Çözüldü Adata XPG D50 3600MHz XMP aktifken bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ecannar

Hectopat
Daha fazla  
RAM
ADATA XPG D50 3600MHZ CL16 18-22-22 1.35V
İşlemci
RYZEN 5 5500
  • Anakartım MSI B450 Gaming Plus Max'e yükselttim
  • RAM'leri de sıfır olarak aldım (Adata XPG D50 3600MHz 18-22-22 1.35v)
  • BIOS'um son sürüm, XMP 1-2 profili ayırt etmeksizin XMP profilini açtığımda bilgisayar açılmıyor.
Normalde RAM'ler kırmızı slota takılı, siyah slota taktığımda da bir şey değişmiyor, sadece siyah ekran. CL değerlerini 18-22-22-22-44 olarak, voltaj 1.35v 3600MHz olarak girdiğimde de açılmıyor. Dün geceden beri deniyorum hiçbir şekilde sonuç alamıyorum. RAM'lerde sorun mu var çipleri mi kötü acaba diye B450M S2HV2 anakartıma taktım, XMP1 profil 3200CL16 XMP2 3600CL18 veriyor, iki şekilde de sistem açılıyor. Hatta 3600CL16 değerini manuel olarak girdiğimde bile sistem açılıyor.

MSI kartımda 2 profilde de 3600MHz gösteriyor fakat 2 profilde de sorun yaşıyorum. BIOS sürümünü bir alt sürüme düşürdüm lakin yine sonuç alamadım. Corsair Vengeance 3000 RAM'leri takıp denedim XMP açınca sorun olmuyor. Artık anladığım kadarıyla ya anakartımda sorun var ya da RAM'leri desteklemiyor.

Benim bildiğim desteklemiyorsa neden XMP profili gösteriyor? XMP profilini açtığımda normalde hiç sorunsuz açılması lazım. Bu konuda ne yapabilirim? Sizce RAM'leri iade edip başka bir RAM alamalı mıyım? İade sürecinde sorun yaşar mıyım? N11 gamers arenadan aldım. Desteklerinizi bekliyorum, dünden beri artık sök tak BIOS sıfırla diğer sistemi kur dene derken belim tutuldu 😒

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Problem tam anlamıyla çözüldü, MSI ile yazışmalarım sonuçsuz kaldı, RAM arıyoruz, denememiz gerekiyor vsvs. Muhabbetlerden sonra sinirlenip sürekli deneme yanılma yaptım, RAM'i başka anakarta takıp aynı değerleri denedim fakat sonuç vermedi, sürekli deneme yanılmayla sıfırladığımın BIOS'un haddi hesabı yoktur 🙂

Aynı problemi yaşayanlar bu çözümü denesin;
  • UCLK DIV1 MODE seçeneğini: UCLK==MEMCLK seçeneğine getirsin,
  • Command Rate kısmında 3 değer var, 1t- 2T - Geardown Mode. Bunu geardown kısmına getirsin, bunu yaptığınızda zaten CPU-Z'de 1T olarak görünüyor.
  • TRC değerini değiştirdim, RAM'lerinize göre farklılık gösterir ama ben 66 yaptım.
Şu an RAM'lerimi %100 stabil olarak kullanıyorum, sıfır hata.
3600MHz 16 20 20 20 40, tRC 66, 1385v
Olarak overclock yaparak kullanıyorum. Stabilitede hiçbir problem yok.
Problem tam olarak şundan kaynaklanıyor diyemiyorum, artık daha fazla kurcalamak istemiyorum ama tahminimce UCLK ya da GEARDOWN MODE ile alakalı.
İyi Sosyaller herkese 💙
Koskoca MSI elimdeki RAM'lerden soruyor sağa sola, bulabilirsek bizde deneyelim bir diye falan. Tam aile şirketi maşallah. Muhtemelen bu süreç uzar gider, son BIOS zaten kasım'da yayınlanmış, yeni BIOS'a da çok var. Ya anakartı ya da RAM'leri değiştireceğim. İyi Sosyaller...
Her şirketin elinde bütün modüller yok. Binlerce kit var piyasada. Normal bir durum bence.

Soruna gelince: ADATA RAM'lerde ben de XMP sorunu yaşadım. Uğraşmak istemiyorsa iade et. Beklerim dersen BIOS güncellemesi beklemen gerek :/

En son 7B86vHG yüklü diye tahmin ediyorum.

Benzeri bir sorun basima geldi. Bugün 2100'de calisan RAM'leri 2400'e alayim dedim aldiktan sonra goruntu gelmedi. Ben de Ryzen 5 5500 kullanıyorum anakartim da B450M S2H. Goruntu hala yok BIOS pilini cikartip takacagim.

Her şirketin elinde bütün modüller yok. Binlerce kit var piyasada. Normal bir durum bence.

Soruna gelince: Adata RAM'lerde ben de XMP sorunu yaşadım. Uğraşmak istemiyorsa iade et. Beklerim dersen BIOS güncellemesi beklemen gerek :/

En son 7B86vHG yüklü diye tahmin ediyorum.

Recep abi teşekkür ediyorum, kutusunu açtığım için iadeye uygun olamayacak muhtemelen ya da uğraştıracaklar, 1-2 ay daha bekleyip herhangi bir BIOS güncellemesi gelmezse Adata RMA ile iletişime geçip iade isteyeceğim, şu an XMP ON-3200MHz manuel- 1400V-CL16 olarak çalıştırmayı başardım, bu şekilde biraz idare edeceğim bakalım, gelişme oldukça buraya yazarım. Teşekkürler, iyi Sosyaller 💙

Benzeri bir sorun basima geldi. Bugün 2100'de calisan RAM'leri 2400'e alayim dedim aldiktan sonra goruntu gelmedi. Ben de Ryzen 5 5500 kullanıyorum anakartim da B450M S2H. Goruntu hala yok BIOS pilini cikartip takacagim.

Benim yedekte duran kartım da B450M S2H V2 onda bir sorun olmadı, 3600MHz CL16 olarak bile çalıştırdı. BIOS güncellemesi yapmadıysan yapmanı tavsiye ederim.

Recep abi teşekkür ediyorum, kutusunu açtığım için iadeye uygun olamayacak muhtemelen ya da uğraştıracaklar, 1-2 ay daha bekleyip herhangi bir BIOS güncellemesi gelmezse Adata RMA ile iletişime geçip iade isteyeceğim, şu an XMP ON-3200MHz manuel- 1400V-CL16 olarak çalıştırmayı başardım, bu şekilde biraz idare edeceğim bakalım, gelişme oldukça buraya yazarım. Teşekkürler, iyi Sosyaller 💙

Benim yedekte duran kartım da B450M S2H V2 onda bir sorun olmadı, 3600MHz CL16 olarak bile çalıştırdı. BIOS güncellemesi yapmadıysan yapmanı tavsiye ederim.

BIOS en son F61D suru muydu sanirsam ama bunun sorun olacagini sanmam. Şayet eski anakartimda 1 kez bile BIOS guncellemedim ama 2400 MHz'de calisiyordu RAM'ler. Goruntu alabilirsem eger bu sorunu araştıracağım.

Problem tam anlamıyla çözüldü, MSI ile yazışmalarım sonuçsuz kaldı, RAM arıyoruz, denememiz gerekiyor vsvs. Muhabbetlerden sonra sinirlenip sürekli deneme yanılma yaptım, RAM'i başka anakarta takıp aynı değerleri denedim fakat sonuç vermedi, sürekli deneme yanılmayla sıfırladığımın BIOS'un haddi hesabı yoktur 🙂

Aynı problemi yaşayanlar bu çözümü denesin;
  • UCLK DIV1 MODE seçeneğini: UCLK==MEMCLK seçeneğine getirsin,
  • Command Rate kısmında 3 değer var, 1t- 2T - Geardown Mode. Bunu geardown kısmına getirsin, bunu yaptığınızda zaten CPU-Z'de 1T olarak görünüyor.
  • TRC değerini değiştirdim, RAM'lerinize göre farklılık gösterir ama ben 66 yaptım.
Şu an RAM'lerimi %100 stabil olarak kullanıyorum, sıfır hata.
3600MHz 16 20 20 20 40, tRC 66, 1385v
Olarak overclock yaparak kullanıyorum. Stabilitede hiçbir problem yok.
Problem tam olarak şundan kaynaklanıyor diyemiyorum, artık daha fazla kurcalamak istemiyorum ama tahminimce UCLK ya da GEARDOWN MODE ile alakalı.
İyi Sosyaller herkese 💙

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı