8000 TL'ye 2K monitör önerisi

Cawbe

Hectopat
Daha fazla  
Dell S2721DGFa modeline baktım ama tam emin olamadım. Özellikle bu videodan sonra belki daha iyi muadilleri vardır diye düşündüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

7000-8000₺ arası önerebilirsiniz. Karne indirimleri geldiği zaman alacağım.

Sağ olun hocam ama o kadar para verip VA panel almak istemiyorum. IPS olsa iyi olur.

Elbette IPS daha iyi bir seçim. Gigabyte iyi monitördür. Fakat şu an stoklarda bulunmuyor. Bulabildiyseniz alın. Yok ise Dell sizi üzmez. Bazı teknik değerleri evet düşük olabilir. Fakat kronik sorunları yok en azından.

Elbette IPS daha iyi bir seçim. Gigabyte iyi monitördür. Fakat şu an stoklarda bulunmuyor. Bulabildiyseniz alın. Yok ise Dell sizi üzmez. Bazı teknik değerleri evet düşük olabilir. Fakat kronik sorunları yok en azından.
Gigabyte stoğa girmezse Dell olanı alacağım. Umarım siyahları videodaki kadar kötü göstermiyordur.

Evet, Gigabyte'nin M27Q modeli iyi bir model ancak sub-pixel dizilimi BGR. Bu yüzden, problem çıkartabiliyor. M32Q modeli daha iyi olacaktır fakat o da bütçenize uymuyor ki zaten o kadar bütçesi olanlara G3223D tavsiye ederim. Sizin bütçenize en uygun monitör şu anki piyasaya göre S2721DGFA.

Gigabyte stoğa girmezse Dell olanı alacağım. Umarım siyahları videodaki kadar kötü göstermiyordur.
Bende senle aynı durumdayım. Gigabyte modeli 2-3 aydır stoklarda yok. Tek seçenek Dell gibi duruyor. Şöyle bir durum da var, M27Q satışa çıksa bile bence 10000 lira üzerinde çıkar buna emin olabilirsin.

Son düzenleme:
Üstteki yorumumda M27Q modelinin subpixel dizilimi BGR olduğunu ve sıkıntı çıkaracağını söyledim. O yazımı detaylandırmak adına yazıyorum:

Gigabyte M27Q, iyi bir metin netliğine sahiptir ve görüntü kalitesini etkilemeyen bir BGR alt piksel düzeni kullanır ancak bu BGR diziliminin doğru çalışması için ihtiyaç olan Windows'un ClearType özelliğini desteklemeyen çok fazla uygulama vardır ve bu uyguamalarda netlik açısından sıkıntı çıkartır. Bununla birlikte, RGB ve BGR arasındaki metin netliği farkı, aktif olarak aramadığınız sürece yerel ölçeklendirmede çok belirgin değildir, bu nedenle çoğu insan için bir sorun olmamalıdır.

BGR alt piksel düzeni nedeniyle metin bulanık görünürse ekranı uygun bir RGB düzeni sağlayan baş aşağı monte edebilirsiniz fakat bu geçici çözüm, giriş gecikmesini maksimum yenileme hızını önemli ölçüde yükseltiyor ayrıca ekranı baş aşağı olduğunda bir tür V-SYNC etkinleştirilmiş gibi göründüğü için G-SYNC düzgün çalışmıyor.

Sonuç olarak, asla kötü monitör olduğundan değil sırf bu BGR subpixel layout olayı nedeniyle en son çare olmadıkça M27Q modelini önermem. 2K monitörlerde genelde MAG274QRF-QD, MAG274QRF, S2721DGFA ve G273QF gibi modeller önceliklidir.

Geri
Yukarı