Abra A7 v12.1.5 17,3" vs Abra A5 v15.6.3 15,6"

senasb

Hectopat
Merhaba öncelikle. Uzun süredir laptop arayışındayım. Mimarlık öğrencisiyim ve GTA V, Witcher 3 gibi oyunlar oynuyorum. Bu iki bilgisayar arasında kaldım, iki model de 16 GB RAM 500GB SSD içeriyor. Aralarındaki farklar şöyle:
1- A7 olan büyük ekranlı (mimarlık prog açısından yararlı) ve i5'e sahip. Fiyatı da bana daha uygun 7400TL.
2- A5 olanın ekranı küçük ama i7'ye sahip. i5 i7 arasında çok fazla fark hisseder miyim bilemedim. Sadece oyun oynamayacağım için kararsız kaldım. Fiyatı da 7900TL, bütçem 7K olduğundan bu biraz aşıyor beni, ama alabilirim de.
Diğer sorum da Monster alıp almamak konusunda aşırı kararsızım. Forumu okudukça fikrim değişiyor. Ya sakın almayın diyorsunuz ya da al al çok iyi diyorsunuz :) ASUS'un stokları yok, olan stoklar düşük modelleri pahalı satıyorlar. Sizce Monster bu ikisinden birini alayım mı (karne indirimi bitmeden) yoksa ASUS gibi markalardan indirimler mi bekleyeyim? Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Al ya da alma diyenlerin arasında öncelikle hangileri kullanıcısı ise onların söylediklerini ve tecrübelerini değerlendirmek lazım.

Kullanacağın uygulamalar ve oyunlar tek çekirdek performansına yönelik ise i5 olan Abra A7 modeli seçebilirsin. Tek çekirdek performansında çok fazla fark yok. Çoklu çekirdekte ise fark %20 üzerinde ve bu gözardı edilemeyecek bir değer.

Bunun dışında A7 tabiki büyük ekranın yanısıra daha geniş bir kasa ve soğutma avantajı sunuyor.
Pil gömülü değil harici ve çıkarılabilir. Monster hem satışta hem satıştan sonra gayet ilgili.
İstanbul içinde servise ulaşabilecek durumdaysanız işiniz çok daha kolay.
A7 12.1.1 aldım ve hala kullanıyorum. Bellekler 3000Mhz çalışmıyordu bir türlü ayarı bulamadım.
Kadıköy serviste 10 dakika içinde BIOS güncellemesi ile sorunum çözüldü. Servisin bekleme alanı olsun ilgililer olsun gayet standart üstü ve çözümcüler. Bu yönden de için rahat olabilir.
Tabiki İstanbul dışındaysan servise kargo ile gidip gelmesi süreçleri uzatıyor olacak ama bu her markada zaten böyle.

Al ya da alma diyenlerin arasında öncelikle hangileri kullanıcısı ise onların söylediklerini ve tecrübelerini değerlendirmek lazım.

Kullanacağın uygulamalar ve oyunlar tek çekirdek performansına yönelik ise i5 olan Abra A7 modeli seçebilirsin. Tek çekirdek performansında çok fazla fark yok. Çoklu çekirdekte ise fark %20 üzerinde ve bu gözardı edilemeyecek bir değer.

Bunun dışında A7 tabiki büyük ekranın yanısıra daha geniş bir kasa ve soğutma avantajı sunuyor.
Pil gömülü değil harici ve çıkarılabilir. Monster hem satışta hem satıştan sonra gayet ilgili.
İstanbul içinde servise ulaşabilecek durumdaysanız işiniz çok daha kolay.
A7 12.1.1 aldım ve hala kullanıyorum. Bellekler 3000Mhz çalışmıyordu bir türlü ayarı bulamadım.
Kadıköy serviste 10 dakika içinde BIOS güncellemesi ile sorunum çözüldü. Servisin bekleme alanı olsun ilgililer olsun gayet standart üstü ve çözümcüler. Bu yönden de için rahat olabilir.
Tabiki İstanbul dışındaysan servise kargo ile gidip gelmesi süreçleri uzatıyor olacak ama bu her markada zaten böyle.

Evet İstanbul'da okuyorum, servisi daha rahat olacağını düşündüm ben de. Bir şey daha soracağım, kullandıkları SSD yazma hızı düşük geldi:

500GB CRUCIAL P2 M.2 SSD PCIe 3.0 x4 (Okuma: 2300 MB/s - Yazma: 940 MB/s) Sorun olur mu acaba? İleride SSD yükseltmem gerekir mi?
Mesela A7 12.1 alıp RAM yükseltip şu SSD'yi takınca aynı fiyata geliyor:
256GB SAMSUNG PM981a M.2 SSD PCIe 3.0 x4 (Okuma: 3500 MB/s - Yazma: 2200 MB/s) Daha mı mantıklı olur?

Son düzenleme:
Bendeki modelde o Samsung SSD var Crucial sanırım kampanya ürünlerine takılmış. Yükseltme yapacaksan daha iyi bir NVMe SSD alıp içindeki Crucial'ı ikinci depolama alanı olarak kullanabilirsin.

Geri
Yukarı