Adamı Hasta Eden Fiyat Çakallığı

PabIo Escobar

Kilopat
Alacağım bir ürün için ön ödemeli kartıma para yüklemek üzere ATM'nin yolunu tuttum. En son baktığımda fiyatı 989 TL olan ürün için 1010 TL yatırdım. (Alınan komisyonlardan dolayı.) Eve geldim ürüne tekrar baktım bu sefer fiyatı 1250 TL olmuş. Bir kaç hafta bekleyeyim belki düşer dedim.

Bir ara 1150 TL oldu, öteki ara 1100 TL oldu. Bugün baktığımda tekrar 989 TL'ye düştüğünü gördüm ve hemen sepetten onaylamak üzereyken kartınızda yeterli bakiye bulunmuyor mesajını gördüm. Kartımda 1000 TL olduğuna emindim. Ürünün tekrar fiyatına baktığımda 1.250 TL olmuştu.

En sonunda kafayı yemek üzereyken 1250 TL'lik ürünü kredi kartımla aldım. Aldıktan bir kaç saat sonra 989 TL'ye yeniden düştüğünü gördüm. Bu çakallığın amacı ne ben bunu çözemedim. Bu yazıyı yazarken tekrar 1250 TL bandına fırlamış ürün. Kısacası 261 TL'yi çöpe attık.

Buradan çıkarılacak tek bir ders var. Mümkün olduğunca ön ödemeli kart kullanmamak. Ön ödemeli kart yerine banka kartıyla bu işi yapsaydın zarar etmeden isteyeceğini alacaktın. Kesinti olur mu acaba diye düşüncelere de girmeyeceksin.

Fiyatlara yapabileceğimiz bir şey yok ama araçları kullanmak bizim elimizde.

Buradan çıkarılacak tek bir ders var. Mümkün olduğunca ön ödemeli kart kullanmamak. Ön ödemeli kart yerine banka kartıyla bu işi yapsaydın zarar etmeden isteyeceğini alacaktın. Kesinti olur mu acaba diye düşüncelere de girmeyeceksin.

Fiyatlara yapabileceğimiz bir şey yok ama araçları kullanmak bizim elimizde.
Banka kartımın olduğunu nereden biliyorsun? Hadi diyelim ki var, içinde para olsaydı neden almayayım? Konumuz: Böyle bir çakallığın ne sebep ile yapıldığı.

Onursuzluk diyebilir miyiz? Sistemin otomatik olarak değiştirdiğini sanmıyorum. Belki de kura endeksli, üstüne pay oranını da katan bir sistem bulunuyordur sitede. Siz de şans eseri buna denk gelmişsinizdir. Hadi buna şans diyelim, genel olarak her satıcı bunu yapıyor, örneğin 3900TL'ye görüp almaya karar verdiğim şeyin indirimle 3.999TL'ye "düştüğüne" tanıklık edebiliyorum. Genelde her ürüne, "Ben olsam ne kadar verirdim?" gözüyle bakıyorum. Müzik için bazı donanımlar almak istiyordum, sırf odama dekor olsun diye, masamın güzelleşmesi için. Alacağım ürünler:

ALESIS VMINI 25-Tuş USB/MIDI Controller - Zuhal Müzik (bu indirimde, sipariş geçeceğim)

Örneğin bunları beğendim, benim gözümde "şu" kadar ederler. Fiyatları "şu" kadardan yüksekse almam, sonuçta tam olarak ihtiyaç değil, dekorasyon. Baktım uzun süre indirim yok, fiyat aynı, o zaman o paraya alternatif bulamazsam alırım.

Bence herkes "Buna verilse verilse şu kadar verilir." mantığıyla düşünse, alınan ürünler insanın içine siner, para kaybetmiş hissi indirgenmiş olur, aksine bir şey kazanmış gibi hissedilebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı