900 TL anakart önerisi

Selamlar. İşlemcim ve anakartımı servise yolladım. Anakartın aldığım firma tarafından iade olacağını söylediler para olarak. 699'a almıştım 700 TL yani. İşlemcim R5 3600. 200'de ben ekleyeceğim 900 TL'lik bir anakart istiyorum. 1000 TL'de olabilir ama 1000'i geçmesin. 3 adet RAM'im var 1'i 3000MHz diğer ikisi 3200MHz ikisi aynı model bir tanesi farklı. CL değerleri aynı ama. Ekran kartım ise GTX1660 Super GDDR6. M.2 desteği olması şart. Bana önereceğiniz en iyi anakart hangisidir?

B450 GAMING X'di değil mi anakartınız. Arıza sebebini öğrenebildiniz mi merakımdan soruyorum. Ayrıca anakart olarak TUF B450M-PRO veya B450 PRO4 öneririm.

4+2+1 faz yapısına sahip ve heatsinkler çok kaliteli. 3600'ü iyi bir OC ile kullanabilirsiniz bu anakartla.

Bunu alacağım ben de bunda karar kılmıştım zaten kendim. Bir de OC işini öğrenebilirsem tamam. Kule tipi soğutucum zaten var. Tek sıkıntı OC yapmayı bilmiyorum.

Bunu alacağım ben de bunda karar kılmıştım zaten kendim. Bir de OC işini öğrenebilirsem tamam. Kule tipi soğutucum zaten var. Tek sıkıntı OC yapmayı bilmiyorum.

Frekansı ve voltajı artıracaksınız. Bunu işlemcinin kararlı çalıştığı minimum voltaj ve maximum frekansı bulana kadar deneyeceksiniz. Yani aslında deneme yanılma işi.

Çok yüksek montaj vermediğim sürece işlemci kararsız çalışsa bile bir sıkıntı çıkar mı?

Montaj değil voltaj. Eğer işlemciye fazla voltaj verirseniz işlemci zarar görebilir. Çok az voltaj verirseniz de mavi ekran alırsınız. Yani fazla voltaj vermediğiniz sürece işlemci zarar görmez ama yeteri kadar vermezseniz de kararlı çalışmaz.

Montaj değil voltaj. Eğer işlemciye fazla voltaj verirseniz işlemci zarar görebilir. Çok az voltaj verirseniz de mavi ekran alırsınız. Yani fazla voltaj vermediğiniz sürece işlemci zarar görmez ama yeteri kadar vermezseniz de kararlı çalışmaz.

Pardon yanlış yazmışım. Şimdi mesela bana örnek bir voltaj ve frekans değeri verin. Ben parçalar geldiğinde onu baz alarak deneme yanılma yoluyla yapayım.

Pardon yanlış yazmışım. Şimdi mesela bana örnek bir voltaj ve frekans değeri verin. Ben parçalar geldiğinde onu baz alarak deneme yanılma yoluyla yapayım.

Her işlemcide çalışan öyle bir değer yok. YouTube'da alacağınız işlemcinin OC rehber videolarını izleyin. Aşağı yukarı ne yapacağınızı anlarsınız. Dediğim gibi fazla voltaj vermediğiniz sürece işlemciye zarar gelmez. Voltaj az gelirse mavi ekran alırsınız sonra ya voltaj arttırırsınız ya da frekans düşersiniz. Böyle böyle işlemcinin satabil çalıştığı değerleri bulursunuz. Biraz BIOS'u kurcalayınca çözersiniz olayı merak etmeyin o kadar da zor değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı