Acer 55 571G 53R3 USB 3.0 Çalışmıyor

racooss

Hectopat
RAM
12 GB , DDR3
SSD veya HDD modeli
Sandisk SSD PLUS 240 GB
Ekran kartı
NVIDIA Geforce 840M
Anakart
NC-E5-571G-53R3
İşlemci
Intel Core (TM) i5 - 4210U CPU 1.70 GHz, 2401 Mhz
Merhaba. Laptop kullanıcısıyım (Acer 55 571G 53R3). Bilgisayarın sağ tarafında 2, sol tarafında 1 adet USB girişi var. Sağdakiler normal, siyah renkteler. Soldaki ise içine bakıldığında mavi renkte. Bildiğim kadarıyla bu USB 3.0'ı temsil ediyor.
Ancak bu girişe USB 3.0 destekli Flash bellek taktığım zaman yine 2.0 hızında çalışıyor. Yine aynı noktaya harici bir HDD bağladığım zaman (3.0 destekli) "USB Aygıtı tanınmadı" hatası alıyorum. Sağdaki girişlere aynı cihazı bağlayınca böyle bir sorun yaşamıyorum ve 2.0 hızında aktarım yapıyorum.
Benim bilgisayarımda 3.0 desteği var mı? Varsa neden kullanamıyorum?

Cihazda USB 3.0 özelliği vardır. İlk olarak Chipset sürücüsünü güncelleyip deneyin.
Daha sonra ise USB güç seçeneklerini değiştirip deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cihazda USB 3.0 özelliği vardır. İlk olarak Chipset sürücüsünü güncelleyip deneyin.
Daha sonra ise USB güç seçeneklerini değiştirip deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aynısını gerçekleştirdim. Fakat düzelme yok. Aynı şekilde sorun devam ediyor. 3.0 destekli Flash bellek hız testi yaptığımda 2.0 slot ile birebir aynı hızla çalışıyor.

Aygıt Yöneticisine de bakın. Burada 3.0 aygıtlarında sıkıntı da olabilir.

Aygıt Yöneticisine de bakın. Burada 3.0 aygıtlarında sıkıntı da olabilir.
Onlara da baktım da. Hiçbir sorun görünmüyor.
1650264345444.png

Listede yer alan "Bilinmeyen USB Aygıtı", harici HDD taktığım zaman ortaya çıkıyor ve tanınmıyor.
Yine listede 5. sırada Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller - 1.0 (Microsoft) olan, onu BIOS üzerinden kontrol edebiliyorum. BIOS ta "xhci support" adında bir konum var. Orada şu an açık ve durum böyle. Onu BIOS üzerinden kapattığım zaman bu aygıt görünmüyor ve 3.0 USB porta harici HDD taktığımda sorunsuz çalışıyor. Ama yine de 2.0 hızıyla çalışıyor.

Aynen hocam. Tabloya göre sıkıntı olmaması gerekir. Arkadaşlar da baksınlar. Donanım olarak normal gözüküyor.

Ek olarak BIOS üzerinden "xhci support" açtım. Harici HDD her zamanki gibi çalışmıyor. 3.0 destekli flash bellek taktığımda ise Bilgisayarım alanında sağ tarafta "Aygıt USB 3.0'a bağlandığında daha hızlı çalışabilir" yazısı geliyor. Yani zaten ona takılı değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı