benq'yu alırsan, Samsung'u almadığına pişman olmazsın. Kavise gıcık olmayıp Samsung'u alırsan, yine Benq'yu almadığına pişman olmazsın. Fakat sonra sonra kavis gıcığına gitmeye başlarsa orasını bilemem. Ben bile zorlandım şimdi yahu! :D

Kavisine gıcık olmuyorsan Samsung almak daha yararlı olur sanki. FreeSync ve renk uzayından daha fazla yeri kapsıyor.

Son düzenleme:
Kavisli ekrana artı veya eksi vermek göreceli olur. Ben kavisli ekranı eksi olarak değerlendiriyorum.

Kavisine gıcık olup Benq'yu alırsan, Samsung'u almadığına pişman olmazsın. Kavise gıcık olmayıp Samsung'u alırsan, yine Benq'yu almadığına pişman olmazsın. Fakat sonra sonra kavis gıcığına gitmeye başlarsa orasını bilemem. Ben bile zorlandım şimdi yahu! :D

Kavisine gıcık olmuyorsan Samsung almak daha yararlı olur sanki. FreeSync ve renk uzayından daha fazla yeri kapsıyor.
Peki herhangi birini alsam oyunlarda ghosting vs. gibi olaylar olmaz dimi ?

Olur. Ne kadar fark ederim, fark edersem de ne kadar rahatsız olurum? Diye sorarsan. Rahatsız edeceğini sanmıyorum, hatta neredeyse fark etme olasılığın sıfıra yakın. Tabii oturup kılı kırk yararcasına şu var mı bu vardı diye ince ince incelersen fark edersin. Ancak en kaliteli 1ms monitör dahi olsa böyle bir gözlem yapıldığında fark ediliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı