ADSL vs VDSL

biletkesen

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, mevcut üyeliğim D-Smart üzerinden ADSL internet hizmeti. Türk Telekom alt yapısını kullanıyorlar hizme vermek için. Aldığım hız Max 12 Mbit. TürkNet altyapı sorgulama safyasında bana 50Mbit'e kadar hız verebileceklerini vaad ediyorlar. Gerçekten bu hıza erişebilir miyiz? Sonuçta aynı altyapı. VDSL denilen olay tamamen modemle mi ilgili cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, mevcut üyeliğim D-Smart üzerinden ADSL internet hizmeti. Türk Telekom alt yapısını kullanıyorlar hizme vermek için. Aldığım hız Max 12 Mbit. TürkNet altyapı sorgulama safyasında bana 50Mbit'e kadar hız verebileceklerini vaad ediyorlar. Gerçekten bu hıza erişebilir miyiz? Sonuçta aynı altyapı. VDSL denilen olay tamamen modemle mi ilgili cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

Evet ona yakın hız verebiliyorlar zaten sözleşme gibi bir şey yok eğer vermezlerse iptal edersiniz. Sözleşme var ama taahhüt yok.

ADSL max hız 16 MBPS , 2 Upload verir hatta onları bile zar zor verir VDS ile alt yapın ne kadar destekliyorsa o kadar verir. VDS Hizmetini kullanabilmek için modeminin VDSL'i desteklemesi gerekli.

VDSL evinizin santrale uzaklığıyla ilgilidir ADSL ile aynı kabloyu kullanırlar. Modeminiz VDSL destekliyorsa ve eviniz santrale yeteri kadar yakınsa VDSL alırsınız.

Bina içi tesisatın iyiyse denilen hıza yakın bir hız alman muhtemel olacaktır. ADSL bakır kablo üzerinden verilen hizmettir. VDSL ise saha dolabına kadar fiber ondan sonra evine bakır kablo ile hizmet verilir. VDSL'de ADSL'e göre daha yüksek hız ve stabil ping değerleri alabilirsin. Modem konusuna değinmek gerekirse VDSL destekli modem gereklidir.

Cevaplar için teşekkür ederim. Kullandığım mevcut tarifede 16 Mbit ADSL vaad ediyor D-Smart. Ancak alabildiğim en yüksek hız 12 Mbit oldu bu güne kadar. Çoğu zaman zaten 5-6 Mbit civarında seyrediyor. Evim 10+ yıllık bakır kablo tesisatı var sadece. Almak istediğim hız en az 30 Mbit bunun mümkğnlüğünü öngörebilir miyiz?
Ayrıca Vodafone'da benzer fiyatlardan benzer hızları(VDSL 50 Mbit) vaad ediyor. Konu biraz sapmış gibi olacak ama bu firmaların arasında seçim yapmış memnun kalmış/ pişman olmuş arkadaşlar var mı?

VDSL hem altyapı hem modem gerektirir. Sizde altyapı var. Modeminiz nedir? Bazı modemler ikisini birden destekliyor.

Recep bey teşekkürler cevap için. Modemim D-Smart'ın verdiği oldukça eski bir modem VDSL özelliği olduğunu sanmıyorum. Eğer VDSL'e geçersem ona göre bir modem temin edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı