A1 ehliyet alınır mı?

Nihat Somek

Femtopat
Arkadaşlar selam, öncelikle hepinize bu yazdıklarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Benim sorum kısa ve öz 15 yaşındayım seneye 16'ya girmiş olacağım ve A1 ehliyet almak için yaşım yetiyor olacak. Adana'da yaşıyorum trafik fazla olmasa da liseye yürüyerek 20 dakikada giderken çalışmaya dolmuşla bile 40 dakika gibi bir uzun bir süre harcıyorum. Racing türü motorlara zaten yaklaşık 4 senedir tutkum var. Sizce ehliyet alınır mı? Bildiğim kadarıyla A1 ehliyet aldığımda günlük işler için fazlasıyla işime yarayacak. Cbr125 R125 gibi motor seçeneklerim var. Alacak olsam bile ailemi nasıl ikna edebilirim biraz ön yargıları var.

Burada işiniz zor. Ben de bir babayım. Biz babalar böyle şeylerden çekiniriz. Anne ve babalar inanın çocuklarını kendisinden daha çok düşünür. Bir şey olursa canından can kopar.

Türkiye sınırları içinde motor kullanmak sakıncalı bana göre. Ve herhangi bir olayda daha reşit olmadıgın için seni kâle almazlar. Bence sabret @techno2004 hocamın dediği gibi A2 al. Eğer çok hevesliysen al a1'i. Bir siyah CBR 125 yakışır.😀

Hocam yorumun için teşekkür ederim. 15 yaşındayım ama tip olarak kalıplıyım. Trafikte kale almama gibi bir olay olmaz. Ehliyet konusunda ise hevesliyim ama daha çok günlük hayatımda gerekli olan bir şey. Dediğin gibi siyah Cbr'ın R125'ten daha mantıklı olduğunu söylediler. Siyah veya repsol gelecek gibi. :)

Trafikte ne adamlar var. Çarpışan araba oynuyorlar sanırsınız. Motor o yüzden çok tehlikeli. Hatta bazı kafası bozuk insanlar var bilerek motorları sıkıştırabiliyor. Yani kalıba bakmıyor o iş, 2 teker sonuçta.
Kural tanımaz motorcuları da dipnot olarak eklemeden geçemeyeceğim. Atıyorum sağa döneceğim arabayla, sinyali de vermişim ama bakıyorum sağımdan hızla motor geçiyor. Aynadan görmekte geç kalsam öteki tarafa hızlı bilet kesilmiş olacak. O derece hızlı sürecekseniz ve kural tanımayacaksanız kesinlikle tavsiye etmem. Sakat kalan veya ölen çok oluyor.

Trafikte ne adamlar var. Çarpışan araba oynuyorlar sanırsınız. Motor o yüzden çok tehlikeli. Hatta bazı kafası bozuk insanlar var bilerek motorları sıkıştırabiliyor. Yani kalıba bakmıyor o iş, 2 teker sonuçta.
Kural tanımaz motorcuları da dipnot olarak eklemeden geçemeyeceğim. Atıyorum sağa döneceğim arabayla, sinyali de vermişim ama bakıyorum sağımdan hızla motor geçiyor. Aynadan görmekte geç kalsam öteki tarafa hızlı bilet kesilmiş olacak. O derece hızlı sürecekseniz ve kural tanımayacaksanız kesinlikle tavsiye etmem. Sakat kalan veya ölen çok oluyor.

Hocam yorumun için teşekkür ederim. Malımı veya eşyamı gerçekten önemseyerek seven birisi olduğumdan dolayı kurallara uymama dikkatsizlik gibi bir şey olmaz. İllaki aralardan oradan buradan geçeceğiz motorun yapısında var. Zaten 125CC motorlar itlik kopukluk konusunda fazla iş yapmıyor. Al öğren mantığı süreceğim kısacası.

Yeni konular

Geri
Yukarı