ADSL yavaş yavaş bitiyor mu?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Türk Telekom bulunduğum bölgedeki eski saha dolaplarını yeni Tip 7 dolaplarla değiştirip VDSL'i kullanıma açalı 5 ay oldu. Bu süre zarfında ben de VDSL'e geçtim ve şu anda 75 Mbps paket kullanıyorum (Netspeed kullanıcısıyım). Fakat çevremdeki diğer ADSL kullanıcılarının evlerine gittiğimde bir şeyi fark ettim.

Çevremdeki çoğu kullanıcı Türk Telekom'dan hizmet alıyor ve yıllar boyunca 16 Mbps ADSL paket ile devam ettiler. Doğal olarak da yükleme hızı 800 kbps ile sınırlıydı.

Şimdi gittim, hala 16 Mbps paket kullanan fakat modemlerini VDSL destekli modem ile değiştirenlerin birinde bir hız testi yaptım. İndirme hızı 15 Mbps civarı çıktı, yükleme hızı ise 3.5-3.9 Mbps civarı çıktı. Beni asıl şaşırtan konu 4 Mbps'e yakın yükleme hızıydı. Bu bildiğiniz gibi ADSL'de mümkün değil. Yani buradan da VDSL kullanıldığı anlaşılıyor.

Bir başka evde de 16 Mbps paket alınmıştı. Oradaki modem ZTE ZXHN H168A idi (VDSL destekli bir Türk Telekom modemi). Hemen modemin arayüzüne girdim ve hat değerlerine baktım. Hat modu VDSL, indirme hızı 16 Mbps ve yükleme hızı 4 Mbps görünüyordu.

Yani Türk Telekom altyapısı müsait ve modemi destekli olan evlere 16 Mbps'i bile VDSL ile veriyor gibi. Eskiden VDSL'de 16 Mbps diye bir seçenek bile yoktu. En düşük 24 Mbps ile başlıyordu ve fiyatları da 16 Mbps ADSL'e göre daha pahalıydı. Hatta (AKN'nin hala devam ettiği zamanlarda) 24 Mbps hariç tüm hızlarda en düşük AKN 50 GB iken 24 Mbps hız için 35 GB AKN seçeneği vardı ve fiyatı da 8 Mbps 50 GB AKN ile aynıydı. Yani altyapı ve modem VDSL desteklese bile VDSL kullanmak için aylık ekstra ücret ödemek gerekiyordu. Şimdi 16 Mbps hızı bile VDSL ile veriyorlar.

Konuyu da açmamın sebebi tam olarak bu. Çünkü ADSL yavaş yavaş bitiyor diye hissediyorum.

Sizce de ADSL yavaş yavaş bitiyor mu?

Son düzenleme:
Batılı ülkelerde zaten bırakın ADSL'i, VDSL bile tarih oluyor. Millet Gigabit hızlarda internet kullanıyor, biz Megabit'e ulaşsak seviniyoruz. Ülkemiz için konuşursak eğer ADSL'in yavaş yavaş yok olduğu doğru, artık çoğu ev VDSL'e geçiyor.
Orası doğru. Batılı ülkelerde fiber tamamen standart oldu. Standart hızlar 1 Gbps olarak belirleniyor. Düşük hızlar ise 100 Mbps. Türkiye'de 100 Mbps'e yüksek hız gözüyle bakılıyor. Çünkü çoğu kullanıcı bırakın 100'ü, 16 Mbps'i bile tam olarak alamıyor. Biz bile 10 Mbps hızda tıkanmıştık, sokaktaki kutular Tip 7 kabinler ile değiştirilince 75 Mbps'e geçebildik.

Ancak Türkiye hala batılı ülkelerin çok gerisinden gelse de yine de adımlar atmaya devam ediyor. Artık servis sağlayıcılar ADSL'i yavaş yavaş tamamen terk etmek istiyorlar. Bu nedenle çoğu bölgeye FTTC sistemler kurulmaya başlandı. Hatta artık birçok eve FTTH altyapı bile çekiliyor. Eskiden FTTH altyapılar çok azdı ve sadece müstakil evlerden oluşan lüks sitelerde oluyordu. Şimdi yavaş yavaş tüm evlere FTTH getirme yolunda ilerliyorlar. Umarım ilerleyen yıllarda tüm evlere FTTH fiber gelir ve bakır altyapının sorunlarından kurtuluruz.

Yaklaşık 5 yıldır altyapımızın iyi olmasına rağmen, fiyat konusunda ailemi ikna edemediğim için 16 MBPS'e mahkumum. İnanın günümüz için çok büyük bir ızdırap. Her ne kadar ADSL unutulsa bile yetişkinleri ülkemiz şartlarından dolayı fiyat politikası konusunda ikna etmek çok zor olacak.

Her ne kadar ADSL unutulsa bile yetişkinleri fiyat politikası konusunda ikna etmek çok zor olacak.

Haklı değiller mi ama? Buyurunuz:

Ekran Alıntısı.PNG

Yaklaşık 5 yıldır ailem yüzünden 16 Mbps'e mahkumum.

Belki 5 yıl önce anlaştığınız için şu an 171₺ ödemiyorsunuzdur ama şimdiki fiyat bu.
Düzenleme: Zaten fibermiş attığım, sizinki ADSL ama yine de 16Mbps'e 171₺ mi?

Haklı değiller mi ama? Buyrunuz:
Eki Görüntüle 1450229

Belki 5 yıl önce anlaştığınız için şuan 171₺ ödemiyorsunuzdur ama böyle fiyat mı olur?
Hocam inanın sonuna kadar hak veriyorum. Diğer ülkelerle ülkemizi karşılaştırmaya mecalim kalmadı artık. Diyecek bir şey bulamıyorum inanın. İnternet çağında bu hızlara bu paraları ödüyoruz... Diyecek bir şey bulamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı