9. sınıf paragraf önerisi

XhutdowN

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar bu sene 9. sınıfa geçtim. Şimdiden yavaş yavaş paragraf çözmek istiyorum ki hocamız da önerdi. Ama hangi paragraf kitabını alacağımı bilmiyorum 9. sınıfta çözülebilecek paragraf önerisinde bulunabilir misiniz?

Başlangıç seviyesi istiyorsanız: Antrenmanlarla Paragraf ve Anlam Bilgisi (Çözmedim fakat paragraftaki en temel soru kalıplarını öğretip çözdüren bir kitap. Paragrafla aranız hiç olmadıysa bununla başlamanızı öneririm.)

Orta Seviye isterseniz:
Arı yayınları(Paragrafın ritmini kullandım soruları genel olarak Orta-Zor, kolay sorular da var içinde, güzel bir kitap. Belirli soru kalıplarını görünce nasıl düşünmen gerektiğini anlatıyor. Üniversitede çıkmış sorulara da yer vermiş. Paragrafla aranız yoksa bununla başlamanızı önermem. Sıkılırsınız.)

Bilgisarmal (genel olarak beğenilen bir yayın, ben Türkçe soru bankasını çözmüştüm. İyiydi.)

Palme(Çözdüm, iyidir, üniversite sınavında çıkan soru kalıpları da mevcuttur. Geliştirir.)

Hız ve Renk (Çözdüm, gayet güzel, içerisinde testi çözdükten sonra her sorunun zorluk düzeyini ve ayrıntılı çözümünü anlatıyor, seni geliştirir.)

Orta seviye kaynaklardaki sorular, üniversite formatına uygun olup seni geliştirir, hızlandırır.

Zor seviye isterseniz:
Limit(Türkçe soru bankasını çözdüm soruları zor ve kaliteliydi ama sınav formatında olup olmaması tartışılır. Burdaki soruları hızlı çözerseniz üniversite sınavındakileri kolayca yapacağınızı düşünüyorum. Türkçe denemelerinde de baya iyi, kaliteli sorular var.)

Paragrafın şifresi modüler, Paragrafın şifresi metot(Sadece Üniversite sorularını barındıran kaynağını çözdüm çok bir şey diyemeyeceğim.)

Karekök Yayınları, (Ben önermem, içerisinde absürt derecede zor sorular var ama buradaki soruları çözersen üniversite sınavındaki soruları kolayca yapacağınızı düşünüyorum. Bu kitabı ben çözmedim ama 1-2 sorusuna denk gelmiştim.)

Benim önerdiğim kaynak ise senin için Kapadokya Yayınları'nın "Adım Adım Paragraf" kitabıdır. İçerisinde hem kelime sözlüğü var, paragrafta anlayamadığın sözcükler olursa anlamlarına oradan bakman için. Hem de konu konu sistematik bir şekilde paragrafları sınıflandırmış. Sizi paragrafa alıştırır. Eski nesil gibi görünüyor fakat sizi geliştirir, merak etmeyin. Soruların kalıplarına göre soruyu nasıl bir bakış açısıyla çözmen gerektiğini söyleyen notlar da mevcut. İçerisinde Rehber, örnek sorular, çalışma Programı, konu değerlendirme testi de var. Başlangıç olarak bunu çözüp daha sonra Listedekileri çözmenizi tavsiye ediyorum ama tabii ki de siz öğretmenlerinizden de tavsiye isteyin, kitabevinde de kitapları inceleyin, öyle karar verin.

Link: Kapadokya Adım Adım Paragraf

Çözmüş olup unuttuğum kaynak illaki vardır fakat şu anlık aklıma gelenler bunlar. Siz de hocalarınıza sorun, kaynak kitap almak için gittiğiniz kitapevlerinden başka kitapları da araştırın bakın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@Aly35, antrenmanlarla paragraf kitabını inceleme fırsatım olmuştu. Gereksiz, onu çözmekten ziyade başlangıç olarak bunlar çözülebilir:

Bu iki kitaptan bir tanesi bile antrenmanı rahat sollar geçer.

Açıkçası başlangıç seviyesi kitap hiç çözmediğim için birkaç araştırma ve forumlara bakarak bunu önermiştim. Aynı zamanda zamanında gittiğim eğitim kurumunda paragrafı hayatında görmemiş kişilere öneriyorlardı, o yüzden çözmesi yararına olur. Sonuçta hiçbir kaynak gereksiz değil. Aynı zamanda soru çözümlerinde öğrencilerin Antrenmanlarla Paragraf'tan bana soru getirdiklerini hatırlıyorum açıkçası hiç gereksiz değildi zaten başlangıç seviyesi bir kitap olduğu için temel soru kalıpları var, çok bir şey beklememek lazım. Sonuc'u duydum ama Fides'i ilk defa duyuyorum. @XhutdowN Little Cat'in önerdiği başlangıç seviyesi kaynakları da inceleme fırsatın olursa incelersin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…