Açıktan örgün eğitime dönmek neden zor?

Daha fazla  
Anadolu lisesinde 10. sınıfta okuyan bir öğrenciydim. Bugün açık liseye geçtim ancak ailem 11. sınıfta yeniden örgüne dönmemi istiyor. Bunu nasıl yapabilirim diye araştırdım. İlçe milli eğitime dilekçe vermen gerekiyor dediler. Fakat bazıları da gitmek istediğin okula dilekçe vereceksin diyor. Bunlardan hangisi doğru?
Bir de açıktan örgüne dönmek için açık lisede yüksek notlar alınması gerektiğini söylüyorlar. Ben açık lisedeki bazı derslerde başarısız oldum diyelim, istesem de örgüne dönemez miyim?
Sizin çevrenizde açıktan örgüne dönebilen birileri var mı? Herkes açıktan örgüne geçmenin zor olduğunu söylüyor. Neden zor diyorlar? Süreç nasıl işliyor?

Zor değil sadece örgün eğitimden açığa geçmek daha kolay. O yüzden zor deniliyor.
Onun dışında birkaç evrak işi dışında halledilmeyecek bir şey yok. Gitmek istediğin okulun müdürüyle veya halk eğitim merkezinin müdürüyle falan konuş onlar daha iyi bilir.

Açık lisedeki notlarının bir önemi yok bu arada. Dersleri geçtiğin sürece örgün eğitime geçebilirsin. Sınavlar basit zaten. Not ortalaması 60 olan arkadaşımın 80'den düşük notu yok.

Bu arada bence örgün eğitime falan dönme. Zaman israfından başka bir şey değil. Ben 2 senede öğretilen TYT konularını 3 ayda öğrendim şuan +90 net yapıyorum. Ders çalışmanın dışında bir işe girip çalışabilirsin de.

Zor değil sadece örgün eğitimden açığa geçmek daha kolay. O yüzden zor deniliyor.
Onun dışında birkaç evrak işi dışında halledilmeyecek bir şey yok. Gitmek istediğin okulun müdürüyle veya halk eğitim merkezinin müdürüyle falan konuş onlar daha iyi bilir.

Açık lisedeki notlarının bir önemi yok bu arada. Dersleri geçtiğin sürece örgün eğitime geçebilirsin. Sınavlar basit zaten. Not ortalaması 60 olan arkadaşımın 80'den düşük notu yok.

Bu arada bence örgün eğitime falan dönme. Zaman israfından başka bir şey değil. Ben 2 senede öğretilen TYT konularını 3 ayda öğrendim şuan +90 net yapıyorum. Ders çalışmanın dışında bir işe girip çalışabilirsin de.
Peki istediğim liseye yerleşebiliyor muyum yoksa sistem boş kontenjan olan herhangi bir okula beni nakil mi ediyor?

Sınavla almayan istediğiniz liseye yerleşebilirsiniz boş kontenjanı varsa.
Hocam alakasız olacak biraz ama 10. sınıf öğrencisiyim dediğim gibi. Bugün açığa geçtim. Bu durumda bu sene kaç tane açık lise sınavına gireceğim? (yani kaç tane sınav dönemi geçireceğim?) bu ayki sınavlara mı gireceğim sadece? Yoksa haziranda falan başka sınav olacak mı?

Hocam illaki tüm derslerde başarılı olmak şart mıdır örgüne geçmek için? Bir arkadaş Açık Lise'deki başarısız derslerinin sorumluluğuna kalırsın (örgüne dönersen) demişti. Eğer başarısız derslerim olduğu halde örgün liseye başvuru yaparsam red mi edilirim yoksa yerleşme ihtimalim azalmış mı olur sadece?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam alakasız olacak biraz ama 10. sınıf öğrencisiyim dediğim gibi. Bugün açığa geçtim. Bu durumda bu sene kaç tane açık lise sınavına gireceğim? (yani kaç tane sınav dönemi geçireceğim?) bu ayki sınavlara mı gireceğim sadece? Yoksa haziranda falan başka sınav olacak mı?

Hocam illaki tüm derslerde başarılı olmak şart mıdır örgüne geçmek için? Bir arkadaş Açık Lise'deki başarısız derslerinin sorumluluğuna kalırsın (örgüne dönersen) demişti. Eğer başarısız derslerim olduğu halde örgün liseye başvuru yaparsam red mi edilirim yoksa yerleşme ihtimalim azalmış mı olur sadece?
Ders seçiyorsunuz kaç ders seçtiyseniz o kadar sınava giriyorsunuz. Minimum 12 ders falan sanırım. Sınavlar nasıl olur bilmiyorum ama muhtemelen online yaparlar. Sitesinde açıklanır. Geçen dönem online olmuştu.

Tüm derslerde başarılı olmanıza gerek yok. O sistem öyle işlemiyor. Ben de fazla bilmiyorum dediğim gibi yetkili kişilere sorun onu. Açık lisede düşük puan alma gibi bir derdiniz olmasın zaten. Yukarda dediğim gibi not ortalaması 60 olan arkadaşımın 80'den aşağı notu yok.

sıfırdan mı bittirdin TYT'yi 3 ayda ?

Yeni konular

Geri
Yukarı