Acer Acer VG272X monitör alınır mı?

Bütçe
4500

TreacheryXK

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
anakart === Asus Prime B550M-K 4600mhz(OC) M.2 AM4 mATX
işlemci ve soğutucu === RYZEN 5 5600X, COOLERMASTER HYPER 212 SPECTRUM BLACK EDITION
ram === Corsair 16GB(2x8) Vengeance LPX 3600mhz CL18 DDR4 Ram
ssd === KINGSTON 500 GB 2200/2000MB M2 SSD
ekran kartı === ZOTAC GeForce RTX 3060 Ti TWIN EDGE GAMING OC 8GB GDDR6 256 BIT
kasa ve psu === CORSAIR CARBIDE SPEC-DELTA RGB 650W 80+ BRONZE
Monitör
Acer Vg272x
Merhaba ben bu model Acer marka monitörü alacağım da şöyle bir sorum var. Bunu internetten incelemelerine falan bakınca insanlar 240 Hz'de kullanabilmen için VRB açman lazım VRB açınca parlaklık yüzde 30 sabit kalıyor. Görüntü kötü oluyor VRB'li monitör almayın tarzından yorumlar yapmış. Fakat anlayamadım acaba açıklayabilir misiniz, monitörü sorunsuz şekilde 240 Hz'de kullanmak istiyorum. Rekabetçi FPS oyunları oynayacağım.

Son düzenleme:
Google'da "VG272X VRB" diye aratınca bu konu çıkıyor. 😀 VRB'den kastınız overdrive ayarıysa "overdrivelı monıtor alma aga" iddiasını kimden duyduğunuzu merak ediyorum. Ben de monitör uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla yüksek yenileme hızlarında bu tür teknolojiler gereklidir; önemli olan konu monitörün bu teknolojiyi nasıl kaldırdığıdır. Hatta şu kadar ileri gideyim: Piyasada herhangi bir 144Hz/240Hz monitör seçin; profesyonel incelemelerinde muhakkak hangi overdrive ayarının en iyi ayar olduğundan bahsedilir. Benim kaçırdığım bir şey yoksa VRB'den kaçmanızı isteyen arkadaş monitörü kendine saklayacak herhalde. (EDIT: Biraz daha kurcalayınca VRB'nin motion blur azaltma amaçlı bir özellik olduğunu keşfettim. Kullananların yorumları daha değerli olur tabii; ama incelemelerden edindiğim izlenim onun gerekli olmadığı yönünde.)

Anladığım kadarıyla paneli XV273X ile tamamen aynıymış. O monitörün de iki profesyonel (ve İngilizce) incelemesi var:
Acer Nitro XV273 Xbmiiprzx Review

Acer Nitro XV273 X Review - TFT Central

Özetle "Piyasanın en iyi monitörü değil, extreme overdrive inverse ghosting yapıyor; ama Normal overdrive ayarında hiç inverse ghosting yok ve normal ghosting de gayet iyi bir miktara düşüyor" demişler.

Ben de bir süredir araştırma yapıyorum; internetteki fiyatı bayram sonrası değişmezse bu monitörü alacağım.

Son düzenleme:
Vallahi çoğu kişi Acer ticari hileden ibaret diyor ben de şüpheleniyordum zaten çünkü 240 Hz monitör fiyatı diğer 240 Hz'lere göre çok düşük o yüzden bilmiyorum aklımda zaten AOC'dan şaşmamak var öyle yapacağım. Yine de cevabın için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı