Acer Aspire 3 A315-58 HDD takılır mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Takiliyor sanirim.

Bu cihaz için HDD montaj aparatlarını bulmak çok zor. Ben bir şekilde buldum ve arayanlara yardımcı olmak adına paylaşmak istedim. Google'da aratınca ilk bu konu çıkıyor. Bu yüzden yeni konu açmaktansa bu konuya yazmak daha faydalı olur diye düşündüm.

HDD Kablosu: Baya bir araştırdım ancak Türkiye'de satan bir kişi veya mağaza bulamadım. Aliexpress'de araştırdım ve bu cihaza uygun sadece bir ürün bulabildim. Ürünü satın aldım ve tam olarak uydu, sorunsuz çalıştı. Kablonun fotoğraflarda kutu içine aldığım kısıma takılması gerekiyor. Mavi kutu içerisinde yazan yazıyı referans alabilirsiniz.
Ürün Linki: https://tr.aliexpress.com/item/1005...st_main.5.2adc3d12jmKMDi&gatewayAdapt=glo2tur

HDD Montaj Kızağı: Bunu da Türkiye'de satan bir mağaza bulamadım. Youtube'dan bu bilgisayara HDD takan birkaç kişinin videosunu izledim ve HDD kızağının neye benzediğine, vida deliklerinin tam olarak nerelerde olduğuna vs. baktım. Ve Aliexpress'de görsel olarak buna çok benzeyen bir ürün buldum ve sipariş ettim. Henüz elime ulaşmadı, HDD'yi şimdilik çift taraflı bant ile sabitledim. Elime ulaşınca deneyip, uyup uymadığını bu mesajı düzenleyerek belirteceğim.
Ürün Linki: https://tr.aliexpress.com/item/1005...il_item.4.445d1261eT63yM&gatewayAdapt=glo2tur

Ram Konusunda: Cihaz araştırdığıma göre 3200MHz 16GB'a kadar ram destekliyor. Cihaz içerisinde 8GB ram olduğu için ben bir 8 daha ekleyip 16GB Dual Channel yapmak istedim. Ancak cihazı açtığımda 8GB ramin 4GB'ının gömülü 4GB'ının slota takılı olduğunu gördüm. Mecburen slottaki 4GB rami yeni aldığım 8GB ram ile değiştirdim. Toplamda 12GB ram olmuş oldu. Ram yükseltmesi yapacak kişiler bu konuyu dikkate alarak ram seçimlerini yapsınlar. Ben şuan 4+8 olarak sıkıntısız kullanıyorum. Herhangi bir uyumluluk problemi gözlemlemedim.

Garanti Konusunda: Acer Müşteri Hizmetlerine garanti konusunda bir e-posta attım. Ram ve SSD (HDD yazmamışlar ama dahildir diye düşünüyorum) yükseltmelerinin cihazı garanti kapsamından çıkartmayacağı ancak yükseltme sırasında oluşacak zararların cihazı garanti kapsamından çıkartabileceğini belirttiler. Acer'in yazdığı cevabı fotoğraf olarak ekledim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230708_125311.jpg
    IMG_20230708_125311.jpg
    291,2 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20230708_154229.jpg
    IMG_20230708_154229.jpg
    80,1 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20230708_154323.jpg
    IMG_20230708_154323.jpg
    273 KB · Görüntüleme: 30
  • Screenshot_2023-07-08-19-24-40-508-edit_com.google.android.gm.jpg
    Screenshot_2023-07-08-19-24-40-508-edit_com.google.android.gm.jpg
    97,6 KB · Görüntüleme: 30
Bu cihaz için HDD montaj aparatlarını bulmak çok zor. Ben bir şekilde buldum ve arayanlara yardımcı olmak adına paylaşmak istedim. Google'da aratınca ilk bu konu çıkıyor. Bu yüzden yeni konu açmaktansa bu konuya yazmak daha faydalı olur diye düşündüm.

HDD kablosu: Bayağı bir araştırdım ancak Türkiye'de satan bir kişi veya mağaza bulamadım. AliExpress'de araştırdım ve bu cihaza uygun sadece bir ürün bulabildim. Ürünü satın aldım ve tam olarak uydu, sorunsuz çalıştı. Kablonun fotoğraflarda kutu içine aldığım kısma takılması gerekiyor. Mavi kutu içerisinde yazan yazıyı referans alabilirsiniz.
Ürün linki: https://tr.aliexpress.com/item/1005...st_main.5.2adc3d12jmKMDi&gatewayAdapt=glo2tur

HDD montaj kızağı: Bunu da Türkiye'de satan bir mağaza bulamadım. YouTube'dan bu bilgisayara HDD takan birkaç kişinin videosunu izledim ve HDD kızağının neye benzediğine, vida deliklerinin tam olarak nerelerde olduğuna vs. baktım. Ve AliExpress'de görsel olarak buna çok benzeyen bir ürün buldum ve sipariş ettim. Henüz elime ulaşmadı, HDD'yi şimdilik çift taraflı bant ile sabitledim. Elime ulaşınca deneyip, uyup uymadığını bu mesajı düzenleyerek belirteceğim.
Ürün linki: https://tr.aliexpress.com/item/1005...il_item.4.445d1261eT63yM&gatewayAdapt=glo2tur

RAM konusunda: Cihaz araştırdığıma göre 3200MHz 16 GB'a kadar RAM destekliyor. Cihaz içerisinde 8 GB RAM olduğu için ben bir 8 daha ekleyip 16 GB Dual channel yapmak istedim. Ancak cihazı açtığımda 8 GB RAM'in 4 GB'ının gömülü 4 GB'ının slota takılı olduğunu gördüm. Mecburen slottaki 4 GB RAM'i yeni aldığım 8 GB RAM ile değiştirdim. Toplamda 12 GB RAM olmuş oldu. RAM yükseltmesi yapacak kişiler bu konuyu dikkate alarak RAM seçimlerini yapsınlar. Ben şu an 4+8 olarak sıkıntısız kullanıyorum. Herhangi bir uyumluluk problemi gözlemlemedim.

Garanti konusunda: Acer müşteri hizmetlerine garanti konusunda bir e-posta attım. RAM ve SSD (HDD yazmamışlar ama dahildir diye düşünüyorum) yükseltmelerinin cihazı garanti kapsamından çıkartmayacağı ancak yükseltme sırasında oluşacak zararların cihazı garanti kapsamından çıkartabileceğini belirttiler. Acer'in yazdığı cevabı fotoğraf olarak ekledim.

Hocam uğraştığınız için teşekkür ederim ama HDD yerine SSD taktım yine de uğraşmışsınız sağ olun.

HDD Kablosu: Baya bir araştırdım ancak Türkiye'de satan bir kişi veya mağaza bulamadım. Aliexpress'de araştırdım ve bu cihaza uygun sadece bir ürün bulabildim. Ürünü satın aldım ve tam olarak uydu, sorunsuz çalıştı. Kablonun fotoğraflarda kutu içine aldığım kısıma takılması gerekiyor. Mavi kutu içerisinde yazan yazıyı referans alabilirsiniz.
Ürün Linki: https://tr.aliexpress.com/item/1005...st_main.5.2adc3d12jmKMDi&gatewayAdapt=glo2tur

HDD Montaj Kızağı: Bunu da Türkiye'de satan bir mağaza bulamadım. Youtube'dan bu bilgisayara HDD takan birkaç kişinin videosunu izledim ve HDD kızağının neye benzediğine, vida deliklerinin tam olarak nerelerde olduğuna vs. baktım. Ve Aliexpress'de görsel olarak buna çok benzeyen bir ürün buldum ve sipariş ettim. Henüz elime ulaşmadı, HDD'yi şimdilik çift taraflı bant ile sabitledim. Elime ulaşınca deneyip, uyup uymadığını bu mesajı düzenleyerek belirteceğim.
Ürün Linki: https://tr.aliexpress.com/item/1005...il_item.4.445d1261eT63yM&gatewayAdapt=glo2tur

Ram Konusunda: Cihaz araştırdığıma göre 3200MHz 16GB'a kadar ram destekliyor. Cihaz içerisinde 8GB ram olduğu için ben bir 8 daha ekleyip 16GB Dual Channel yapmak istedim. Ancak cihazı açtığımda 8GB ramin 4GB'ının gömülü 4GB'ının slota takılı olduğunu gördüm. Mecburen slottaki 4GB rami yeni aldığım 8GB ram ile değiştirdim. Toplamda 12GB ram olmuş oldu. Ram yükseltmesi yapacak kişiler bu konuyu dikkate alarak ram seçimlerini yapsınlar. Ben şuan 4+8 olarak sıkıntısız kullanıyorum. Herhangi bir uyumluluk problemi gözlemlemedim.

Garanti Konusunda: Acer Müşteri Hizmetlerine garanti konusunda bir e-posta attım. Ram ve SSD (HDD yazmamışlar ama dahildir diye düşünüyorum) yükseltmelerinin cihazı garanti kapsamından çıkartmayacağı ancak yükseltme sırasında oluşacak zararların cihazı garanti kapsamından çıkartabileceğini belirttiler. Acer'in yazdığı cevabı fotoğraf olarak ekledim.
Mesajı düzenleyemedim. Bu mesajı okuyupta yapmak isteyen olursa yanlış yönlendirmiş olmamak için yazıyorum.

HDD montaj kızağı uymadı. Yine çift taraflı bant yardımıyla sabitledim.

Ayrıca ben 1TB depolama alanı oluşturmak istiyordum ve 1TB m.2 SSD'ler çok pahalıdır diye bir önyargı ile bu işe kalkıştım. Üstteki @samet36 nickli arkadaşın mesajından sonra bir fiyatlara bakayım dedim. Bu ekstra parçalar ile SSD ve HDD arasında çok bir fiyat farkı oluşmuyormuş. Yükseltme yapmak isteyenler bence hiç bu işlere bulaşmasın. Bu işe harcayacağınız paraya m.2 SSD bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı