Acer Nitro 16 laptop oyunda 84 derece

Hocam onu öyle bir ayarlayın ki ne işlemci performansınız düşşün ne de sıcaklık çok fazla olsun. Undervolt için en iyisi Techpowerup sitesindeki Throttlestop uygulaması. Tavsiye ederim. Zaten Intel 11. nesil işlemcilerde undervolt kilidi yok. Rahatça ayarlayabilirsiniz. Deneye deneye ya da internette aynı işlemciye sahip birinin yaptığı bir ayarı deneyerek test edebilirsiniz.
Hocam windows un kendine ait basit bir ayarlama olunca çok daha kolayıma geliyor bahsettiğim ayarın testini atayım inceleyin isterseniz

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam windows un kendine ait basit bir ayarlama olunca çok daha kolayıma geliyor bahsettiğim ayarın testini atayım inceleyin isterseniz

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam oradan ayarlarsanız sıcaklıkla beraber performansı da düşürebilirsiniz. Siz sadece voltajı düşürün azıcık. Yeterli olur.

Sizinki de fazla hocam. Turbo fan modunda 90'ın altına inmesi lazım işlemcinin. 90 üstü sıcaklıklar işlemcilerde ne zaman normal olmaya başladı. Üst sınır zaten 100 derece. Anlaşılan işlemcide watt olarak sınır yok ama termal darboğaz yemiyor mu işlemciniz?
Hocam ben benimki üzerinden örnekleme yaptım. Benimki normalin çok üzerinde. Farkındayım fakat üşendiğim için bu şekilde kullanıyorum 🤓

İşlemciyi uzun süre o sıcaklıklarda çalıştırmak ömrünü kısaltır hocam.
İşlemci ömrü kısalmaz. İşlemciler mekanik ve fiziksel çalışmazlar. İşlemciler herhangi bir olumsuz durumda termal korumaya, kısıtlamaya ve otomatik kapanmaya alır kendini. Bu işlemcinin ısınmasından kaynaklı yada elektriksel bir sorundan dolayı olur. Bu demek değildir ki ısıdan dolayı işlemci ömrü kısalmaktadır. Isı, işlemci ömrünü kısaltmaz. En fazla macunu kurur, onu da yenilersin olur biter.

Son düzenleme:
Hocam ben benimki üzerinden örnekleme yaptım. Benimki normalin çok üzerinde. Farkındayım fakat üşendiğim için bu şekilde kullanıyorum 🤓
Siz bilirsiniz tabiki. Ben performanstan ödün vermeden sıcaklığı düşürün diye dedim ama bu şekilde işinizi görüyorsa uğraşmaya gerek yok.

İşlemci ömrü kısalmaz. İşlemciler mekanik ve fiziksel çalışmazlar. İşlemciler herhangi bir olumsuz durumda termal korumaya, kısıtlamaya ve otomatik kapanmaya alır kendini. Bu işlemcinin ısınmasından kaynaklı yada elektriksel bir sorundan dolatı olur. Bu demek değildir ki ısıdan dolayı işlemci ömrü kısalmaktadır. Isı, işlemci ömrünü kısaltmaz. En fazla macunu kurur, onu da yenilersin olur biter.
Isınmanın zararlı olması için illaki işlemciye zarar vermesine gerek yok. Korumak için kendisini kısıtlıyor diye siz demişsiniz zaten. Ben neden oyun oynarken ısınmadan dolayı bir kısıtlama yaşayıp FPS'in anlık düşmesini isteyeyim ki. Ayrıca ısınmadan dolayı çok fazla bozulan işlemci gördüm. Konsoldan tutun telefon ve PC'ye kadar. Ne kadar soğuk o kadar iyi. İşlemci zaten en kötü çalışması gereken sıcaklığa çıkıyor. Üstüne gerek yok. Durduk yere neden GPU'yu ya da PC'yi de ısıtayım ki. Klavyeye falan da vuracak sıcaklık. Macun daha erken kuruyacak. Fanlar daha hızlı çalışacağı için rahatsız edecek, daha erken bozulacak ve daha toz toplayacak. Her türlü zarar yani. Gidip de işlemciyi kendini koruyor diye kendi haline bırakmak her zaman doğru bir hareket değil. Sonra neden düşük %1 Low FPS alıyorum ya da anlık takılmalar oluyor diye forumlarda sabahlarsınız.

Son düzenleme:
Yaz mevsiminde olduğumuz için çok normal. Fakat dikkatimi çeken 2 şey var:
1) Nitro Sense yazılımı üzerinden fanları Turbo moda aldınız mı?
2) Afterburner üzerinden 2 GPU görüyorum. MUX Switch üzerinden ayar yaptınız mı?

Yaz mevsiminde olduğumuz için çok normal. Fakat dikkatimi çeken 2 şey var:
1) Nitro Sense yazılımı üzerinden fanları Turbo moda aldınız mı?
2) Afterburner üzerinden 2 GPU görüyorum. MUX Switch üzerinden ayar yaptınız mı?
Bu laptopta sıvı metal olduğundan ısınması normal şartlarda pek olası değil. Üstelik AMD işlemci olmasına rağmen. Büyük ihtimal arkadaş ya havalandırmayı doğru sağlayamıyor ya da fanları farkında olmadan çok düşükte çalıştırıyor.

Konudan bağımsız olarak laptoplar sıvı metal kullanmak için mantıklı mı ondan da emin değilim. Sürekli hareket ettirilen bir cihazda akma problemleri yaşanma ihtimali yüksek gibi. PS5'te de ilk zamanlarda çok fazla şikayet görüyordum sabit durduğu halde akma yaptı diye. Neyse zamanla göreceğiz bakalım. İnşallah sıkıntı çıkmaz ve daha da yaygınlaşır çünkü cidden soğutmaya bayağı etki ediyor gibi.

Siz bilirsiniz tabiki. Ben performanstan ödün vermeden sıcaklığı düşürün diye dedim ama bu şekilde işinizi görüyorsa uğraşmaya gerek yok.

Isınmanın zararlı olması için illaki işlemciye zarar vermesine gerek yok. Korumak için kendisini kısıtlıyor diye siz demişsiniz zaten. Ben neden oyun oynarken ısınmadan dolayı bir kısıtlama yaşayıp FPS'in anlık düşmesini isteyeyim ki. Ayrıca ısınmadan dolayı çok fazla bozulan işlemci gördüm. Konsoldan tutun telefon ve PC'ye kadar. Ne kadar soğuk o kadar iyi. İşlemci zaten en kötü çalışması gereken sıcaklığa çıkıyor. Üstüne gerek yok. Durduk yere neden GPU'yu ya da PC'yi de ısıtayım ki. Klavyeye falan da vuracak sıcaklık. Macun daha erken kuruyacak. Fanlar daha hızlı çalışacağı için rahatsız edecek, daha erken bozulacak ve daha toz toplayacak. Her türlü zarar yani. Gidip de işlemciyi kendini koruyor diye kendi haline bırakmak her zaman doğru bir hareket değil. Sonra neden düşük %1 Low FPS alıyorum ya da anlık takılmalar oluyor diye forumlarda sabahlarsınız.
İşlemciler ısınmadan dolayı bozulmaz. Çünkü işlemcinin içinde bulunduğu sistem buna izin vermez. (İstisnalar hariç, voltaj, elektrik dalgalanması, akım korumasız, topraklama olmaya priz kaynaklı sebepler vs) İşlemciye standartların üzerinde gereğinden fazla voltaj verilmesi işlemci sıcaklığının artmasına ve işlemcinin yine kendini korumaya almasına sebep olur. Sizin gördüğünüz bozulan işlemcilerin hepsi voltaj kaynaklı yada elektrik dalgalanması, akım korumasız, topraklama olamayan prizler kaynaklı işlemcinin güç aldığı anakartların arazılanması gibi sebeplerden dolayı zarar görür, ama asıl sebep aşırı voltaj ve hız aşırtma. Çünkü işlemciler tjmax seviyesine geldiğinde kendini kapatır ve zarar görmesini engeller. Yani hiç bir işlemci sadece ısı kaynaklı zarar görmez. Tutup da işlemciye voltajı dayarsak belki bir şekilde yine kendini korumaya alır, ha alamazsa da bozulabilir. Yani anlayacağınız işlemciler ne mekanik ne de fiziksel çalışmadıkları için voltaj kaynaklı bir sıkıntı olmadıktan sonra ısı kaynaklı bozulmazlar, sadece anlık performansları düşer ve çok zorlanırsa kendi kapatır, korumaya alır. Dell mühendisleri de beni destekler nitelikte yorum yapmışlar.

Dosya Ekleri

• IMG_2144.jpeg
    IMG_2144.jpeg
    143,7 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
İşlemciler ısınmadan dolayı bozulmaz. Çünkü işlemcinin içinde bulunduğu sistem buna izin vermez. (İstisnalar hariç, voltaj, elektrik dalgalanması, akım korumasız, topraklama olmaya priz kaynaklı sebepler vs) İşlemciye standartların üzerinde gereğinden fazla voltaj verilmesi işlemci sıcaklığının artmasına ve işlemcinin yine kendini korumaya almasına sebep olur. Sizin gördüğünüz bozulan işlemcilerin hepsi voltaj kaynaklı yada elektrik dalgalanması, akım korumasız, topraklama olamayan prizler kaynaklı işlemcinin güç aldığı anakartların arazılanması gibi sebeplerden dolayı zarar görür, ama asıl sebep aşırı voltaj ve hız aşırtma. Çünkü işlemciler tjmax seviyesine geldiğinde kendini kapatır ve zarar görmesini engeller. Yani hiç bir işlemci sadece ısı kaynaklı zarar görmez. Tutup da işlemciye voltajı dayarsak belki bir şekilde yine kendini korumaya alır, ha alamazsa da bozulabilir. Yani anlayacağınız işlemciler ne mekanik ne de fiziksel çalışmadıkları için voltaj kaynaklı bir sıkıntı olmadıktan sonra ısı kaynaklı bozulmazlar, sadece anlık performansları düşer ve çok zorlanırsa kendi kapatır, korumaya alır. Dell mühendisleri de beni destekler nitelikte yorum yapmışlar.
Benim demeye çalıştığım şeyi siz yanlış anlıyorsunuz. Öncelikle yüksek sıcaklıkta kullanmaktan kastım işlemcinin riskli sayılabilecek derecelere yakın derecelerde uzun sürelerle kullanılmasıdır. İkincisi yüksek sıcaklıkta çalışınca işlemci birden zarar görüp bozulur ya da diğer donanımları bozar demiyorum. Sürekli yüksek sıcaklıkta kullanmak işlemcinin ve etkilediği diğer parçaların ömrünü kısaltır/performansını düşürür diyorum. Üçüncüsü işlemcinin bozulmasını sadece işlemcinin kendisine bir şey olması olarak düşünmeyin. Aşırı ısınması sonucu anakartı eriten işlemci de sonuç olarak zarar vermiş olacaktır. Burada asıl konu işlemcinin aşırı ısınması sonucu zarara uğraması/uğratmasıdır.

Şimdi anlatmaya çalıştığımı örneklerle açıklayacak olursak; bir işlemcinin güvenli sıcaklığı 100 derece diyelim ve üretici PC'ye 95 derece termal limit koymuş varsayalım. Acer gibi Victus'ların aksine mümkün olduğunca işlemciyi sınırlamamaya çalışmış diyelim. Böylece imkanlar olduğu takdirde 95 derecelere çıkabileceksiniz demektir. Buna rağmen termal limitten dolayı sizin 95 derecenin üstünde uzun süre kalmanıza izin vermemek adına işlemci kendisini kısıtlayıp rahatlatmaya çalışacaktır ancak siz işlemciyi sürekli 90-95 arasında hatta direkt 95 derecede kullanırsanız gidip de işlemci sıcaklığını 95 derecenin altına düşürmeye çalışmayacaktır. Siz de işlemciyi çoğunlukla 95 derecelerde kullanabileceğinizden dolayı bu sıcaklıklardaki kullanım kritik sınıra yakın dereceler olmasından ötürü uzun vadede ortaya çıkabilecek bir zarar oluşturacaktır. Hani bunu anlamak için bu işlerle çok haşır neşir olmaya gerek yok. Çok basit bir şekilde aşırı sıcaklıkta işlemci kullanımı işlemciye ve doğal olarak diğer donanımlara uzun vadede zarar verir. Bu çoğu şey için öyledir. PC tarafında (özellikle laptoplarda) işlemciler ve anakartlar daha dayanıklı yapılmaya çalışıldığı için bu zarar sonucu ortaya fiziksel bir hasarın çıkma ihtimali telefon ya da konsol gibi cihazlara göre daha düşük olabilir ama sizin bu şekilde yüksek sıcaklıklarda kullanıyor olmanız sorunların ortaya çıkmasına davetiye hazırlamıyorsunuz demek değildir. Ayrıca işlemciye 100 derece sınırı koyulması sizin o işlemciyi sürekli 99 derecede ya da yakın derecelerde kullanmanız halinde bir zarar ortaya çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. O sınır kritik sınır olarak belirtiliyor genelde. Siz mesela gidip sürekli mining yapılmış bir ekran kartını satın alır mısınız? Tabi ki de almazsınız çünkü sürekli tam güçte ve yüksek sıcaklıkta çalıştığı için tüm parçalarıyla yorulmuş ve zorlanmış bir kart olacağından büyük ihtimalle tercih etmeyeceksiniz. Aynısı işlemciler için de geçerli. Sürekli OC yapılarak üst limitlerde kullanılmış bir işlemciyi ya da yüksek sıcaklıklar görüp o sıcaklıklarda uzun süreler kullanılmış bir laptopu da kimse büyük ihtimalle tercih etmeyecektir çünkü ilerleyen zamanlarda performans sıkıntıları yaşamanıza neden olma ihtimali fazladır.

Sana garanti ederim, bir işlemci voltaj yemediği, elektrik dalgalanmalarına maruz kalmadığı sürece ve TJmax değerleri aşılmadığı sürece ki bu değerleri görmesi için kasıtlı olarak voltaj vermeniz gerekir ki yine kendini korumaya alır, hadi diyelim TJmax değerlerinde uzun süre çalıştı, çalışmasından kastım senelerce hiç durmadan yine çalışır. Kimse bir işlemciyi ömür boyu kullanmıyor, zaten üretici firmalar kullandırtmazlar, zaten öyle oluyor. Her sene bir yenisi çıkıyor, teknoloji gelişiyor ve insanları daha yeni olanı almaya zorluyorlar. Bir işlemci ne kadar sıcak çalışsa da içindeki transistörler çok dayanıklı olduğu için senelerce arıza vermez. Ha şansız biriyseniz, çalıştırdığınız anda bile arıza verebilir. Bence sıcaklık ve bozulma konusunu takıntı yapmışsınız. Ben tam 1 senedir günün 7 saati full performans 7950x3D işlemcimi custom sıvı soğutma olduğu halde 82 derecede kullanıyorum (çünkü 16 çekirdek ve 32 thread ve 5.3Ghz hızında, bu nedenle çok ısınan bir işlemci) ve bu işlemcinin TJmax değeri 89 derece. 1 defa macununu değiştim, ilk günkü gibi performans veriyor. Bence çok takılıyorsunuz. Size iyi Sosyaller.

Son düzenleme:
Geri
Yukarı