A10 7860K sisteme ekran kartı önerisi

TechHidra

Hectopat
Daha fazla  
  • AMD A10 7860K
  • ASUS A68HM-K(OC)
  • SAPPHIRE R7 240 2GB 128BİT
  • GSKİLL 2400 MHZ 8 GB RAM
Sistemim bu arkadaşlar, yeni bir ekran kartı almamı tavsiye eder misiniz? Ederseniz hangisi ? Yoksa hiç alma mı dersiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer profesyonel bir oyuncu değilseniz AMD Overdrive adlı yazılımı indirip grafik saat ayarını artırabilirsiniz(En fazla 950 MHz oluyor. Oldukça iyi bir değer tümleşik ekran kartı için.) Bir de Dual Graphics yapmışsanız sıkıntı yaşamazsınız.
Eğer 1080p oyuncuysanız ve ultra-yüksek ayar takıntınız varsa RX 460 veya GTX 1050Ti/1050 öneririm. Nvidia ekran kartı ile bir sıkıntı yaşamazsınız. Merak etmeyin. Zaten imzamdaki sisteme bakarsanız sizinkine benzediğini de görürsünüz. Ban yemişsiniz afiyet olsun.

Ekran kartı takviyesi ihtiyacının olup olmadığını bize soruyorsan bunu biz bilemeyiz. Oynadığın oyunlarda performans sorunu yaşıyorsan al. Şuan aldığın oyun performansı senin için yeterliyse ekran kartı almana gerek yok. Ayrıca işlemcinin içerisindeki R7 240 ve harici olarak kullandığın R7 240 ile dual graphics yaparsan birçok oyunda daha kötü performans alırsın.

Ayrıca işlemcinin içerisindeki R7 240 ve harici olarak kullandığın R7 240 ile dual graphics yaparsan birçok oyunda daha kötü performans alırsın.
İşte bu yüzden Overdrive üzerinden hız aşırtma önerdim. Ben A8 7650K işlemcimde yaptım ve GTA 5'te normal ayarlarda 50fps gördüm. Base saat hızı genelde 720 MHz oluyor. Onu 950 MHz yaparsa uzun süre kullanır. Hatta zorlasa 1000 de yapabilir A10 işlemcideki kartta. Bildiğim kadarıyla:
A6=R5
A8=R7 240
A10=R7 250
Performansı veriyor. A6 hakkında yanılıyor olabilirim fakat konu A10 zaten.

Ekran kartı takviyesi ihtiyacının olup olmadığını bize soruyorsan bunu biz bilemeyiz. Oynadığın oyunlarda performans sorunu yaşıyorsan al. Şuan aldığın oyun performansı senin için yeterliyse ekran kartı almana gerek yok. Ayrıca işlemcinin içerisindeki R7 240 ve harici olarak kullandığın R7 240 ile dual graphics yaparsan birçok oyunda daha kötü performans alırsın.
Peki dual graphic nasıl yapabilirm ya da kendi kedine çalışmakta mı şu an söylerseniz sevirinim :D

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer profesyonel bir oyuncu değilseniz AMD Overdrive adlı yazılımı indirip grafik saat ayarını artırabilirsiniz(En fazla 950 MHz oluyor. Oldukça iyi bir değer tümleşik ekran kartı için.) Bir de Dual Graphics yapmışsanız sıkıntı yaşamazsınız.
Eğer 1080p oyuncuysanız ve ultra-yüksek ayar takıntınız varsa RX 460 veya GTX 1050Ti/1050 öneririm. Nvidia ekran kartı ile bir sıkıntı yaşamazsınız. Merak etmeyin. Zaten imzamdaki sisteme bakarsanız sizinkine benzediğini de görürsünüz. Ban yemişsiniz afiyet olsun.
evet sistemlerimiz benzer a8 serisi işlemcinizden memnun musunuz

Ekran Görüntüsü (10).png
evet sistemlerimiz benzer a8 serisi işlemcinizden memnun musunuz
Kesinlikle memnunum ve AMD işlemciyi NVIDIA ekran kartı ile kullanıyorum darboğazın veya uyumsuzluğun zerresi yok. Ancak A10 içindeki ekran kartı söylediğim gibi daha iyidir dolayısıyla A10 daha iyi. Sonu "K" ile biten türden alırsanız enerji sarfiyatı artıyor (örnek: normalde 60 w ise 95w oluyor.) Ki siz bu aradaki enerji farkını ekran kartına kullanırsanız (Overdrive üzerinden) performans artışı görürsünüz. Benimkini 720MHz den 950MHz e çıkarttım ve bayağı artış oldu. Ekran görüntülerini attım. (Nasıl yapılacağını anlatmak için.)

Ekran Görüntüsü (13).png
Sonrasında birkaç oyun testi yapın. İşlemci hızını ben 4.2GHz yapmıştım ancak ekran kartı alınca stabil olsun diye 3.3-3.8GHz doğal haline bıraktım. İşlemciye Overdrive üzerinden hız aşırtma yaptıktan sonra (Hiçbir sorumluluk üstlenmiyorum ancak 4.2 yi geçerken dikkatli olun veya geçmeyin.) performans artışını anlarsınız.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 238553
Kesinlikle memnunum ve AMD işlemciyi NVIDIA ekran kartı ile kullanıyorum darboğazın veya uyumsuzluğun zerresi yok. Ancak A10 içindeki ekran kartı söylediğim gibi daha iyidir dolayısıyla A10 daha iyi. Sonu "K" ile biten türden alırsanız enerji sarfiyatı artıyor (örnek: normalde 60 w ise 95w oluyor.) Ki siz bu aradaki enerji farkını ekran kartına kullanırsanız (Overdrive üzerinden) performans artışı görürsünüz. Benimkini 720MHz den 950MHz e çıkarttım ve bayağı artış oldu. Ekran görüntülerini attım. (Nasıl yapılacağını anlatmak için.)

Eki Görüntüle 238557 Sonrasında birkaç oyun testi yapın. İşlemci hızını ben 4.2GHz yapmıştım ancak ekran kartı alınca stabil olsun diye 3.3-3.8GHz doğal haline bıraktım. İşlemciye Overdrive üzerinden hız aşırtma yaptıktan sonra (Hiçbir sorumluluk üstlenmiyorum ancak 4.2 yi geçerken dikkatli olun veya geçmeyin.) performans artışını anlarsınız.
ancak ben öyle bir yer bulamadım

ve ben amd catalyst control center indirdiğim halde programlarda ve sağ tık yapınca catalyst control center gözükmüyor?

Dosya Ekleri

• xxz.png
    xxz.png
    37,3 KB · Görüntüleme: 103
ancak ben öyle bir yer bulamadım

ve ben amd catalyst control center indirdiğim halde programlarda ve sağ tık yapınca catalyst control center gözükmüyor?
IMG_20170605_105137.jpg
Bu yazıyı BIOS>Advanced Mode>Advanced>NB Configuration menüsünden bulabilirsiniz ve üstteki ayarları yaptığınızdan emin olunca "exit" menüsünden "save changes and quit" seçeneğini seçin. Monitör kablosunu harici değil dahili ekran kartı yuvasına (Ana karttaki DVI-D veya VGA girişine) takın. Dual Graphics yaptınız. Bundan sonra OverDrive üzerinde söylediğim ekran kartı menüsünü bulursunuz. (Bu işlemler sırasında yaşanan hiçbir sorunu üstlenmiyorum ki büyük ihtimalle sıkıntı yaşamazsınız.)
IMG_20170605_10505834.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı