Adata XPG D60G Overclock yapmak

Hocam şimdi denemelere devam ettim ve şöyle bir saçmalık var. 1.50V vermeye başladığımda her hız stabil olmaya başladı ve CL16 3800MHz stabil çalıştı. Ancak güvenli voltajın ötesinde ve böyle devam etmek istemediğim için voltaj kısarak ilerledim ve şuan alabildiğim en makul değer 1.4V 3466MHz CL14 14 14 24 oldu. Daha ne kadar yükselir ve ne olur bilmiyorum ancak sonunda stabil bir değer buldum ve sanırım böyle kullanıcam. Teşekkürler.

Zamanlama değerleri gayet iyi bana sorarsanız. 2700X işlemcisinin bellek kontrolcüsü genelde 3200-3466 hızlarında takılıyor diye biliyorum. Şu an ulaştığınız sonuç gayet güzel Samsung B-die seviyesinde timing değerlerine yakın ve iyi performans verecektir. Bellekleri voltaj olarak çok zorlamaya gerek yok uzun ömürlü olsun 2-3 FPS kaybedin gerekirse önemli değil.

Zamanlama değerleriniz gayet iyi bana sorarsanız. 2700X işlemcisi genelde 3200-3466 hızlarında takılıyor diye biliyorum. Şu an ulaştığınız sonuç gayet güzel Samsung B-die seviyesinde timing değerlerine ulaşmışsınız.
Yine de performans testlerine bakınca 3600MHz CL16 ile arasında 5 fps varmış. 1.5V verdiğime değer mi? O voltaj ile ramleri ne kadar süre kullanabilirim? Daha üst hızları 1.5V ile denemeli miyim?

Yine de performans testlerine bakınca 3600MHz CL16 ile arasında 5 fps varmış. 1.5V verdiğime değer mi? O voltaj ile ramleri ne kadar süre kullanabilirim? Daha üst hızları 1.5V ile denemeli miyim?

Bence 1.5v vermeye değmez, tam olarak güvenlik sınırında bir voltaj(1.5v yukarısını test etmiyorlar bile ne olacağını kimse söyleyemez o yüzden) ve Tomahawk B450 MAX anakartı belleklere zaten biraz fazla voltaj veriyor diye biliyorum kendi gözlemlerimde mesela 1.35v girdiğimde 1.37v verdiğini gözlemledim anakartın.

Bunun dışında söylediğim SoC/VDDG/VDDP voltaj değerleriniz IF'yi stabil etmek için önemli. SoC voltajı için 1.1v ve VDDG/VDDP için 0.900-1.0v arası değerler deneyebilirsiniz. Daha fazlasını vermek anlamsız.

Geri
Yukarı