Acer Nitro 5 AN515-54 klavyenin sol tarafından ses geliyor

Chorlataynst

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar başlıkta belirtiğim modeli alalı daha 1 hafta olmadı ama laptopun sol tarafından cızırtı gibi ses geliyor. Böyle Coil Whine sesi gibi. Bir arkadaş bu normal dedi, onun dediği gibi güç tasarrufuna alınca ses azalıyor bayağı ama gene can sıkıcı bir durum. Forumda bir arkadaşın işlemci kullanım yüzdesini %100'den %99'a düşürerek çözdüğünü söyledi. Bir yerde daha böyle bir şey okudum.

Şimdi sorum şu: Ben bunu nasıl yapacağım? Bir de bu işlemci kullanım yüzdesini düşürmek tam olarak ne oluyor? Oyunlarda FPS azalması falan olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağ alt köşedeki pil logosuna sağ tıklayıp güç seçeneklerine tıkla. Ardından seçili olan planın sağ tarafından plan ayarlarını değiştire gir ve gelişmiş güç seçeneklerine bas. Orada işlemci güç yönetiminin altındaki en yüksek işlemci durumuna bastığında pilde ve şarjda diye iki bölüm açılacak. Oradan ikisini de yüzdelik olarak ayarlayabilirsin. Benim bildiğim yöntem bu işine yarar umarım.

teşekkür ederim cevabın için başka cevap veren olmaz ise deniycem
Sağ alt köşedeki pil logosuna sağ tıklayıp güç seçeneklerine tıkla. Ardından seçili olan planın sağ tarafından plan ayarlarını değiştire gir ve gelişmiş güç seçeneklerine bas. Orada işlemci güç yönetiminin altındaki en yüksek işlemci durumuna bastığında pilde ve şarjda diye iki bölüm açılacak. Oradan ikisini de yüzdelik olarak ayarlayabilirsin. Benim bildiğim yöntem bu işine yarar umarım.
hem en yüksek hemde en düşük var iksinid yaptım yüzde yüz olan kısımları 99 düşürdüm

Son düzenleme:
En düşük işlemci durumu varsayılan olarak %5 olarak ayarlıydı sanırım onu değiştirmene gerek yoktu. Sadece en yüksek işlemci durumunun altındaki prize takılı ve pilde kısmını %99'a çeksen yeter. Bu arada bunları istediğin zaman değiştirebildiğin için farklı yollar bulduğunda veya eski haline dönmek istediğinde değiştirirsin. Aklıma bu yol geldi. Doğru mudur işe yarar mı bilmem.

İşe yaradı ses bayağı azaldı hem de bayağı ama şöyle bir şey fark ettim 85 derecenin altına düşmeyen PC oyunlarda 65 70'lerde dolaşıyor sona araştırdım ki %99 almak Turbo Boost'a geçmesine engeliyormuş baya bir güç kaybı oluşuyor bu durumda. Anlamadığım ise işlemci güç yönetimindeki en yüksek işlemci durumunu 99 alsam da ses var sadece en düşük işlemci durumunu 99 aldığımda ses azalıyor bu ikisi arasındaki fark ne bunu anlamadım

Bilemiyorum bilgisayar neye göre böyle şeyler yapıyor. İşe yaradıysa sevindim aynı laptop serisi yakın arkadaşımda da var alalı 6 ay oldu ve 2 kere servise yolladı sesten. Kafayı taktı çok ses var diye. Değişik yerlerden geliyormuş ses. İşe yaradıysa onu da bilgilendiriyim.
Bu Turbo Boost moduna geçmesini Regedit'ten uğraşarak ve sonra yine plan ayarlarından uğraşarak da değiştirebiliyordun ama uzun iş. Böyle daha kolaymış. Ben de denedim 4.39'da çalışan işlemcim 2.5GHz geçmiyor. Ama en düşük işlemci de 99 olmak zorundaymış cidden onu ben de anlamadım.

Son düzenleme:
Ya gerçekten çok can sıkıcı bir durumu az para da vermiyorsun şu an oyun haricinde güç tasarrufunda kullanıyorum o zaman ses azalıyor ama adobi kullanırken işlemciyi kullanımını kısmam saçma olur oyundayken zaten fan çalışıyor duymuyorsun o yüzden yüksek performansa alıyorum peki arkadaşın garantiye verince çözüm alabildi mi bende vereceğim değiştiriyorlar mı ne yaparlar bilmem.

Sadece Acer değil hepsi bunu normal görüyormuş onu öğrendim kullanımda sıkıntı yaratmadığı için geri yolluyorlarmış neyse yapacak bir şey yok çok sağol dostum cevapların için.

Yeni konular

Geri
Yukarı