Acer Aspire 5 A515 laptop görüntüsü çok kötü

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Laptop şu an Kocaeli'nde kaynanamda. Henüz sorunu çözemedik fakat yükledikleri saçma sapan sürücülerden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırıp orijinal sitesinden indirdiğimiz zaman oynatılan videoların beyaz beyaz parlaması sorununu çözdük sadece.
Peki alayım mı hocam? Beni yarı yolda bırakacak başka bir sorunu var mı? Panelin kalitesiz olmasına dikkat edeceğimi de düşünmüyorum ama bu kadar şikayet beni biraz tereddüt ettirdi.

Peki alayım mı hocam? Beni yarı yolda bırakacak başka bir sorunu var mı? Panelin kalitesiz olmasına dikkat edeceğimi de düşünmüyorum ama bu kadar şikayet beni biraz tereddüt ettirdi.
Yani kayınvalidem kullanıyor laptopu, biz uzaktaydık bütün kurulumları sadece tarif ederek uzaktan yaptırabildik, bir çok gereksiz program, hatalı sürücü vs. kurmuş bunlarla da alakalı olabileceğini düşünüyoruz. Onun haricinde eğer üst seviye oyun oynama amacınız yok, düşük / orta seviye oyunları düşük ayarlarda oynamaktan rahatsız olmayacaksanız bence alınabilecek bir laptop. Biz eşim ile RTX 3050 li laptop almak istediğimiz için almıyoruz fakat üst seviye laptop istemiyor olsak muhtemelen birer tane de biz alacaktık.

Yani kayınvalidem kullanıyor laptopu, biz uzaktaydık bütün kurulumları sadece tarif ederek uzaktan yaptırabildik, bir çok gereksiz program, hatalı sürücü vs. kurmuş bunlarla da alakalı olabileceğini düşünüyoruz. Onun haricinde eğer üst seviye oyun oynama amacınız yok, düşük / orta seviye oyunları düşük ayarlarda oynamaktan rahatsız olmayacaksanız bence alınabilecek bir laptop. Biz eşim ile RTX 3050 li laptop almak istediğimiz için almıyoruz fakat üst seviye laptop istemiyor olsak muhtemelen birer tane de biz alacaktık.
+ Olarak ACER'ın kendi orijinal sitesindeki bazı sürücüleri eski & kötü versiyon olabiliyor. Bazı sürücüleri donanımın kendi sitesinden güncel indirmen, bazılarını ise doğrudan ACER sitesinden indirmen gerekiyor. Biraz deneme yanılma esasen. İş için kullandığım Aspire 3 laptopumda da aynı sorun var.

Anladım hocam. Bilgileriniz için sağ olun. Ben tıp öğrencisiyim ve oyun için zaten vaktim yok. Beklentim işlemcinin beni zorlu işlerde çok bekletmemesi ve en azından 16 GB RAM'e çıkarak 5-6 sene kullanabileceğim bir laptop olması.

Oyun oynarsam da Indie tarzda simülasyon oyunları olur. Aksiyon, FPS vs. tarzlar son zamanlarda beni yormaya başladı.

Sürücü konusunu dediğiniz gibi deneyip yanılarak çözerim. Yabancı forumlardan araştırıp da bu sorunu çözeceğimi düşünüyorum. Aspire 3 ben de kullandım ve ekranları gerçekten kalitesiz. Ama şu an Asus X541SA Celeron N3060 var elimde. Ekranı her türlü ondan daha iyidir.

Yanlış bilmiyorsam bu modele ram eklemesi yapamıyorsunuz, yine de bir araştırın derim.
Hocam yaptığım araştırmalarda ve yorumlarda da 2 adet slot bulunduğu söylenmiş. Ayrıca 2 adet M.2 slotu da varmış. 👍

Laptopu 3-4 gündür kullanıyorum. 220 nit TN bir panel geldi ancak kalitesi kötü değil. Önce Acer'in önerdiği sürücüleri ardından da AMD'nin sürücülerini indirip kurdum. Her şey çok güzel. Laptop neredeyse fan açmıyor diyebilirim. Balkonda da mat panelden dolayı ekran gayet okunuyor. Dün 6 saatlik kullanımımda da %52 pil kaldı.

1686894569388.png

Ölçekleme %125 bu arada. %100 ile yazıları biraz zor okudum ama netlik bozulmuyor. Sadece benim gözüm küçük yazıları zor okuyor.

Burada renk ayarları ile ilgili bir çözüm var ilk yorumda. Çözünürlük hakkında bir fikrim yok henüz.
Bu bende hiçbir şey değiştirmiyor bu arada. Yine de kapattım. 👍

Son düzenleme:
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Ekran her yerde IPS yazıyordu TN çıkması kötü olmuş.
Bu model değil hocam. Bu modeli aldım 8699 TL'ye. Aspire 7'lerde IPS olduğunu biliyorum. Panelin tam kodunu da paylaşacağım.

1686903488382.png

Şahsen ekranın TN olması beni çok rahatsız etmiyor. PWM yok ve göz yormuyor. O yönü benim için gayet yeeterli. Renk kalitesinde bir eksik sezmedim. İnsanlar ekran felaket derece kötü gibi bahsetmiş ama hiç de öyle değil. Bir de fanların gürültülü olduğunu yazmışlar. Çift fan ve çift ısı borusu bu işlemciye öyle gitmiş ki ben dün 3 saatlik kulanımda fanların sadece 3-5 dakika arası döndüğünü gördüm.

Ya ben BIOS update yaptım onla ilgili bir durum. Ya da insanlar ilgin beklentiler içerisine girip bu modeli almışlar. Benim tek şikayetim hoparlörler. Altta olan her laptopta hoparlörleri gerçekten berbat yapıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı