Above 4G Decoding BIOS Ayarı Ne İşe Yarıyor?

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Özellikle sunucu sistemlerinde BIOS ayarları içerisinde "Above 4G Decoding" ayarı dikkatinizi çekebilir. Bu ayar 64-bit PCIe cihazlarının 64-bit adresleme alanını kullanmasına olanak tanıyor. 32-bit işletim sistemleri 64-bit adresleme alanına erişemez. 32-bit ya da 32-bit modunda çalışan bir işlemci de 4 gibibaytlık (4 GiB) alana erişim sağlayabilir.

Uyumluluk için sağlanan bu ayar genellikle varsayılan olarak kapalı durumdadır. Eğer 64-bit işletim sistemine sahipseniz bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. NVIDIA Tesla benzeri modülleri ya da üçlü, dörtlü SLI konfigürasyonu olan çoklu PCIe kartlarının kullanıldığı sistemlerde bu ayarın etkinleştirilmesi gerekebiliyor. Çünkü birincil ekran kartınızın her zaman 4 GB adresleme alanı içerisinde haritalandırılması gerekiyor. Sistem özelliklerinize bağlı olarak bu seçenek devre dışı kaldığında bunu sağlamak mümkün olmayabilir.

32-bit işletim sistemini kullanıyorsanız bu ayarı kapalı tutmalısınız. Yoksa bazı donanımlarınız işletim sistemi tarafından görülmemeye başlayacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı