A1 ehliyet ile araba sürmenin cezası nedir?

Hem aracı kullanana 8.000 hem de araç sahibine 8000 . Ehliyetsiz kişiye araç tekrar teslim edilmeyeceği için otoparka çekilir. Otopark parası kaç tutar bilmiyorum.

@Jezo

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Var mı? Sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Bu noktada şayet 18 yaşından küçükseniz ve trafikte bir araçla yakalandıysanız, olayla ilgili tarafınıza kesilip kesilmeme durumu tamamıyla yaşınıza göre olur. Yaşı 15 ve altında olan bireyler için Kabahatler Kanununda yer alan 11.maddeye göre ceza kesilemez. Cezanın kesileceği kişi ise araç sahibidir. Toplam ceza miktarı ise 2023 yılı için 8190 TL ‘dir.

Yaşı 16 ve üzeri olanlarda ise yakalanan şahsa direkt olarak ceza kesilir. Bunun sebebi A1, B1 ehliyet hakkının bulunmasıdır. Şayet bu araçları kullanırken ehliyetsizse ya da hakkı olmayan sınıfta bir araçla yakalanırsa da alacağı ceza 2023 yılı için 1228 TL'dir.

Başka bir yerdede aşağıdaki bilgi yazıyor.

Yetersiz Ehliyetle Araç Kullanmanın Cezası 2023 Yılında Ne Kadar?
Konumuzda da bahsettiğimiz üzere bu yıl araç sınıfına uymayan ehliyetle diğer bir tabirler yetersiz ehliyetle araç kullananların cezası 4.064 TL olarak belirlenmiştir. Aracı kullanan sürücü araç sahibi değilse, tescil plaka sahibine de aynı miktarda para cezası kesilerek toplamda 8.128 TL idari para cezası kesilmiş olur. Aracı kullanan sürücü veya plaka tescil sahibi cezanın kendisine tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde para cezasını ödemesi durumunda bu miktar ceza başına 3.048 TL'ye indirilir.

A1 ehliyetinizin bir etkisi olacağını zannetmiyorum.
Yani ehliyetsiz olarak geçiyorsunuz bu durumda.

Yetersiz ehliyet durumu ise sadece b1/b a1/a2/a olarak kendi aralarında karşılaştırılıyor.

"Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2023 yılı itibarıyla 8.190 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda eğer ehliyetsiz araç kullanan kişi, aracın sahibi değilse ceza 2 katına çıkıyor.(ruhsat sahibine de 8190)bu durumda da bu ceza 16.380 TL'ye yükselebiliyor." (Kaynak:Arabam.com)

Ayrıca ilk 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli ödeme yaparsınız.

A1 ehliyetinizin bir etkisi olacağını zannetmiyorum.
Yani ehliyetsiz olarak geçiyorsunuz bu durumda.

Yetersiz ehliyet durumu ise sadece b1/b a1/a2/a olarak kendi aralarında karşılaştırılıyor.

"Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2023 yılı itibarıyla 8.190 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda eğer ehliyetsiz araç kullanan kişi, aracın sahibi değilse ceza 2 katına çıkıyor.(ruhsat sahibine de 8190)bu durumda da bu ceza 16.380 TL'ye yükselebiliyor." (Kaynak:Arabam.com)

Ayrıca ilk 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli ödeme yaparsınız.

Her yerde farklı bir şey yazıyor. 🤣 Daha güvenilir kaynaklara bakmak lazım.

Konuya uzun süre sonra ekleme yapıyorum A1 Ehliyeti 16 Yaşında Alınıyor Ayrıca Max. 120CCLik motorlar kullanabiliyor 1 2 araç daha var ama onları bilmiyorum

1200 TL olup araba bağlanmayacak olsa dışarda çoğu kişi ehliyetsiz gezer. 15-16 yaşında gençler aralarında anlaşıp 5-6 kişi arabayla turlarlar rahat rahat yakalanırlarsa da anlaştıklarından kişi başı 200-250 lira verip devam ederler bu devirde para değil kısaca caydırıcı değil yani imkansız bence.

1200 TL olup araba bağlanmayacak olsa dışarda çoğu kişi ehliyetsiz gezer. 15-16 yaşında gençler aralarında anlaşıp 5-6 kişi arabayla turlarlar rahat rahat yakalanırlarsa da anlaştıklarından kişi başı 200-250 lira verip devam ederler bu devirde para değil kısaca caydırıcı değil yani imkansız bence.
1200tl Değil 125CC Motorlarda Kapasite Gücü Olması lazım

Yeni çıkan kararla A1 Ehliyeti 16 yaşında alınabilip,Anca 18 Yaşından Büyük birinin üzerine olcak motor ve max 125CC lik motorlar kullanilabilicek kardeşimden biliyorum

Geri
Yukarı