9000 TL sistem toplama tavsiyesi

Bütçe
9000

Aliiulucay

Femtopat
Öncelikle merhabalar.
Bir süredir sistem toplamak için araştırma yapıyorum. Çünkü almışken düzgün bir şey alıp sorun yaşamak istemiyorum. Forum içerisinde olsun ya da pek çok teknoloji sitesinde parça fiyatlarına ve hazır sistem fiyatlarına bakıyorum ve İncehesap'ta olan indirim günlerini takip ediyorum. Bir türlü karar kılamadım.
Sistem için 9000 TL'ye kadar bütçe ayırabilirim.

Donanımlar;
İşlemci:
-
Ryzen 3600 / Ryzen 3600X ( AMD sistem kurmak istiyorum. Intel kafama yatmıyor nedense. )

Anakart:
Marka fark etmeksizin, B550 anakart istiyorum çünkü ileriye dönük iyileştirme yapmak istediğim zaman sorun yaşamak istemiyorum. Burada en büyük problemim 1000 lirayada var 2000 lirayada. Ben MSI Tomahawk veya ASUS ROG STRIX B550-F ( indirimde 1500 TL'ye denk geldim. ) Düşünüyorum. Gigabyte B550 S2H tarzı bir şey almak beni korkutuyor. Tavsiyeniz nelerdir?

Ekran kartı:
Favorim Gigabyte markası. RTX 2060 / RTX 2060S ikisidnen birini düşünüyorum. Uygun fiyata yakalarsam. RTX 2060 Super çok iyi olur. (AMD ekran kartına yaklaşmaktan korkuyorum.)

RAM:
Marka fark etmeksizin minimumda 16 GB'lık bir RAM işimi görür diye düşünüyorum.

SSD:
Minimumda 480GB M.2 SSD iş görür diye düşünüyorum. ( Marka konusunda Kingston / Samsung Evo / Kioxia / XPG markaları olabilir diye düşünüyorum ama bazı markalarda kronik problem oluyormuş herhalde o yüzden bilmediğim bir markaya yükselmek istemiyorum.)

Kasa / PSU:
En ufak bir fikrim yok maalesef.

Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 32GB

James Donkey JD1000PRO 512GB 3400MB-2300MB/sn NVMe M.2

Yukarıdaki iki marka sağda solda fazla görmedim acaba iyiler mi?

Ben bütçemi nasıl değerlendirmeliyim ve hangi ürünleri almayım? Sistem toplama konusunda acemiyim ve artık yeni atanmış bir öğretmen olarak kendime bu güzelliği yapmaya hakkım olduğunu düşünüyorum. Mesela 9000 liralık bütçe içerisinde ekran kartına ne kadar ayırmam mantıklı olur? Ryzen 3600 merkezli bir sistemde diğer donanımlar nasıl olmalıdır? Darboğaz durumu olur mu, uyum sorunu olur mu? Gibi pek çok soru var.

Ben bu sistemi oyun ağırıklı kullanacağım.

Tek tek donanım olarak da alabilirim toplu sistem olarak da alabilirim. Artık parçaları kafamda kesinleştirmek ve almak istiyorum. Çok fazla üzerinde düşündüm ve akıl sağlığımı kaybetmek istemiyorum. 😄

Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun ağırlıklı ise 10400F daha mantıklı olacaktır. 3600'e o kadar para vermek bence akıl karı değil.
Favorim Gigabyte markası.
Eğer ekran kartları 3 fanlı değilse, ısınma sorunu oluyor Gigabyte'larda.
Intel sistem:

9006 TL.
AMD sistem:

9200 TL.

Son düzenleme:
Oyun ağırlıklı ise 10400F daha mantıklı olacaktır. 3600'e o kadar para vermek bence akıl karı değil.

Eğer ekran kartları 3 fanlı değilse, ısınma sorunu oluyor Gigabyte'larda.
Intel sistem:

9006 TL.
AMD sistem:

9200 TL.

Hocam öncelikle gösterrdiğin özen için çok teşekkür edeirm.
Intel 10400F ve AMD Ryzen 3600 arasında RTX 2060 sistemlerde bariz bir fark yok gibi lakin evet Intel tarafı daha ucuz ama burada da anakart ortaya çıkıyor. Intel için önerdiğiniz anakart ile AMD için önerdiğiniz anakart arasında bariz farklar var gibi en basidinden B460M-K'da RAM arttırma için ileriye dönük bir atılımım olamayacak çünkü 2933 MHz olarak geçiyor. Ayrıca RAM slotu sayısı daha az. ( Bu arada B460M-K 126 GB Max RAM iken B450M-PLUS 64 GB Max RAM)

Ayrıca işlemci için kendi soğutucuları yetersiz mi kalıyor?

B550 bence gen 4 SSD desteği dışında çok gereksiz Zen 3 işlemciler zaten kaliteli B450 anakartlara takılabilecek bundan sonra çıkacak nesil ise ddr5 ile çıkacağı için anakart serisini tekrar değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Hocam öncelikle gösterrdiğin özen için çok teşekkür edeirm.
Intel 10400F ve AMD Ryzen 3600 arasında RTX 2060 sistemlerde bariz bir fark yok gibi lakin evet Intel tarafı daha ucuz ama burada da anakart ortaya çıkıyor. Intel için önerdiğiniz anakart ile AMD için önerdiğiniz anakart arasında bariz farklar var gibi en basidinden B460M-K'da RAM arttırma için ileriye dönük bir atılımım olamayacak çünkü 2933 MHz olarak geçiyor. Ayrıca RAM slotu sayısı daha az. ( Bu arada B460M-K 126 GB Max RAM iken B450M-PLUS 64 GB Max RAM)

Ayrıca işlemci için kendi soğutucuları yetersiz mi kalıyor?
10400f 2666 MHz ram çalıştırır fazlasını göremezsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı