Acer Nitro 5 GPU 86 derece olması normal mi?

Seul Force

Kilopat
Merhaba, cihazımda RTX3050 Ti model GPU var ve oyunlarda genellikle 86 derece oluyor ama oyunlarda map in bazı noktalarında 87 dereceyi de görebiliyor. FPS düşüşü olmuyor. (not: Oyunlar high-Ultra ayarlarda ve oda sıcaklığı 30-32 arası değişiyor, cihaz çalışmayan bir soğutucu stant üzerinde duruyor ve sağlıklı bir hava akışı var)

Forza 4: Tam yük altında 86-87
ETS 2: Tam yük altında 86-87
Assetto Corsa: Tam yük altında 86-87
GTA 5: Tam yük altında 86-87
Half-Life Black Mesa Definitive Edition: Tam yük altında 86-87
CS:GO: tam yük altında 85-86
Need for Speed Payback: Tam yük altında 85-86-87 arası geziyor.

Merhaba, cihazımda RTX3050 Ti model GPU var ve oyunlarda genellikle 86 derece oluyor ama oyunlarda map in bazı noktalarında 87 dereceyi de görebiliyor. FPS düşüşü olmuyor. (not: Oyunlar high-Ultra ayarlarda ve oda sıcaklığı 30-32 arası değişiyor, cihaz çalışmayan bir soğutucu stant üzerinde duruyor ve sağlıklı bir hava akışı var)

Normal

Masaüstü sistemimde bile dediğin tam yük ayarlarda 82 83 dereceleri görüyorum fan Boost açmaz isem RTX 2060 Super 8 GB Dual fan modelinde gayet normal.

12500H işlemcili modeli mi kullanıyorsunuz? Eğer ki öyleyse aynı laptopu kullanıyoruz. Bende CPB kapalı bir şekilde işlemcim 80 dereceyi geçmiyor ekran kartım ise Dying Light 2 oynarken 75 dereceyi geçmedi (Herhangi bir stand kullanmıyorum laptop düz bir şekilde masanın üstünde duruyor).

Boştaki ekran kartı ve işlemci sıcaklığınız ne durumda, performans modunda mı kullanıyorsunuz, fanlarınızın hızı kaç RPM?

12500H işlemcili modeli mi kullanıyorsunuz? Eğer ki öyleyse aynı laptopu kullanıyoruz. Bende CPB kapalı bir şekilde işlemcim 80 dereceyi geçmiyor ekran kartım ise Dying Light 2 oynarken 75 dereceyi geçmedi (herhangi bir stant kullanmıyorum laptop düz bir şekilde masanın üstünde duruyor).

Boştaki ekran kartı ve işlemci sıcaklığınız ne durumda, performans modunda mı kullanıyorsunuz, fanlarınızın hızı kaç RPM?

Muhtemelen evet, i5 12500H modelini kullanıyorum. İşlemci boşta 55-60, ekran kartı ise boşta 43-45 derecelerde çalışıyor. NitroSense üzerinden herhangi bir mod değişimi yapmadım, normla modda kullanıyorum. Yük altında ekran kartı 3500 - 4000 RPM, işlemci ise 3000 - 3500 RPM arası değişiyor. Ayrıca işlemcim yukarıda belirttiğim oyunlarda iken 88-92 derecelerde geziyor.

CPB nedir? Hiç duymadım da.

Diğer oyunlar en yüksek ayarlarda oynuyorsanız olabilir ama CS:GO'da çok fazla ekran kartını neredeyse kullanmaz bile CS:GO

CS:GO'dan tam emin değilim, oyuna tekrar girdiğimde yazayım.

CPB nedir? Hiç duymadım da.
İşlemcinin yüksek hızlarda çalışmasını sağlayan bir ayar diyebiliriz. AMD'de Core Performance Boost, İntel'de ise Turbo Boost deniliyor. Intel® Core™ i5-12500H Processor (18M Cache, up to 4.50 GHz) - Product Specifications | Intel Bıraktığım linkte işlemcinin özellikleri yazıyor ve burada işlemcinin 4.50 GHz frekans değerlerine ulaşabileceği yazıyor, oyunlarda da genelde 4.3 ile 4.5 GHz arası çalışır ama eğer ki Turbo Boost'u kapatırsanız işlemciniz 2.3 GHz frekans değerinin üstüne çıkmayacaktır.

Bu ayarın kapatılması işlemci bazlı oyunlarda FPS'te büyük kayıplara sebep olur ama işlemcinin sıcaklıklarının da düşmesini sağlarsınız. Performans düşüşleri beni pek de rahatsız etmedi, zaten işlemci yeteri kadar güçlü. Üstelik işlemci bazlı oyunlar oynamadığım için o kadar da büyük bir düşüş yaşamadım.

Benim de boştaki sıcaklık ve fan değerlerim ise şu şekilde:
1692961653779.png

İşlemcinin yüksek hızlarda çalışmasını sağlayan bir ayar diyebiliriz. AMD'de Core Performance Boost, Intel'de ise Turbo Boost deniliyor. Intel® Core™ i5-12500H Processor (18M Cache, up to 4.50 GHz) - Product Specifications | Intel bıraktığım linkte işlemcinin özellikleri yazıyor ve burada işlemcinin 4.50 GHz frekans değerlerine ulaşabileceği yazıyor, oyunlarda da genelde 4.3 ile 4.5 GHz arası çalışır ama eğer ki Turbo Boost'u kapatırsanız işlemciniz 2.3 GHz frekans değerinin üstüne çıkmayacaktır.

Bu ayarın kapatılması işlemci bazlı oyunlarda FPS'te büyük kayıplara sebep olur ama işlemcinin sıcaklıklarının da düşmesini sağlarsınız. Performans düşüşleri beni pek de rahatsız etmedi, zaten işlemci yeteri kadar güçlü. Üstelik işlemci bazlı oyunlar oynamadığım için o kadar da büyük bir düşüş yaşamadım.

Benim de boştaki sıcaklık ve fan değerlerim ise şu şekilde:
Eki Görüntüle 1916675

Cihazımı ilk aldığımda sanırım depoda beklemesinden dolayı termal macunu kurumuştu. Normalde işlemci 97-98 derecelerde geziyordu, işlemci sürekli thermal throttling e girip kendini anlık 1-2GHz'lara düşürüyordu. Cihaz büyük sıkıntıdaydı. Sonunda dayanamayıp bilgisayarımı aşırı ısınma nedeniyle servise gönderdim, 1 aylık bile olmayan bilgisayarın temizlik ve bakımları yapıldı, 8-10 saat GPU, CPU ve fan tesleri yapıldı ve geri gönderildi. Göndermeden önce de Turbo Boost'u kapatıp testlerini yapmıştım. Testlerimde işlmeci Max 83-85 dereceleri görmüştü, genellikle 78-80 derecelerde geziyordu ve bu dereceler düşük/orta ayarlarda oluyordu. Şu anda Turbo Boost açık iken cihaz öncesine göre kendisini kısıtlamadan tam performansında çalışıyor. Şu anki ısınmalarını Malatya'nın sıcaklarına veriyorum :)

Paylaştığınız değerler için ise şöyle söyleyeyim,Turbo Boost açık olmaz ise benim değerlerim de aynı şekilde oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı