Çözüldü A10-4600M laptop ısınıyor ve sürücü yüklerken ekran siyah oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cemox35

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi - Akademisyen
Merhaba Sayın Technopat ailesi,

2. el laptop geçti elime fakat bazı problemleri var. Sırayla başlayalım.

1) Isınma problemi
- Laptop işlemcimiz A10-4600M serisi APU bir işlemcidir. İlk açtığımda "Acaba toz mu var?", "Termal macunu mu eksik?" diye kontrol ettiğimde hava akışının düzgün olduğunu gördüm. Sonra elimde bulunan Arctic MX4 marka termal macunu sürüp kapattım. Derecesi fark etmedi.
Boşta iken;
-Package kısmında derece 70-80 arası iken, Core kısmındaki derece 120'ler mertebesinde. Ama kapanmıyor, çalışıyor çok garip.

2) Ekran kartı driveri yükleyememe problemi
-AMD'nin sitesinden en güncel driveri indirip kurdum. İlk başta kuruluyor fakat sonrasında yeniden başlattığımda "AMD grafik sürücüsü kurulmadı veya AMD sürücüsü düzgün çalışmıyor. Lütfen AMD donanımınız için uygun AMD sürücüsünü kurun.". Tekrar yüklemeye kalktığımda ise siyah ekran oluyor ve öyle kalıyor.

Kısacası işin içinden çıkamadım. Ben hem ısınması ve hem de driver yüklenmemesi yüzünden ekran kartının (veya işlemcinin) arızalı olduğunu düşünüyorum. Siz de bu konuyla alakalı neler yapılabilir paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla.

Çözüm
Evet Samsung 355v serisi BIOS Update'ini kontrol edeyim, teşekkür ederim.

Aygıt yöneticisinde ünlem vardı sağ tık güncelle dedim tekrar başlattım yine aynı hata. Bu arada swupdate buldum şimdi onu deneyeceğim.

Bu arada Swupdate'i denedim bana Samsung Update programının bu model için desteklenmediğini söyledi. BIOS için sitesine girdiğinde de görmedim. BIOS modelim P07abf. Nasıl güncelleyebilirim acaba? @Alfterlife
Problemimi çözdüm. Hem dereceler 20 derece düştü, hem de driveri siyah ekrana rağmen kurabildim. Adımları tek tek yazıyorum.

1) DDU indiriyorsunuz.(direkt indirme linki:Display Driver Uninstaller Download version 18.0.3.2)
2) En güncel driverini (WHQL olan) indiriyosunuz.(direkt indirme linki:https://www2.ati.com/drivers/amd-catalyst-15.7.1-win10-64bit.exe)

3) Bilgisayarınızın internetini kesip güvenli modda açıyorsunuz.(Windows 10'da bilgisayarınızı güvenli modda başlatma) Güvenli modda PC'yi baslatmak için Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlata basın. Seçim ekranı gelene kadar elinizi Shift'ten çekmeyin.

4) DDU'yu açıp temizle ve başlat kısmını secmeniz gerekiyor sonra o silip tekrar PC'yi açıyor.
5) En son 15.7.1 sürücüsünü açıp kuruyorsunuz. Arada siyah ekran gelip öyle kalabilir uzun da sürebilir bekleyin 20 dk civarında, sonra gelecektir ekranınız.

6) Yeniden başlatmanızı isteyecektir. Başlatın ve tebrikler, artık sürücünüzü kurdunuz.
Samsung 350V veya 355V serisi mi? Eğer öyleyse laptop BIOS güncellemesi almıştı onu kontrol edin ısınma sorunu ordan kaynaklı olabilir.
Ekran kartı için de şunu söyleyeyim o seride apu dışındaki 7600m serisi ekran kartları kronik arızalı. Aygıt yöneticisinde gözüküyor mu?

Evet Samsung 355v serisi BIOS Update'ini kontrol edeyim, teşekkür ederim.

Aygıt yöneticisinde ünlem vardı sağ tık güncelle dedim tekrar başlattım yine aynı hata. Bu arada swupdate buldum şimdi onu deneyeceğim.

Bu arada Swupdate'i denedim bana Samsung Update programının bu model için desteklenmediğini söyledi. BIOS için sitesine girdiğinde de görmedim. BIOS modelim P07abf. Nasıl güncelleyebilirim acaba? @Alfterlife
Problemimi çözdüm. Hem dereceler 20 derece düştü, hem de driveri siyah ekrana rağmen kurabildim. Adımları tek tek yazıyorum.

1) DDU indiriyorsunuz.(direkt indirme linki:Display Driver Uninstaller Download version 18.0.3.2)
2) En güncel driverini (WHQL olan) indiriyosunuz.(direkt indirme linki:https://www2.ati.com/drivers/amd-catalyst-15.7.1-win10-64bit.exe)

3) Bilgisayarınızın internetini kesip güvenli modda açıyorsunuz.(Windows 10'da bilgisayarınızı güvenli modda başlatma) Güvenli modda PC'yi baslatmak için Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlata basın. Seçim ekranı gelene kadar elinizi Shift'ten çekmeyin.

4) DDU'yu açıp temizle ve başlat kısmını secmeniz gerekiyor sonra o silip tekrar PC'yi açıyor.
5) En son 15.7.1 sürücüsünü açıp kuruyorsunuz. Arada siyah ekran gelip öyle kalabilir uzun da sürebilir bekleyin 20 dk civarında, sonra gelecektir ekranınız.

6) Yeniden başlatmanızı isteyecektir. Başlatın ve tebrikler, artık sürücünüzü kurdunuz.

Çözüm

Geri
Yukarı