Açık lise kredi sistemi nasıl işliyor?

Emirhan Altun

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. 11. sınıfın ilk sınavlarını, 10. sınıf ve 9. sınıfı düşük not almadan açık liseye geçen biri ne kadar sürede mezun olabilir? Açık lisede mezun olmak için 170 kredi şartı varmış. Bu 170 krediye erişirsek 4 yıllık liseden mezun mu oluyoruz? Mantığını bilen ve anlatabilecek biri var mı? Teşekkürler.

170 kredi ve 0 ortak (zorunlu ders) artı olarak 17 yaş ve üstüysen 5 dönem şartı var. 17 yaş altı için 8 dönem. Zaten o kadar hızlı bitiremez 17 yaş altı. Sen eğer 17 yaşındaysan 5 dönem şartını doldurmuşsun demektir, dönemi çok sallamana gerek kalmaz. Kredini 170 yapman ve tüm ortak yani zorunlu dersleri vermen gerekiyor. O zaman mezun olursun. Ne kadar sürede kısmı sana kalmış. Bir sınavda maksimum 8 ders seçebiliyorsun sanırım unuttum onu şimdi. Seçerken zaten uyarı veriyordu. Atıyorum 12 zorunlu dersin mi var, eğer ağır gelmezse direkt 8 seçersin bir sınavda. Diğer sınavda da kalan 4'ünü verirsin ve verilmesi gereken ortak dersler sayısı 0 olur. Kredin de zaten 170 olmuştur verince, mezun olursun o zaman.

170 kredi ve 0 ortak (zorunlu ders) artı olarak 17 yaş ve üstüysen 5 dönem şartı var. 17 yaş altı için 8 dönem. Zaten o kadar hızlı bitiremez 17 yaş altı. Sen eğer 17 yaşındaysan 5 dönem şartını doldurmuşsun demektir, dönemi çok sallamana gerek kalmaz. Kredini 170 yapman ve tüm ortak yani zorunlu dersleri vermen gerekiyor. O zaman mezun olursun. Ne kadar sürede kısmı sana kalmış. Bir sınavda maksimum 8 ders seçebiliyorsun sanırım unuttum onu şimdi. Seçerken zaten uyarı veriyordu. Atıyorum 12 zorunlu dersin mi var, eğer ağır gelmezse direkt 8 seçersin bir sınavda. Diğer sınavda da kalan 4'ünü verirsin ve verilmesi gereken ortak dersler sayısı 0 olur. Kredin de zaten 170 olmuştur verince, mezun olursun o zaman.
Önceden alınan notlar krediye çevriliyormuş. 5 dönem tüm notlar yüksekse kaç kredi oluyor?

Önceden alınan notlar krediye çevriliyormuş. 5 dönem tüm notlar yüksekse kaç kredi oluyor?
Yüksek olmasından tahmin yapamam, hiçbir şekilde yapılamaz. Her dersin kendi kredisi var. 45'i geçince belirli kredi alırsın. Yüksek alman sadece üni için obp'ne etki eder. Kredi, yüksek nota bağlı değildir. Kredine kendin bakmalısın aöl sayfasından.

Yüksek olmasından tahmin yapamam, hiçbir şekilde yapılamaz. Her dersin kendi kredisi var. 45'i geçince belirli kredi alırsın. Yüksek alman sadece üni için obp'ne etki eder. Kredi, yüksek nota bağlı değildir. Kredine kendin bakmalısın aöl sayfasında
Eski notlara baktım. 9. sınıf 1. dönemde ilk sınavların hepsini geçmişim ve 30 kredi yapıyor. 2. sınavlar da aynı şekilde 30 kredi. Toplam 60 kredi oldu ama sınırı geçtiği için bana 9. sınıf 1. dönemden 45 kredi mi geliyor? Yoksa 1. sınav ve 2. sınav diye bir ayrım yok mu? Yani bana 1. dönemden 30 kredi mi gelecek yoksa 45 mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı