ADSL İnternet Ankastreden Gelen Kabloyu Değiştirmek

Warlord_x7

Kilopat
Merhaba Technopat Ailesi. Merak ettiğim bir şey var. ADSL internet kullanıyorum. Ankastreden gelen kabloyu iyi bir kablo ile değiştirmek ve iyi bir modem satın alıp eskisiyle değiştirmek ping ve internet hızında herhangi bir değişiklik yapar mı?

Kablonun üzerinde ek veya ekler var ve bu kısımlar oksitlendi ise kesinlikle ping değerinde iyileşme olur ama en fazla 10ms civarında gerçekleşir.

Hız artışı kısmına gelirsek, artabilir, sabit kalabilir, düşebilir, garanti vermek için teknik ekibin ölçüm yapıp, iç tesisatı değiştirin demesi gerekeli, o zaman hız artışı sağlanabilir.

İyi bir modem almak hızı çok artırmaz en fazla 1-2 Mbps artış gözlenir, oda SNR'a takılmaz ise çok az kısmı size yansır.

İyi bir modemin artısı arka planda kalan ufak tefek sorunların iyileşmesi olacaktır ve sunduğu fazladan özellikler var ise onlardır. Örneğin AC-51 kullanıyorum, eski modeme kıyasla daha düşük SNR (6) değerinde kopma yaşatmadan 3-4 gün boyunca hizmet sunuyor, ADSL kullanıcısı olarak beni mutlu ediyor. 1.7km gibi mesafeden 14 Mbps hız aldığım oluyor, ADSL içinde inceleyince sonuç çok iyi.

TT kullanıyor iseniz arıza kaydı açtırın, hem ankastreden hemde daire içinden hız ölçümü şeklinde talep oluşturun, bu sayede iç tesisatın değişmesi gerekli mi öğrenmiş olursunuz.

Okulumdan sonra kablo çekmeye karar vermiş bulunmaktayım. Yalnız anlamadığım cat kablolar ethernet kablosu değil miydi? Nasıl kablo bağlayacağım o konuda kafam karıştı. Aydınlatırsanız sevinirim dostlar. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdilik görüşmek üzere. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı