Acer Nitro 5 AN515-58 Turbo Boost kapatılmalı mı?

deserteagle7

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar başlıktaki laptopa sahibim. Bildiğiniz üzere i7 12700H ve 140W 3060 var laptopta. Oyunlarda bu oyunlar da genelde ağır oyunlar ve Ultra yüksek ayarlarda işlemci 100 dereceyi görüyor genelde de 90-100 arası gidiyor fanları çok güçlü ve sesli ama laptopta ele hissettirecek bile bir ısı yok neredeyse çok şükür. Ayrıca ısınma kaynaklı oyunda optimizasyon sorunu yoksa eğer drop falan yemeden de akıyor oyun genel olarak ama araştırmalarım sonucu işlemci kullanımını %99 olarak ve Turbo Boost'u kapatırsam FPS kaybetmeden 10 15 derece daha soğuk çalışabilmesi mümkünmüş. Sizce bu 100 dereceleri görmesi normal mi ve bu denilenleri yapmalı mıyım?

En düşük işlemci kullanımını yüzde 5 en yükseği 100’e ayarlayıp turbo boost kapatmanız yeterli, ekstra soğutucu ile birlikte iyi bir düşüş elde edersiniz. Maksimum işlemci değerini 99 yapmanıza gerek yok pek bir şeyi değiştirmez o.

En düşük işlemci kullanımını yüzde 5 en yükseği 100’e ayarlayıp turbo boost kapatmanız yeterli, ekstra soğutucu ile birlikte iyi bir düşüş elde edersiniz. Maksimum işlemci değerini 99 yapmanıza gerek yok pek bir şeyi değiştirmez o.
Hocam bunları nasıl yapacağımı tam bilmiyorum detaylandırabilir misiniz?

Edit: Hocam şimdi baktım işlemci yüzde 5 ve 100 ayarı kendisinde aynı böyle. Turbo boost'u nasıl kapatırım onu bilmiyorum ama

Hocam acil değilse sabah detaylandırayım, şu an elimde bilgisayar yok, telefondan da anlatmak yazmak çok zor oluyor. Kusuruma bakmayın lütfen.
Tabi hocam eyvallah sağolasın

Hocam acil değilse sabah detaylandırayım, şu an elimde bilgisayar yok, telefondan da anlatmak yazmak çok zor oluyor. Kusuruma bakmayın lütfen.
Hocam bu arada buldum ve sonuçlar çok ilginç turbo boost açık iken valorant islemci tabanlı olduğu için bunda denemek istedim ve en yüksek ayarlarda 350 400 fps dolanırken sıcaklık yine çok hızlı bir şekilde 100 dereceye epey yakın seyir etti. Lakin turbo boost'u kapatınca 67 dereceyi geçmedi ama bir o kadar da fps kaybı oldu şöyle ki 350-400 fpslerden genelde 130 150 fps arasına kadar geriledi bayağı garip aslında. Yani buradan çıkardığım sonuç sanırım işlemci tabanlı oyunlarda turbo boost'u açık bırakmak mantıklı ama grafik tabanlı oyunlarda mux switch de olduğu için turbo boost'u kapalı kullanmak daha mantıklı. Grafik ağırlıklı bir oyun indirip deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı