8GB RAM’de kullanılabilir 3.46GB gözükmesi sorunu

RiptakeD

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

R5 1600 ve GTX 1050 Ti sistemle yayın yapmak bu linkteki sistemi 3 saat önce satın aldım ve Windows 10 kurdum.

Fakat özelliklere girdiğimde RAM kapasitesi 8 GB fakat kullanılabilir miktarın 3,46 GB olduğunu gördüm. 1 saattir araştırıyorum, msconfig üzerinden bellek limit ayarlarını yaptım, yeniden başlattım fakat olmadı. BIOS’a girdiğimde de RAM'den 2400MHz aldığı yazıyordu, bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ulaşırsın benim de bazen 64 bitte de bazen öyle yapıyor. Format gerekiyor. Diskinizi ayırın Windows kuracağınız kadar. Mesela 70 GB'lık alana kurun Windows'u.

Ulaşırsın benimde bazen 64 bittede bazen öyle yapıyor. format gerekiyor. diskinizi ayırın windows kuracağınız kadar mesela 70 gblık alana kurun windowsu

Az önce aldım bilgisayarı, kurulum yaparken direkt 931 GB HDD'ye kurdu, bunu ayırmam daha mı iyi olur hocam? Mesela C'ye 800 GB bırakıp, D'ye 130 GB bırakayım, Windows'uda D'ye kurayım, yoksa C'ye kurup D'yi farklı şekilde mi değerlendireyim? Ne önerirsiniz?

Büyük ihtimalle 64 bit kurulum sorununuzu çözecektir. Zaten 32 bit sistem ile çoğu oyunu oynayamaz ve yine çoğu programı kullanamazsınız.

Windows yerini kesin ayır hocam. Gerisi size kalmış. Bulabilirseniz Nanokatalog'da 60'lık SSD'ler var. Sürekli kullanıyorsanız iyi olur. Ben 70-400-400 ayırıyorum. Benim Barracuda havai fişek gibi ama bi gün uçacak :) Cuf ediyor:)

Büyük ihtimalle 64 bit kurulum sorununuzu çözecektir. Zaten 32 bit sistem ile çoğu oyunu oynayamaz ve yine çoğu programı kullanamazsınız.

İnşallah çözer hocam, kuruyorum şu an cihaza 64 bit Win 10, çözüme ulaşırsam/ulaşmazsam haberdar edeceğim, belki bizden sonra başkasına yardımı dokunur.

Windows yerini kesin ayır hocam. Gerisi size kalmış. Bulabilirseniz Nanokatalog'da 60'lık SSD'ler var. Sürekli kullanıyorsanız iyi olur. Ben 70-400-400 ayırıyorum. Benim Barracuda havai fişek gibi ama bi gün uçacak :) Cuf ediyor:)

Hocam 2-3 ay sonra 240 GB M2 SSD almayı düşünüyorum şimdilik sadece HDD ile idare edeceğim, Windows yerini ayırayım gerisi önemli değil o zaman :D

Sistem sogutma ilkesini kapatırsan daha hızlı işlem yaparsın. Ama işlemcin hep yüksek freķansta çalışır.

@Sawwk07 Nanokatalogta satılan 60GB ucuz SSD'lerin yazma hızı 100Mb'tir. Almaya değmez.

Windows için 100GB bırak geri kalanı D için ayır. Windows kurduysanız bu işlemi yapmadan direk olarak, disk yöneticisinden ayırma işlemi yapabilirsiniz. Birimi küçült seçeneği ile.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı