AdGuard vs uBlock Origin

Geliştirici

Decipat
Makaleler
1
Herkese selam! Bu zamana kadar hep uBlock Origin kullandım fakat sanki web sayfalarını biraz yavaş açıyor gibi. AdGuard denemek istiyorum belli bir süre aklımda o var. Siz ne önerirsiniz? İyi sosyaller!

AdGuard'ı uzun zamandır kullanıyorum bana herhangi bir problem yaşatmadı şu ana kadar.

Yani hocam denemekten zarar gelmez deneyebilirsiniz beğenmezseniz UBlock'a geri geçersiniz.

Hız tarafında ikisinin de yakın sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Kozmetik filtrelemeyi uygulama konusunda uBlock Origin daha iyi. Bu yüzden daha yavaş geliyor olabilir. Ama AdGuard gibi sayfayı açtığında, engellenen reklamın oluşturduğu alanın kalitesiz bir şekilde önünden kaybolması, hızlı yüklenmesinden daha rahatsız edici oluyor. Bunu mesela Firefox'da görseller için yapıyor. Bu 2008 civarı IE kullandığım zamanları hatırlatıyor.

Bu yüzden ben uBlock Origin öneriyorum. Ayrıca düzenli olarak filtrelerini optimize ediyor ve gereksiz filtreleri kaldırıyor. Zaten konularda AdGuard'ın filtreleri ile kullanılmasını öneriyorum. Türkiye içerisinde en iyi reklam engelleme filtresi AdGuard'ın yerel filtresidir. Ama uzantı olarak uBlock Origin daha kullanışlı.

Ayrıca telefonda AdGuard DNS'i kullanıyorum. Tabii genel DNS'in bazı sorunları var. Ücretli DNS hizmetlerinin ise gelişmesini takip ediyorum. Halen o istediğim basitliğe gelmedi. Filtrelerini test ettiğimde uygulamalarda sorunlar yaşıyorum.

Tarayıcılarda uBlock Origin, telefonda ise uygulaması ile AdGuard öneririm. Gerçi ben halen uygulamasını kullanmıyorum. AdGuard'ın genel DNS'i, telefon uygulamalarındaki reklamları engellemeye yetiyor. Bu konuda uygulama geliştiricileri ya da kullanıcılar çok bilgili olmadığından, bunu engellemeye çalışan bir oluşum yok. DNS ile reklam engelleme yaygınlaşınca buna da zorluklar çıkaracaklardır.

Genel olarak iki uzantı da diğer tüm reklam, izleyici engelleme uzantıları ya da tarayıcıya gömülü gelen ayarlardan iyidir. Buna uBlock Origin'i örnek alan ama yavaş gelişen Brave'in reklam engelleyicisi de dahil.

Herkese selam! Bu zamana kadar hep uBlock Origin kullandım fakat sanki web sayfalarını biraz yavaş açıyor gibi. AdGuard denemek istiyorum belli bir süre aklımda o var. Siz ne önerirsiniz? İyi sosyaller!

AdGuard ile belli sitelere girince "AdBlock detected" oluyor uBlock çoğu sitede böyle değil GitHub'dan bildirince birkaç saatte düzeltiyorlar peki AdGuard böyle mi?

Geri
Yukarı