Adata SU630 Benchmark Değerleri

Mexader

Centipat
Sistemimde ADATA SU630 SSD bulunuyor, sonuçlar görüldüğü gibi. Bir sorun var mı acaba? Sistemi alalı 2 ay oldu.

Adsız2.png
Adsız3.png
Adsız4.png
Adsız5.png
Adsız6.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Adata SU630/SU650 serisi kronik sorunlu. Bu SSD'yi kullanan kullanıcıların büyük kısmında ısınma sorunu ve buna bağlı olarak düşük yazma hızı sorunu şikayeti var.

ATTO benchmark testinde yazma hızında bariz bir düşüş söz konusu. Aynı şekilde HD Tune'de de hızda başta bir dalgalanma, sonra düzelme mevcut.

Hız testi sonrası CrystalDiskMark ile sıcaklık değerlerini bir kontrol edebilir misiniz?

HD Tune ile Error Scan yapıp atarmısın görünürde pek bir şey yok.
Adsız7.png

Adata SU630/SU650 serisi kronik sorunlu. Bu SSD'yi kullanan kullanıcıların büyük kısmında ısınma sorunu ve buna bağlı olarak düşük yazma hızı sorunu şikayeti var.

ATTO benchmark testinde yazma hızında bariz bir düşüş söz konusu. Aynı şekilde HD Tune'de de hızda başta bir dalgalanma, sonra düzelme mevcut.

Hız testi sonrası CrystalDiskMark ile sıcaklık değerlerini bir kontrol edebilir misiniz?
Adsız8.png

Testi tekrar yaptım ve sıcaklık değerleri görüldüğü gibi 59 derece

Son düzenleme:
Sıcaklık oldukça yüksek ve bu sıcaklıktan sonrası artık riskli. 70 derece zaten tehlike demek. ATTO Disk Benchmark'ta da yazma hızı bir süre sonra düşüyor.

Dediğim gibi, SU630/650 serisi kronik sorunlu. SSD'yi iade etmenizi veya değiştirmenizi öneririm.

Bu arada sistem dizüstü mü masaüstü mü?

Sıcaklık oldukça yüksek ve bu sıcaklıktan sonrası artık riskli. 70 derece zaten tehlike demek. ATTO Disk Benchmark'ta da yazma hızı bir süre sonra düşüyor.

Dediğim gibi, SU630/650 serisi kronik sorunlu. SSD'yi iade etmenizi veya değiştirmenizi öneririm.

Bu arada sistem dizüstü mü masaüstü mü?
Masaüstü

Bilgisayarınızı kullanırken takılmalar oluyor mu? Benim Adata SU650 120 GB modelinde de okuma hızında böyle ani düşmeler oluyordu ve ara ara bilgisayar çok kasıyordu. Eğer sizde de böyle bir durum varsa vakit kaybetmeden iade edin, çünkü normal bir durum değil.

Bilgisayarınızı kullanırken takılmalar oluyor mu? Benim Adata SU650 120 GB modelinde de okuma hızında böyle ani düşmeler oluyordu ve ara ara bilgisayar çok kasıyordu. Eğer sizde de böyle bir durum varsa vakit kaybetmeden iade edin, çünkü normal bir durum değil.
GTA 5'i 2.ye yüklediğimde mapta ilerlerken zor yükleniyordu ve donmalar hissetmiştim ilk seferinde yoktu ve ek olarak şöyle bir hata gösteriyor HD Tune Pro'da
Adsız2.png

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 458073

Eki Görüntüle 458075
Testi tekrar yaptım ve sıcaklık değerleri görüldüğü gibi 59 derece
Kasanın hava sirkülasyonu kötü sanırım 59 derece normal değil en fazla bir SSD 45'i görür zaten SU630 giriş seviyesi bir SSD yani güçten tasarruf etmek amaçlı arada SSD'nin yazma ve okuma hızı düşer, Toshiba TR200'dede aynı olay var eğer kasanın hava sirkülasyonu iyiyse acilen garantiye ver yanar SSD 59 derece çok fazla.

@Tseenka SSD'lerde 80 derece sıcaklığa bile erişenler oldu. Model SU serisi değil ama yine de görülebiliyor, özellikle de NVMe SSD'lerde. Yani en fazla 45 dereceyi görür ifadesi doğru değil.

Ayrıca bir SSD'nin yazma hızını 20 MB/s'ye kadar düşürmesi normal mi? Hadi biraz düşebilir, mesela 860 EVO'da TurboWrite önbelleği dolunca 250 ve 500 GB'lik modellerinde 300 MB/s'ye kadar düşebiliyor ama bir SSD nasıl olur da yazma hızını 5400 RPM'lik bir HDD'nin yazma hızının bile altına düşürebilir?

Ayrıca OCZ TR200 de kronik sorunlu bir model.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı