Acer Aspire 7 oyunlarda düşük performans veriyor

UcmayanPilot

Decapat
Acer Aspire 7 A715-51G bir laptopum var. Cihazın içinde i5 1240p işlemci ve RTX3050 ekran kartı var. Ancak Valorant vb. oyunlarda yüksek bir FPS düşüşü yaşıyorum. Araştırdığım zaman Acer'ın işlemciyi kısıtladığını öğrendim. Uzun uğraşlar sonucunda işlemci performansını biraz artırmayı başarabildim. Ama oyunlarda hala ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Ayrıca cihazın dahili ekran kartını da kullandığını fark ettim. Soruna bu yol açıyor olabilir mi?

Valorant oynarken çektiğim fotoğraf işlemciyle uğraşmadan önce çekildi.

Dosya Ekleri

• ETS.png
    ETS.png
    66,3 KB · Görüntüleme: 31
  • Valorant.png
    Valorant.png
    468,7 KB · Görüntüleme: 31
Acer Aspire 7 A715-51G bir laptopum var. Cihazın içinde i5 1240p işlemci ve RTX3050 ekran kartı var. Ancak Valorant vb. oyunlarda yüksek bir FPS düşüşü yaşıyorum. Araştırdığım zaman Acer'ın işlemciyi kısıtladığını öğrendim. Uzun uğraşlar sonucunda işlemci performansını biraz artırmayı başarabildim. Ama oyunlarda hala ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Ayrıca cihazın dahili ekran kartını da kullandığını fark ettim. Soruna bu yol açıyor olabilir mi?

Valorant oynarken çektiğim fotoğraf işlemciyle uğraşmadan önce çekildi.
Dahili ekran kartını kullanması bir sorun. Hatta bu soruna yol açan dahili grafik kartı. Harici olan RTX 3050'nin oyunlarda kullanılmasını ayarlayın Nvidia Denetim Masası'ndan. Eğer bilmiyorsanız ona göre cevap yazın. Biliyorsanız da ayarlayıp bir de öyle deneyin.

O ayarı biliyorum, NVIDIA Denetim Masası'nda RTX3050 seçili olmasına rağmen durum böyle.
O ayarı biliyorum, NVIDIA Denetim Masası'nda RTX3050 seçili olmasına rağmen durum böyle.
1. Fotoğrafta ETS2'de RTX3050 %99 kullanılıyor, bu şu anlama geliyor, kart işlemci tarafından tam anlamıyla besleniyor ve kartı tam performansta kullanıyorsunuz. Yani RTX3050 Mobile'in ETS2'deki o grafik ayarlarındaki performansı bu kadar.

2. Fotoğrafta Valorant var, kart burada tam anlamıyla yük almıyor çünkü Valorant öyle RDR2, Cyberpunk 77,NFS Unbound gibi ağır bir oyun değil, Valorant işlemcinin gücüne ve önbellek boyutuna bakar. Örneğin bende 12 MB önbellekli i3 12100F var, Valorant'da ARC750 ile ultra ayarlarda 200-250 alır iken, en düşükte 400-425 FPS arası alıyorum. Arkadaşımda önbelleği daha yüksek olan AMD Ryzen 5 5500 var Valorant'da fps değerleri benden 30 ila 40 fps olarak daha fazla. Sizin önbelleğiniz de 12MB ve mobil bir işlemci. Valorant'da grafik ayarlarınız nedir?

RAM'i 8x2 yaptınız mı?

Elimde bir tane 16 GB bir tane de 8 GB RAM var. Makineyi aldığımda 8 GB RAM ile gelmişti. Yapabileceğim bütün kombinasyonları denedim. Tek 8 GB, 8+16 GB, 16+8 GB, tek 16 GB neredeyse hepsine sonuç aynı. En düşük performansı 8 GB iken veriyor onun dışında diğer kombinasyonlarda bir değişim olmadı.

1. fotoğrafta ETS 2'de RTX3050 %99 kullanılıyor, bu şu anlama geliyor, kart işlemci tarafından tam anlamıyla besleniyor ve kartı tam performansta kullanıyorsunuz. Yani RTX3050 Mobile'in ETS 2'deki o grafik ayarlarındaki performansı bu kadar.

2. fotoğrafta Valorant var, kart burada tam anlamıyla yük almıyor çünkü Valorant öyle RDR2, Cyberpunk 77, NFS Unbound gibi ağır bir oyun değil, Valorant işlemcinin gücüne ve önbellek boyutuna bakar. Örneğin bende 12 MB önbellekli i3 12100F var, Valorant'ta ARC750 ile Ultra ayarlarda 200-250 alır iken, en düşükte 400-425 FPS arası alıyorum. Arkadaşımda önbelleği daha yüksek olan AMD Ryzen 5 5500 var Valorant'ta FPS değerleri benden 30 ila 40 FPS olarak daha fazla. Sizin önbelleğiniz de 12MB ve mobil bir işlemci. Valorant'ta grafik ayarlarınız nedir?

Orta ayarlar ve ekstra seçeneklerin neredeyse hepsi kapalı. Sorun şu başka bir laptopta daha test etme imkanım oldu. Dell G3 15-3590. işlemci i7 9750H ve ekran kartı GTX1650. bu makineyle Aspire 7 arasında kağıt üstünde dağlar kadar fark var. Ancak Valorant'ta G3 15 daha iyi performans veriyor. G3'ün oyun içi SS'ini yükledim. İşlemci sıcaklığına takılmayın işlemci Turbo Boost'ta olduğu zaman bu sıcaklıkları görüyor. Düzenli termal bakımları yapmama ve fan hızlarını en yükseğe ayarlamama rağmen bunun önüne geçemedim.

Dosya Ekleri

• Valorant g315.png
    Valorant g315.png
    86 KB · Görüntüleme: 20
Belki RAM'ler uyumsuzdur?
Bir de, grafik ayarını en yükseğe alın bakalım, kart kullanımı artacak mı?

RAM'ler birebir aynı. Bu uyumsuzluk olmayacağı anlamına gelmiyor biliyorum ancak uyumsuzluk olsaydı tek 16 GB takılıyken bir fark görebilirdim diye düşünüyorum. Grafik ayarlarını da yükseltmeyi denemiştim ancak dropları artırmaktan başka bir şeye yaramadı.

Geri
Yukarı