Acces Point Cihazı Nasıl Topraklanır?

Merhaba. Malesef bu şekliyle olamaz, çünkü o çiftli demir çıkıntılardan o hatla ilgili tam bir temas (iletim) bu temas şartında sağlanıyor. Sizin gördüğünüz topraksız prizler olmalıdır, tüm prizlerin bu şekliyle çıkıntısız olmaması da lazımdır, çünkü buzdolabı, çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi, elektrikli fırın, vb. ürünlerin evde çıkıntılı olan bu topraklı pirzlere mutlaka çalışırken takılması gerekiyor. Bu tür prizleri oda bazında (Mutfak, banyo, tuvalet, balkon, vb. ıslak zeminlerde mutlaka topraklısı olur) araştırıp bulun. Bulamazsanız ilk önerimdeki gibi evdeki elektrik panosundaki yeşil-sarı veya çıplak bakırdan olup bunlar evin panosunun iç kapağının tam arkasında olur, elektrikçinin bu metal pano levhasını çekip veya bazı buvatlardan (Hepsinde olmayabilir, örneğin klima çekerken bizdeki en yakın buvatta toprak kablosu yoktu, kalorifer peteğinden kabloyla çekip klimayı öyle topraklamaıştım, 3-4 yıl evvel) bulduğu bu toprak hattına elinizdeki 30 mt.'lik kablonun bir ucunu bağlamasını isteyebilirsiniz.

Sizin direk yapmanızı tavsiye edemem, çükü bazen kablo renk kodlarını ev tesisatını çekerken elektrikçiler birbirlerine karıştırabiliyorlar, tam işin ehli olmayan veya buna çok fazla önem veremeyenler. Atıyorum kahve renkli kablo faz değil de toprak, sarı-yeşil kablo da fazın yerini toprak kablosu yerine hatalı olarak almış olabilir, kontrol kalemi ve kaçak akım rölesi testiyle bunun tam belirlenip asıl doğru olan kablodan o zaman çekilmesi de gerekebilir. Aklıma gelen bu olumsuz senaryoları sizin aklınızda bunlar ek olarak bulunsun diye ayrıca belirtmek istedim.

Not: Bir de pano arkasında, buvatlarda bulunan tek damarlı çıplak bakır kesinlikle (% 100 doğrulukla) topraklama hattına direk bağlı olur, bunda herhangi bir kuşku yoktur. Ancak sarı-yeşil kablo ile kahve, mavi (faz, nötr hattı) kabloları bazen dikkatsiz çekilen tesisatlarda sarı-yeşilin yerini alıp karıştırılmış olabiliyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı