Acer Nitro 16 laptop ekranında belirli bölgeler sürekli yanıp sönüyor

• Konuyu başlatan ttez
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 48
  • Görüntüleme 641
Ben de şu an otomatik seç modunu kullanıyorum hiç değişiklik olmadı.
Bir de belki bu konu ile alakalıdır. Laptopta örneğin Chrome uygulaması ya da SolidWorks gibi bir tasarım programı veya Windows ayarlardaki bütün menüler Denetim Masası vs. bu saydığım yerlerde hiç görüntü netlik problemi yok fakat bazı uygulamalar ve özellikle sağ aşağıda NVIDIA kontrol paneline sağ tıklayınca çıkan pencere bulanık. Bir uygulama yüklerken yine yükleme ekranı bulanık olabiliyor. Eğer ölçeği 125'ten 100e alırsam düzeliyor bulanıklıklar ama siyah ekran ile ilgili problemler halen devam ediyor. Bu da böyle bir şey. Yabancı forumlarda araştırmak bayağı mantıklı olacak sanırım çünkü globalde çok fazla kullanıcı var bakalım.
Videoyu çekip atayım belki problemin ismini biliyorsunuzdur :D

@gen2 videoyu aşağıya ekledim. Bir şey daha ben BitLocker açık iken BIOS'u son sürüme güncelledim. BitLocker'in kapatılması gerektiğini bilmiyordum. Güncellemeden sonra laptop açılır açılmaz masaüstü gelince 3-5 sn sonra mavi ekran veriyordu. Format atınca tamamen düzelmişti.
BitLocker açıkkan BIOS güncellemek bu tip probleme yol açabilir mi? (siyah ekran)
Yeni BIOS sürümü olmadıkça sanırım olanı güncelleme tamir ya da eski sürüme dönme pek mümkün değil gözüküyor çok da bilmiyorum bu konuyu.
Yeni BIOS çıkıp güncellediğimde eski BIOS tamamen silinip yenisi yükleniyor değil mi? Temiz kurulum mantığı yani. Eskisinin üstüne mi yüklüyor ya da? Merak ettiğim BIOS'um ufak problemliyse yeni BIOS sürümünde sadece USB problemi gibi bir şeyi düzelmişlerse sadece USB ile ilgili kısım mı güncelleniyor? Çok karıştı kusura bakmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet BIOS Update etmeden once BitLocker'in kapatilmasi gerekiyor bu dogru. Otomatik sec modu zaten Advanced Optimus sorun yasama ihtimalin var cunku hala buggy bir sistem. Sen onu Optimus moduna getirip tekrar dene bence. BIOS bastan asagiya silinip uzerine yenisi yukleniyor. Ancak BIOS ayarlarin eskisi gibi duruyordur, bu yuzden her Update ile BIOS'u fabrika ayarlarina dondurmen tavsiye edilir.

Evet BIOS Update etmeden once BitLocker'in kapatilmasi gerekiyor bu dogru. Otomatik sec modu zaten Advanced Optimus sorun yasama ihtimalin var cunku hala buggy bir sistem. Sen onu Optimus moduna getirip tekrar dene bence. BIOS bastan asagiya silinip uzerine yenisi yukleniyor. Ancak BIOS ayarlarin eskisi gibi duruyordur, bu yuzden her Update ile BIOS'u fabrika ayarlarina dondurmen tavsiye edilir.
Biosu update yaparken stok bios ayarında değildi grafik ayarı :(. Hatırlayamadım da bu biosu güncellemeden önce bu problemim var mıydı emin değilim. Bitlocker de açıktı tam bir kaos olmuş :D
Grafik ayarı 3 tane var. otomatik seç, optimus, only nvidia
Oyunu kapattıktan sonra otomatik seç moduna dönmedi optimus moduna döndü diye bir bildirim çıktı. Bir hata gibi de vermedi bu durumu.

