A320M-A Pro sistemde RAM'leri 3000 MHz'e yükseltme

tugaycevikx

Hectopat
RAM
Adata CL 30 3000 MHz 8x2 16 GB RAM
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG 500 GB SSD
Ekran kartı
GTX 1050
Anakart
A320M-A Pro
İşlemci
Ryzen 3 1200.
Merhaba, sistem özelliklerim şu şekildedir:
  • A320M-A Pro
  • Ryzen 3 1200.
  • Adata CL 30 3000 MHz 8x2 16 GB RAM

RAM'lerim 3000 MHz olmasına rağmen 2666 MHz çalıştırabiliyorum. BIOS üzerinden XMP profile 2 seçeneğinden 2993 MHz seçeneğini seçtim fakat sorun hala devam ediyor.

Görüntüler ektedir. Yardımlarınız bekliyorum.

Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız işlemci 2666 MHz destekliyor çünkü. Normal şartlarda B çipsetli anakartınız olsaydı anakartın desteklediği MHz değerinde çalışırdı RAM'ler ancak A çipsetli bir anakart kullanıldığı için işlemcinin desteklediği MHz değerlerini kullanabilirsiniz sadece.

Kullandığınız işlemci 2666 MHz destekliyor çünkü. Normal şartlarda b çipsetli anakartınız olsaydı anakartın desteklediği MHz değerinde çalışırdı RAM'ler ancak a çipsetli bir anakart kullanıldığı için işlemcinin desteklediği MHz değerlerini kullanabilirsiniz sadece.

Ryzen 5 5500 yükseltirsem işlemcimi bu sorun çözülür mü?

Ryzen 5 5500 yükseltirsem işlemcimi bu sorun çözülür mü?
Çözülmez. Anakartı B veya X çipsetine yükseltirseniz çözülür. Örn B350, B450, B550 veya X370, X470, X570 gibi ama bana sorarsanız o sisteme yatırım yapmak pek mantıklı olmaz, hele ki 300 MHz RAM hızı için. Zaten pek bir fark olmayacak FPS olarak.

Çözülmez. Anakartı B veya X çipsetine yükseltirseniz çözülür. Örneğin B350, B450, B550 veya X370, X470, X570 gibi ama bana sorarsanız o sisteme yatırım yapmak pek mantıklı olmaz, hele ki 300 MHz RAM hızı için. Zaten pek bir fark olmayacak FPS olarak.

Bu anakartın üzerine yeni bir işlemci, ekran kartı ile güncellemeyi düşünüyordum sizin dediğinize göre yeni bir ekran kartı olmam gerek o halde.
Peki anakartı alırken 3200MHz olarak seçmiştim anakartın 3200MHz olmasının bir anlamı yok mu?

Bu anakartın üzerine yeni bir işlemci, ekran kartı ile güncellemeyi düşünüyordum sizin dediğinize göre yeni bir ekran kartı olmam gerek o halde.
Peki anakartı alırken 3200MHz olarak seçmiştim anakartın 3200MHz olmasının bir anlamı yok mu?
Eğer RAM'lerden tam hız almak istiyorsanız ekran kartı değil B veya X serisi anakart almanız gerekiyor. 3200 MHz olması şu demek. Eğer B veya X serisi anakart kullanıyorsanız 3200 MHz RAM takıp bu hızın tamamını alabilirsiniz. AMD sistemlerde bu böyle. Intel'de ise Z çipsetli anakart gerekiyor bunun için.

Eğer RAM'lerden tam hız almak istiyorsanız ekran kartı değil B veya X serisi anakart almanız gerekiyor. 3200 MHz olması şu demek. Eğer B veya X serisi anakart kullanıyorsanız 3200 MHz RAM takıp bu hızın tamamını alabilirsiniz. AMD sistemlerde bu böyle. Intel'de ise Z çipsetli anakart gerekiyor bunun için.

Anakartım 3000MHz destekliyor RAM'larım da 3000MHz zaten o konuda sıkıntın yok işlemci desteklemediği için sorun yaşıyorum ben işlemci ve ekran kartını yükselterek hem sistemi güncellemek hem de bu sorunu çözmek istiyorum.

Anakartım 3000MHz destekliyor RAM'larım da 3000MHz zaten o konuda sıkıntın yok işlemci desteklemediği için sorun yaşıyorum ben işlemci ve ekran kartını yükselterek hem sistemi güncellemek hem de bu sorunu çözmek istiyorum.
Güzel hocam diyorum ki A320 anakart kullandiğin için işlemcinin desteklediği hizda kullanabiliyorsun. Eğer B450 kullansaydin o zaman anakartin desteklediği hizda RAM çaliştirabilirdin.

Yeni konular

Geri
Yukarı