A520M anakarta nasıl format atılır?

OmerBRN

Centipat
Makaleler
1
Yer
Ankara/Mamak
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core İ5 4460 3.20GHz
GTX960 (2GB) Ekran Kartı
DDR3 8GB 1600MHz RAM
256SSD(SAMSUNG) , 320HDD(WD BLUE)
Gigabyte Z97X Gaming 3
Arkadaşlar merhaba, soruyu ilk görünce şaşırmış olabilirsiniz. Arkadaşım bugün A520M anakarti, Ryzen 5 5500'lü bir sistem sipariş etti. Bu bilgisayardan gram anlamadığından formatı ben atacağım. Ama flash belleke ne yüklesem çözemedim. İnternetim kötü o yüzden emin olmadan yüklemekde istemedim(1GB 2saat). Elimde bir de orijinal Windows 10 2016 CD'si var. Key falan duruyor. Anakarta SATA üzerinden DVD writer bağlayıp format atabilir miyim? Herkese tekrardan teşekkür ederim :)

Öncelikle Windows 10 ISO indirmeniz gerekiyor. O ISO'yu en az 8GB olan bir flash belleğe yazdırmanız lazım. Bunu Windows'un kendi aracısıyla da yapabilirsiniz veya Rufus da kullanabilirsiniz. Yazdırdıktan sonra ise anakartın boot tuşuna basarak flash belleği seçiyoruz ve format ekranı önümüze geliyor.

Öncelikle Windows 10 ISO indirmeniz gerekiyor. O ISO'yu en az 8GB olan bir flash belleğe yazdırmanız lazım. Bunu Windows'un kendi aracısıyla da yapabilirsiniz veya Rufus da kullanabilirsiniz. Yazdırdıktan sonra ise anakartın boot tuşuna basarak flash belleği seçiyoruz ve format ekranı önümüze geliyor.
Sizin anlattığınız adımları anladım. Şimdi rufus da bir kaç tane seçenek var. "Uefi" var "mbr" var "gpt" var ve bir kaç tane daha olması lazım. Hangisini seçmeliyim? Fark edermi? XP formatı atarken mbr kullanıyordum o yüzden mbr olmaz gibi geliyor.

Sizin anlattığınız adımları anladım. Şimdi rufus da bir kaç tane seçenek var. "Uefi" var "mbr" var "gpt" var ve bir kaç tane daha olması lazım. Hangisini seçmeliyim? Fark edermi? XP formatı atarken mbr kullanıyordum o yüzden mbr olmaz gibi geliyor.
Attığım rehberde tüm detaylar var.

UEFI seçili olacak. Hatta ellemenize gerek yok o otomatik yapıyordu sanırsam.

Evet ilk açılışta uefi seçili oluyor. CD ile atamam öyle değil mi? O kadar para verip kullanamamak:(

Teşekkür ederim eve varınca deneyeceğim dediğinizi:)

Geri
Yukarı