900 derece direksiyon için hangi encoder kullanılmalı?

Berkhan Şahin

Centipat
Herkese merhaba piyasadaki 900 derece direksiyon setlerinin pahalılığından dolayı Arduino leonardo ile bir FFB direksiyon yapma kararı aldım. Araştırdım ve lazım olan şeyin encoder ve DC motor olduğunu gördüm. Rehberlere baktığımda encoderin Volt'u ve PPR değeri hakkında bilgi veriliyor.(400ppr 12/24v) bu bilginin ne olduğunu anlayamadım. Piyasada iki tıp enkoder var biri küçük diğeri büyük.
arduino-rotary-encoder-modulu__1516550465139759.jpgrotary-encoder-400pulse-encoder-china-43675-56-B.jpg
Büyük enkodere bağlı motor sayısı az örneğin biri 12V işe 200ppr diğeri 400 ppr işe 5V gibi bunlar illa verilen değerlerdemi olmalı nasıl yapmalıyım. Encoder çok yaygın bulunmuyor dediğim gibi, yazıcının içinden çıktığını söyleyenler var ama Volt'unu ve PPR değerini nereden bileceğim. Hangi encoderi seçmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.
PPR değeri nedir bunun hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Google SİCK yaz orayı arayıp teknikteki arkadaşlar ile konuş sana en güzel çözümü bulurlar o firmadan başkası çözemez işini tabii burada bilenler hariç.

Peki soldakini kullansam herhangi bir sıkıntı çıkar mı?
Peki soldakini kullansam herhangi bir sıkıntı çıkar mı

Son düzenleme:
Sağdakinden kullandım, harika iş yapıyor FFB için.
Dostum aynı enkoderi kullanıyorum ama sorun yaşıyorum iletişime geçebilir misin benimle ?
Sağdakinden kullandım, harika iş yapıyor FFB için.
hangi programı kullandın nasıl bağlandın. ben bağlayınca 0 la 1. pinde tepki vermiyor arduino için. kendi yazdığım yazılımda görüyor 2 ve 3. pinde ama 0la 1. pin kullanılmıyor

Son düzenleme:
Hocam inanın 3 sene geçti üstünden detaylarını hatırlayamıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video serisinden yardım almıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı