Acer 5742G şarj olmama sorunu

Eğer bataryan sağlamsa pil hücrelerinin canlı kalması için ve hücrelerin güç depolama yeteneklerinin zayıflamaması için haftada bir doldur boşalt yapman gerekiyor. Pilini %100 seviyesine getir ve serin bir ortamda sakla. 1 hafta geçtikten sonra laptop kapalı bir şekilde pili tak ve %5 seviyesine kadar indir ve şarj aletini laptoba bağlayıp pil seviyesini %100'e getir. Bu işlemi her hafta uygularsan pilinin ömrü daha uzun olur. Pili çıkartıp aylarca bekletirsen güç depolama gücünü yitirecektir.

Abi bilgisayar 5 seneden fazla oldu. Bataryasız kullansam sorun olur mu?

Cihazın güç ışığı yanıp sönmeden direk kapanacaktır. Cihazınız elimin altında olmadığı sürece arızayı tespit edemem. Tüm önerilerimi yaptım. Güvenilir bir teknik servise başvurun.

Merhaba istabbul da yasiyorum hangi teknik servisi onerirsiniz acaba bu sorun icin veya siz bakarmisiniz
Cihazın güç ışığı yanıp sönmeden direk kapanacaktır. Cihazınız elimin altında olmadığı sürece arızayı tespit edemem. Tüm önerilerimi yaptım. Güvenilir bir teknik servise başvurun.
Merhaba istanbulda yasiyorum bu sorunu bende yasiyorum hangi teknik servise getirebilirim yardimci olursaniz sevinirim
Hocam lutfen cevap verin Pcyi yaptirmak istiyorum
Korktuğum başıma geldi. Pilsiz kullanınca bilgisayar açtıktan yaklaşık 1-3 dakika sonra kendini kapadı. Çaresiz kaldım. Öneriniz var mıdır?
yaptirdiniz mi cihazi

Son düzenleme:
Eğer bataryan sağlamsa pil hücrelerinin canlı kalması için ve hücrelerin güç depolama yeteneklerinin zayıflamaması için haftada bir doldur boşalt yapman gerekiyor. Pilini %100 seviyesine getir ve serin bir ortamda sakla. 1 hafta geçtikten sonra laptop kapalı bir şekilde pili tak ve %5 seviyesine kadar indir ve şarj aletini laptopa bağlayıp pil seviyesini %100'e getir. Bu işlemi her hafta uygularsan pilinin ömrü daha uzun olur. Pili çıkartıp aylarca bekletirsen güç depolama gücünü yitirecektir.

5742G'nin kronik sorunu. Bu sorunun kaynağı genelde işlemci beslemesindeki bir smd kapasitörden kaynaklanıyor ve değişmesi icap ediyor. Bu sorun cihazın AC gücü kesiliyor ve varsa pilden çalışmaya devam ediyor. Hatta pili çıkardığınızda bu sefer ışık yanıp sönmeden direk kapandığını gözlemlemişsinizdir. Şarj aletini çıkarıp tekrar taktığınızda sorun bazen devam ediyor bazen kendi kendine düzeliyor. Sorun şarj aletinden kaynaklanabiliyor bunu belirteyim. Muadil bir şarj aleti kullanıyorsanız voltaj dalgalanmasına sebep olacağı için AC güç sağlayan entegre kendini kill ediyor. Güvendiğiniz bir teknik servise götürün. Tecrübesi olmayan son kullanıcı genelde bu arızaların üstesinden gelemez. Bu arada bu arıza Powerjack'tan değil. Powerjack sipariş edip boşuna masraf etmeyin. :)

Merhaba aynı sorun bende de var. Ancak şu eklemeleri de yapayım. Laptop açıkken %87 seviyelerine geldiğinde bu sorun başlıyor. Kapalıyken şarja taktığımda sorunsuz bir şekilde tam şarj oluyor. Malum eski bir laptop olduğu için batarya da, adaptör de orijinal değil.

Geri
Yukarı