BIOS'u Update yaparken stok BIOS ayarında değildi grafik ayarı :(. Hatırlayamadım da bu BIOS'u güncellemeden önce bu problemim var mıydı emin değilim. BitLocker de açıktı tam bir kaos olmuş :D
Grafik ayarı 3 tane var. Otomatik seç, Optimus, only NVIDIA
Oyunu kapattıktan sonra otomatik seç moduna dönmedi Optimus moduna döndü diye bir bildirim çıktı. Bir hata gibi de vermedi bu durumu.

Sen onu direkt git NVIDIA kontrol panelinden Optimus moduna al bakalim duzelecek mi sıkıntı.

Sen onu direkt git NVIDIA kontrol panelinden Optimus moduna al bakalim duzelecek mi sıkıntı.
Şuan denedim düzelmedi. Bir forumda görev yöneticisinde nvidia container denen şeyi kapattıklarında mikro kekemelik gibi problemlerin ortadan kalktığını yazmışlar. Şimdi bir de onu deneyeceğim belki işe yarar.

Şuan denedim düzelmedi. Bir forumda görev yöneticisinde nvidia container denen şeyi kapattıklarında mikro kekemelik gibi problemlerin ortadan kalktığını yazmışlar. Şimdi bir de onu deneyeceğim belki işe yarar.
Dene bakalim belki bir seyler cikar.

Dene bakalim belki bir seyler cikar.
Herhangi bir çözüm sağlamadı.
Az önce only nvidia ayarına alıp attığım videodaki siyah ekran olayını denedim 1-2 durum gözüme çarptı.
Ekrandaki sabit kısımlar siyah olmuyordu biraz ekranı aşağıya kaydırdım daha fazla sabit hareketsiz ekran vardı ve siyahlık oluşmadı. Gerçekleşen tek şey daha az hareketli olan yüzeyler ben windows tuşuna basınca duraksıyor takılıyor sonra devam ediyorlar. Anlık bir donma aynı siyah ekran oluşmasındaki kadar.
Sonrasında tam ekran modundan pencereli tam ekran moduna aldım oyunu ve tekrar denedim.
Siyah ekran probleminden eser kalmadı her şey olması gerektiği gibi.

Bu konunun başında attığım videodaki sitede de siyah ekran oluşuyordu o geri geldi fakat o chromedeki donanım hızlandırmayı kapatınca çözülüyor.
Benim anladığım bu yazılımsal bir problem siz ne düşünüyorsunuz ?

@kerembb Tam ekran bir oyundayken windows tuşuna basınca ekran siyah oluyor mu diye sormuştum hatırlarsan. Bunu denerken oyun ekranı sabit hareketsiz miydi ?

Herhangi bir çözüm sağlamadı.
Az önce only nvidia ayarına alıp attığım videodaki siyah ekran olayını denedim 1-2 durum gözüme çarptı.
Ekrandaki sabit kısımlar siyah olmuyordu biraz ekranı aşağıya kaydırdım daha fazla sabit hareketsiz ekran vardı ve siyahlık oluşmadı. Gerçekleşen tek şey daha az hareketli olan yüzeyler ben windows tuşuna basınca duraksıyor takılıyor sonra devam ediyorlar. Anlık bir donma aynı siyah ekran oluşmasındaki kadar.
Sonrasında tam ekran modundan pencereli tam ekran moduna aldım oyunu ve tekrar denedim.
Siyah ekran probleminden eser kalmadı her şey olması gerektiği gibi.

Bu konunun başında attığım videodaki sitede de siyah ekran oluşuyordu o geri geldi fakat o chromedeki donanım hızlandırmayı kapatınca çözülüyor.
Benim anladığım bu yazılımsal bir problem siz ne düşünüyorsunuz ?

@kerembb Tam ekran bir oyundayken windows tuşuna basınca ekran siyah oluyor mu diye sormuştum hatırlarsan. Bunu denerken oyun ekranı sabit hareketsiz miydi ?
Yazilimsaldir bence de.

@kerembb gezinirken gördüm bir dene istersen bunu. Yararlı bir şeye benziyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@kerembb gezinirken gördüm bir dene istersen bunu. Yararlı bir şeye benziyor.
Cihazı servise gönderdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı