Çözüldü Adaptive Sync monitör NVIDIA Denetim Masası ekran ayarları bölümü yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

batuhankurtcu

Decapat
Daha fazla  
2 hafta önce MSI G242 1ms 144Hz IPS monitörü satın aldım. Monitörün linki burada. Ancak monitörümün DP çıkışı olmaması sebebiyle 144 almak için Paugge Type-C to Display Port kablo kablosundan satın aldım. Monitörde Adaptive Sync mevcut. Adaptive Sync'ı monitörün kendi menüsünden aktifleştirdim. Ancak NVIDIA denetim masasında yan sekmede ekran bölümü yok.

dssds.PNG

Olması gereken ise böyle, yani sanırım:

ssss.PNG

Bunu laptopun Intel GPU'yu kullanması yüzünden olduğunu yazmışlar. Intel GPU'yu iptal ettiğimde ise işler tamamen karışıyor. NVIDIA Denetim Masası'ndan hiçbir türlü G-Sync açamıyorum.
Bu durumda ben Adaptive Sync'ı kullanamıyor muyum? Bunu nasıl anlayabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam kullandığım kablo link olarak da eklediğim Paugge markasının Type-C to Display Port kablosu bilgisayarımda DP çıkışı olmadığı için ve Type-C çıkışı olduğu için böyle bir yol denedim.
Hocam, görüntüyü Nvidia değil, Intel cihazınız üzerinden alıyorsunuz. Ben konudaki SS'lere bakmamıştım. Laptop kullandığınıza dikkat etmemiştim. Öncelikle laptop değil de, normal bir cihaz kullanıyor olsaydınız bile elinizdeki kablo ile Adaptive Sync açamazdınız. DP 1.2 desteklemiyor. DP 1.2a yada DP 1.4 gerekli. Diğer bir durum, laptop olması. Laptoplarda bu durum biraz karışık. Siz oyun oynarken görüntüyü Nvidia grafik işlemcisi işler, çizer fakat normal bir bilgisayarın aksine, görüntüyü Intel dahili grafik işlemcisi görüntüler. Bir nevi yayıncıların kullandıkları harici kayıt cihazları gibi düşünebilirsin. Bu sebeple görüntüyle ilgili tüm ayarları Intel Denetim Masası üzerinden yaparsınız. Büyük ihtimalle bu sebeple G-Sync ayarını aktif hale getiremiyorsunuz.
Hocam kullandığım kablo link olarak da eklediğim Paugge markasının Type-C to Display Port kablosu bilgisayarımda DP çıkışı olmadığı için ve Type-C çıkışı olduğu için böyle bir yol denedim.
Hocam, görüntüyü Nvidia değil, Intel cihazınız üzerinden alıyorsunuz. Ben konudaki SS'lere bakmamıştım. Laptop kullandığınıza dikkat etmemiştim. Öncelikle laptop değil de, normal bir cihaz kullanıyor olsaydınız bile elinizdeki kablo ile Adaptive Sync açamazdınız. DP 1.2 desteklemiyor. DP 1.2a yada DP 1.4 gerekli. Diğer bir durum, laptop olması. Laptoplarda bu durum biraz karışık. Siz oyun oynarken görüntüyü Nvidia grafik işlemcisi işler, çizer fakat normal bir bilgisayarın aksine, görüntüyü Intel dahili grafik işlemcisi görüntüler. Bir nevi yayıncıların kullandıkları harici kayıt cihazları gibi düşünebilirsin. Bu sebeple görüntüyle ilgili tüm ayarları Intel Denetim Masası üzerinden yaparsınız. Büyük ihtimalle bu sebeple G-Sync ayarını aktif hale getiremiyorsunuz.

Çözüm
Cevabınız için tekrar teşekkürler. DP 1.2 ile 1.2a arasında bir fark olduğunu bilmiyordum, bugün de bir şey öğrenmiş olduk teşekkür ederim öncelikle. Monitörüm DP 1.4'e kadar destekliyor zaten. Yani benim Adaptive Sync açmamın bir mantığı yok o zaman anladığım kadarıyla.

Ne yazık ki. Eğer gelecekte bir masaüstü cihaz kullanacak olursanız, elinizdeki monitör ile bu ayarı rahatça aktif hale getirebilirsiniz.
Bir masaüstü toplayıp laptopumdan yayın vermek gibi fikirlerim var. Çok teşekkür ederim güzel cevaplarınız için bundan bir önceki cevabınızı çözüm olarak işaretledim. İyi günler dilerim :)

Dostum FreeSync AMD'nin.
G-Sync NVIDIA'nın aradaki farkı bilmiyorsun.
Yanlış bilgi veriyorsun.
Fark olduğunu düşünüyorsan sen bilmiyorsun arkadaşım Free sync destekleyen monitörler, g-sync da destekliyor. Sadece kelime karışıklığı.

Ayrıca nvidia denetim masasında ki g-sync kısmını unutmamın sebebi normalde Manuel olarak açılması gerekmemesi.

intel üzerinden açıldığı zaman bir etkisi olmuyor mu yani adaptive sync'in?

Ekran görüntüsü 2023-12-21 112532.jpg
Ekran görüntüsü 2023-12-21 112451.jpg

Böyle görünüyor. Normalde nvidia ayarlarından açılıyormuş. Benim anlamadığım ben oyun açtığımda intel grafik kartı mı kullanılacak nvidia'yı bypass mı etmiş oluyorum? Hdmi kablosu taktığımda nvidia ayarlarında daha çok ayar görünüyordu. type - c to DP kablosu takınca böyle oldu. Hangisini tercih etmeliyim

Böyle görünüyor. Normalde nvidia ayarlarından açılıyormuş. Benim anlamadığım ben oyun açtığımda intel grafik kartı mı kullanılacak nvidia'yı bypass mı etmiş oluyorum? Hdmi kablosu taktığımda nvidia ayarlarında daha çok ayar görünüyordu. type - c to DP kablosu takınca böyle oldu. Hangisini tercih etmeliyim
Açmışsın işte. İşe yariyordur. Monitörün üstünde dahili Hz göstergesi varsa (benim Dell monitör de vardı, vardır belki sende de) oradan kontrol edebilirsin.

Geri
Yukarı